Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icralık Araçlar
  4. »
  5. Ödenmeyen MTV yüzünden Araca Haciz Gelir mi?

Ödenmeyen MTV yüzünden Araca Haciz Gelir mi?

Aydin Duran Aydin Duran -
158 0

MTV yani Motorlu Taşıtlar Vergisi borçlarının birikmesi ve ödenmemesi konusunda ısrarcı davranılması ruhsat sahibi kişilere bazı yaptırımlar uygulanmasını zorunlu hale getirmiştir. Ödenmeyen MTV yüzünden araçların bağlanması, yakalanması ve rehin tutulması yollarına başvurulmaktadır. Vergi borçlarının aksatılıyor olması durumlarında yakalama ve bağlama ile karşılaşılmaz. Fakat borçluya tebligat gönderilerek ödemesinin yapılması talep edilir. Üst üste biriktirilen MTV ile bu yola başvurmak zorunlu hale gelir. Çünkü farklı bir kanaldan ödeme alınamıyor olması kesinleşmiş olmalıdır. MTV borçlarının ödenmemesi ilk etapta araç için yapılacak işlemlerde de sorun haline gelir. Yine de ödenmemeye devam ediliyor ise araca el konulur.

MTV Borçları Ödenmediğinde Araca Haciz Gelmesi

Araca gelen haciz şeklen kismi kaydi haciz olarak bilinir. Bu haciz türü vergi dairesinin uyguladığı ve aracın geçici olarak bağlanmasını gerektirir. Motorlu Taşıtlar Vergisinin ödenmesi halinde yakalama kararı iptal edilerek araç bağlandığı yerden çıkartılır. Aksi halde borç ödenene kadar aracınıza ulaşmanız mümkün olmaz. Ayrıca araçlara haciz işlemi başlatılan ve el konulan araçlar için vergi dairesi kurumuna gittiğinizde borcunuzu yapılandıramazsınız. Aracın bağlandığından dolayı yapılandırma işlemi uygun görülmez. Araç bağlanmadan önce ise böyle bir şansınız bulunur. Aracın haciz işlemi başlamadan önce mutlaka borcunuzu yapılandırma yoluna gitmelisiniz. Böylelikle ödemeler sizi zorlamaz ve tek seferde gerçekleştirmek zorunda kalmazsınız.

MTV Ödemeleri

MTV ödemeleri için online bir sistem kullanabilirsiniz. intvd.gib.gov.tr adresini takip ettiğinizde online sisteme ulaşır ve MTV ödemeleri gerçekleştirebilirsiniz. Şehrinizde bulunan ve mükellefi olduğunuz vergi daireleri de ödeme yöntemleri arasında bulunur. 6 aydan 6 aya MTV ödemesi yapılmaktadır. Bazı araçlar için MTV ödenmemesi ya da ödenmeyen MTV borçlarının yapılandırılması mümkün olur. Bu fırsatları ve ödeme yöntemlerini takip ederek araca haciz gelmesi sürecine izin vermeyebilirsiniz.

MTV Borçlusu Kişilere Uygulanan Yaptırımlar

MTV borçlusu kişiler ve araçları için bazı yaptırımlar uygulanması mecbur olmuştur. Ödemelerinizi düzenlemeniz için uygulanan bu yaptırımlar şunlardır;

Araçlara Kısmi Haciz işlemleri uygulanması

Aracın bağlanması
Araca el konulduğunda MTV borçlarının yapılandırılamaması ve tek seferde alınması
MTV borcu sıfırlanmadan aracın teslim edilmemesi

Türkiye’de Motorlu Taşıtlar VErgileri yılda iki kez ödeniyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma