Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icralık Araçlar
  4. »
  5. Noterde Satışı Alınan Araca Haciz Gelir mi?

Noterde Satışı Alınan Araca Haciz Gelir mi?

Aydin Duran Aydin Duran -
145 0

Araçların satışları noter huzurunda gerçekleşir. Resmi ruhsat sadece noter tarafından verilmektedir. Bu yüzden noterde satışı alınan araca haciz gelir mi tarzında bir yaklaşımdan ziyade araca haciz gelir mi sorusu daha doğru cevap aramaya yönelik olur. Araç üzerinde borç ve ipotek var ise ve bu durumlardan doğan haciz işlemi başlatılmış ise aracın satışı zaten kesinlikle noter huzurunda yapılacağı için araca haciz gelmesi de muhtemeldir. Noterde satışı alınan araca haciz gelmesi aracın yeni sahibini de bağlayan bir konudur. Borçlu kişi aracın üzerine haciz koydurmuş ve borcunu ödememiştir. Yeni alıcısı bu borçtan muaf sayılamaz. Çünkü noterde satışı alınırken aracın haciz şerhli olarak gözükmesini kabul etmiş sayılır. Araca haciz geldiğinde tüm itiraz yolları alıcı kişi için kapalıdır.

Noterde Satışı Alınan Araçlarda Haciz Şerhi

Noter satış sözleşmesini çoğu zaman okumaz ve yönlendirmeler ile satışları gerçekleştiririz. Fakat haciz şerhi durumunun olması sözleşmede yer almaktadır. Kandırılmamak adına ve hacizli araç almamak adına bu sözleşme iyi okunmalıdır. Noter personelleri haciz şerhi olduğunu söyleyebilirler. Fakat onların da sözlü olarak bunu söylemelerini gerektirecek bir durum yoktur. Satış sözleşmesi çıkarttıklarında metin halinde bunu zaten size bildirmiş olarak kabul edilirler. Alıcı olarak haciz şerhi bulunan bir araç alımı gerçekleştirdiyseniz araca haciz gelmesi durumunu da kabullenmiş olursunuz. Bu sebeple noterde yapacağınız satış işlemlerinde dikkatli olmalı ve haciz şerhi konulup konulmadığını iyi okumalısınız. Aksi takdirde ilerleyen süreçlerde mağduriyet yaşamanız muhtemel olur.

Noter Satışlarından Sonra Haciz Gelmesi

Alıcı kişi hacizli aracı kendi üzerine almış ve ruhsat sahibi olmuştur. Fakat aracın daha önceden gelen bir borcu vesilesi ile haciz ve yakalama kararları bulunabilmektedir. Noterde satış almanız hiçbir şeyi değiştirmeyeceği gibi aracınıza el konulmasını da beraberinde getirecektir. Noter satışlarından sonra haciz gelmesi süresi ortalama 1 sene içinde başınıza gelebilir. Bu durumun yaşanıyor olması aracı aldığınız kişinin sorumlu olduğu firmaya/şahsa karşı borcunu ödememekte ısrarcı olması ile mümkündür. Borç ödenmediği takdirde resmi olarak araca el konulacak ve haciz işlemleri kapsamında gerekli işlemler uygulanacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma