Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icralık Araçlar
  4. »
  5. İpotekli Aracın Satışı Nasıl Olur?

İpotekli Aracın Satışı Nasıl Olur?

Aydin Duran Aydin Duran -
147 0

Üzerinde herhangi bir borçtan dolayı icra ya da ipotek bulunan araçların satışı herhangi bir biçimde kanunen mümkün olamamaktadır. Herhangi bir kurum ya da kişiye olan borçluluk durumundan dolayı araçların satışa çıkarılmasının birden fazla yolu bulunmaktadır. İpotekli araçların satışa çıkarılmasından önce alıcı ile satıcının anlaşma yapması gerekmektedir. Aracı alan kişinin aracın borcunu ödeyeceğine dair bir anlaşma noter huzurunda gerçekleşebilmektedir. Sadece güvene dayalı olarak gerçekleştirilmemesi pek tavsiye edilmeyen bu işlem sözleşmeye dökülerek gerçekleştirilmelidir. Aksi halde dolandırıcılık gibi olumsuz durumlarla aracın ilk sahibinin dolandırıcılık faaliyetleri ile karşı karşıya durumu ile sonuçlanması durumu ortaya çıkabilecektir.

Banka borcunun devredilmesi de aracın ipotekli bir durumda da satışa çıkarılması konusunda da ideal olan bir yöntem olarak tercih edilmektedir. Alıcının banka borcuna bağlı olarak düşük değerde alacağı araçtan borçlanılan kişi ya da kurumların da haberdar olması gerekmektedir. Böylelikle de yeni bir sözleşme durumu da ortaya çıkması da söz konusu olabilecektir.

İpotekli Aracın Satışı Verilebilir mi?

İpotekli aracın satışının noter huzurunda verilebiliyor olması mümkündür. Alacak kişi ve satış verecek kişi ikili anlaşma ile bu satışı gerçekleştirirler. Ya da satıcı kişi ipotek durumunu ortadan kaldırdıktan sonra satış gerçekleştirmelidir. (Alıcının kabul etmemesi hallerinde) Satıcının rehini kaldırması ile de aracın satış işlemi de gerçekleştirilebilmektedir. Alıcı ile borçlu olunan kişinin anlaşarak aracın satılması halinde borcun kapanması durumunun meydana gelebileceğinden dolayı da bu işleme sıcak bakabileceklerdir. Bu sayede etkili olarak tercih edilen bir yöntem olarak görülebilecek olan uzlaşı durumu var olan borcun kapatılması konusunda da ideal bir seçenek olarak görülebilecektir.

İpotekli Araçlar Nasıl Devredilir?

Noter huzurunda ipotek olduğu beyan edilerek alıcı kişi bilgilendirilir. Borç bilgileri görüntülenir. Borçlu kişinin ne kadar tutar karşılığında arabayı ipotek gösterdiği bilgileri de belgelenmelidir. Ardından bugüne kadar ödeme planı yaptıysa bu incelenebilir. Alıcı kişi ipotek konusunda kabul gösterir ve kendi rızasıyla noter huzurunda aracın satışını kendi üzerine alabilir. İpotekli araçların devredilmesi aracın ipotek durumunun devam ettiğini kabul ederek yapılır.

Soru ve yorumlarınızı aşağıya yazın lütfen…

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma