Son Satır Güncel Bilgiler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. SGK
 4. »
 5. Tüp Bebek Tedavisi SGK Devlet Desteği Var mı?

Tüp Bebek Tedavisi SGK Devlet Desteği Var mı?

Aydin Duran Aydin Duran -
233 0
Tüp Bebek Tedavisi

Konu Tüp Bebek Tedavisi olunca Türkiye’de binlerce klinik, hastane ve doktor bulabilirsiniz. Bir çoğunun başarı hikayelerini duyan kişiler bu anlamda daha çok heyecanlanıyor ki sonunda çocuk sahibi olmak yatıyor. Sizler için bu anlamda desteğin alınabilmesi adına ne yapmanız gerektiğinin ön bilgisini hazırlamak istedik.

Çocuk sahibi olmak isteyen ancak olamayan çiftlere alternatif üreme tekniği olan Tüp Bebek güncel olarak en çok tercih edilen kısırlık tedavisinin başını çekiyor. Teknoloji ve tıp alanının gelişmesine rağmen henüz nedeni açıklanamayan bir kısırlık ve buna benzer olarak enfeksiyonlar, erkeğin sperm kalitesinin düşük olması, aşırı kilo ve ilerleyen yaşlar nedeniyle çocuk sahibi olmasına engel durumları ortadan kaldıran Tüp Bebek tedavisi yapılıyor olsa da bunun maliyeti ile çiftlerin altından kalkamadığı finansal sorunları beraberinde getiriyor. Bu aşamada devlet destekli tüp tedavisi yaptırmak isteyen kişilerin arayışında da ne gibi maddi destekler alabilirim oluyor.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Üreme tekniğinin laboratuvara taşınması anlamına gelen tüp bebek kadınların yumurtaları ile erkek ürete hücrelerini barındıran spermlerin laboratuvarda teknik usuller nedeniyle bir araya getirilmesi, döllendirilmesi ile devam eden tedavi sürecini kapsar. Döllenmiş olan yumurtalar embriyo dediğimiz gelişimi bu aşamada anne adayının rahmine yerleştirilir ve normal gebelikten bir farkı kalmaz.

Çocuk sahibi olmak istiyorsanız ve fiziki durumunuz ile bunu başaramıyorsanız Türkiye’de önde gelen tüp bebek tedavi klinikleri ve hastaneleri ile uzman doktorları bulunuyor. Bu anlamda isim yapmış yüzlerce kişiden bahsetmek mümkün olsa da bu tedavinin maddi olarak bir karşılığı da bulunuyor. Bu karşılığı bulabilmek adına devle Sosyal Güvenlik Kuruluşu ile kişilere belli kriterlerde destek verebiliyor.

Her çift doğal olarak çocuk sahibi olmak istese de başta kısırlık ve diğer nedenler yüzünden bu isteğini karşılayamıyor ve laboratuarlarda yapılan destekler ile hamile kalınma süreci yaşıyor. Bu süreç bedeli ile yüksek tutarlara neden oluyor ki bütçe yüzünden bu alternatifi kullanamayan çiftlerde bulunuyor. Burada devlet SSK, Bağkur ve Emekli Sandığına bağlı olarak sosyal güvencesi olanlara belli kriterler nedeniyle en fazla üç kez olmak üzere destekte bulunabiliyor.

Tüp Bebek Tedavisi Devlet Desteği Şartları

IVF tedavisi olarak adlandırılan Tüp Bebek Tedavisi üç deneme ile sınırlandırılmış. Bu sınırlama ile devlet belli miktarlarda tedavi giderlerini karşılıma yoluna giderken istenilen ve aranılan hususlar şu şekilde sıralanabilir;

Tüp Bebek Tedavisi
Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi Sağlık Kurul Raporu Alınması Gerekiyor

Öncelikli olarak çiftler sağlık kurul raporu alması gerekiyor. Bu raporun alınmasının nedeni çiftin doğal yollarla çocuk sahibi olamadığıdır. Raporun alınabilmesi için tam teşekkülle hastanelere başvurmak önemli. Bu aşamada Araştırma Hastaneleri ve Tıp Fakülteleri sizlerin ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde hastanelerdir. Buralardan alacağınız raporlarda çocuk sahibi olabilmek adını atılması gereken tedavi yöntemlerinin de belirtiliyor olması sizin devlet desteği almasının yolunu açar. Alınan raporlar ilaç tedavisi için bir ay tüp bebek tedavisi için 6 ay süre ile geçerli iken başarısız olması halinde ikinci kez tedavi alacak kişiler yine üçüncü basamak durumundaki hastanelerden sağlık kurul raporunu alması gerekiyor.

Evli Olunması Gerekiyor

Tüp Bebek tedavisinin olunabilmesi için evli olunması şart. Bunun yanında bu anlamda çocuk sahibi olamayan kişilerin tedavi görebilmeleri için de en az üç yıllık evliliğinin bulunması şart koşulmuş. Aynı şekilde bu kişilerin de en az iki kez aşılama yaptırması gerekiyor. Bazı durumlar için bu süre kısıtlamasından muaflık bulunuyor. Bunun için erkeğin sperm sayısının 5 milyondan az olması, mevcut tüplerin kapalı olması ve yumurta rezervlerinin çok düşük olması gerekli ki üç yıl şartına gerek kalmasın.

Tüp Bebek Tedavisinde Devlet Desteği İçin Yaş Sınırı

Çocuk sahibi olmak için bu alternatifi kullanmak zorunda kalanlar için en üst yaş sınırı 40 iken en alt yaş sınırı olarak ta 23 belirlenmiş. Bu yaşlardan farklı olanlar için destek söz konusu değil.

İstenilen Yerde Tüp Bebek Tedavisi Olur mu?

Devlet SGK eliyle bu anlamda çocuk sahibi olmak isteyenlere destekte bulunuyor. Bu desteğin alınabilmesi için hangi hastane ve klinik olduğu da önemli. Çünkü SGK anlaşmalı olan Tüp Bebek Merkezlerinde destek alabiliyorsunuz. Burada bir anlaşma bulunmuyorsa size SGK desteğinin yapılması mümkün değil ve siz tüm imkanlarını kendi cebinizden harcamak zorunda kalırsınız.

Tüp Bebek Tedavisinde Prim ve Gün Sayısı

Bugün SSK kaydı yaptırdım yarın tüp bebek tedavisi için destek alayım derseniz burada çok yanılıyorsunuz. Bu hizmetin alınabilmesi için evli olan çiftlerden birinin 900 günlük sigorta priminin yatırılması ve gününü doldurmuş olması gerekiyor. Bu aşamada en az bir çiftte olması yeterli. Fakat burada beş yıllık bir sürenin dikkate alınması gerekiyor.

Tüp Bebek Tedavisi
Tüp Bebek Tedavisi

3 Yıllık Sonuç Önemli

Devlet desteği alarak çocuk sahibi olma düşüncesindeyseniz burada tedavi görülmesi ve görülen tedaviden bir sonuç alınamaması önemli. Tüp Bebek tedavi desteği için başvuru yapan çiftlerin bu aşamada üç yıl tedavi yaptırdığı ve sonuç alamadığını alacağı belge ile desteklemesi gerekiyor.

Tüp Bebek Tedavisinde Devlet Desteği Ne Kadar?

Çiftler bu aşamada alacakları desteğin miktarı ile hepsine yapılıp yapılmadığı gibi soruları sormaktadır. Burada SGK size indirim sağlıyor. Sizin tedavinizin tamamını karşılama yoluna gitmiyor. Bu nedenle hangi hastanede yaptırdığınız da önem arz ediyor. Çünkü SGK belli rakamlarda destek verirken hastanelerde farklı fiyatlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu fiyatların yüksekliği özel hastanelerde daha çok olabilir. Bu nedenle öncelikli olarak hastaneniz ile görüşmeniz ve fiyat aralığı ile destekler hakkında bilgi almanız önemli olacaktır.

Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları

Merak edilen fiyat listesini internetten bulmanız zor. Zira hastaneler telefonla bile sizlere fiyat konusunda bilgi vermekten kaçınır ve sizleri hastaneye davet ederler. Yıllık enflasyon rakamlarından bahsediliyor olsa da burada tüp bebek tedavisinde kullanılan tedavi ücretleri daha da artış gösteriyor ki yıllık bazdan ziyade belli sürelerde artışlar ile karşılaşabilirsiniz. Hatta aynı hastanenin farklı doktorları farklı ücretler isteyebilir. Bu durum biraz doktorun adının duyulması ve markalaşmış olması ile alakalıdır. Nitekim sizlerde çocuk sahibi olabilmek için bazı şeyleri gözden çıkarırsınız.

Tüp Bebek tedavisinin merkezi konumunda olan İstanbul yıllardır bu aşamada önemli yollar kat etmiş durumda. Bunun devamı olarak Marmara Bölgesi ve büyük şehirler sıralanabilir. Tedavi ücretleri 6 bin liradan başlayarak 40 – 50 bin seviyelerine kadar çıkar. Hatta bazı kliniklerde bu rakam daha yüksektir. Tedavi ücretinin yanında ilaç masrafları da dikkate alınmalıdır. İlaç masrafı da sizlere yaklaşık olarak 3 bin 500 lira gibi bir rakamlara mal olur ve her tedavi de bu rakamları gözden çıkarmanız hatta yükselen rakamlar ile ödemeniz gerekecektir.

Tüp Bebek Tedavi Riski Var mı?

Tüp bebek tedavisinin en büyük risklerinden birisi çoğul gebelikler. İkiz ve üçüz gibi bebeklerin oluşumu ilerleyen haftalarda erken doğuma neden olabiliyor. Embriyo transferinin çok sayıda gerçekleşmesi çoğul gebeliğe neden olabiliyor. Fakat ülkemizde bu durum kısıtlanmıştır ve tek embriyo transferine olanak verilmektedir. Bunlarla birlikte diğer riskleri sıralarsak;

 • Kanama olması
 • Enfeksiyon oluşumu
 • Karın organlarında yaralanmalar
 • Dış gebelik
 • Ovaryan Hiperstimulasyan Sendromu
 • En sık görülen riski de tedavinin başarısızlığıdır.

Ücretsiz Tüp Bebek Bilgilendirme Hattı

Halkın çok bilmediği ancak 2008 yılından bu yana hizmette bulunan Alo Tüp Bebek hattı 0 800 314 1 314 numarası ile hizmet veriyor. Bu hat sayesinde kadın sağlığı, tüp bebek, kısırlık, başarısız tüp bebek tedavisi, tekrar eden düşükler ve evliliğe hazırlık aşamasında destek alınabiliyor. Alınacak destekler ise haftanın yedi günü 09:00 ile 20:00 saatleri arasında.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma