Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kredi Kartları
  4. »
  5. Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar

Aydin Duran Aydin Duran -
155 0

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kredi kartı kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır. Birçok kişi bloke teminatlı kredi kartı veren bankalar aracılığı ile kolaylıkla kredi kartı alabilmektedir. Bunda dolayı da bu bankalar birçok kişi tarafından aranmakta ve sorgulanmaktadır. Öncelikle bloke teminatlı kredi kartları, kartı verecek bankaya bir mevduat hesabı ile bloke teminatı verilerek alınan kartlardır. Bloke teminatlı kartlar genel itibari ile kredi notu düşük vatandaşlar tarafından talep edilmektedir. Böylelikle bankalar güvence ve teminat ile bu kişilere kredi kartı sağlayabilmektedir.

Aynı zamanda kredi notunu yükseltmek isteyen kişiler de bu kredi kartını tercih edebilmektedir. Aktif kredi kartı kullanan ve düzenli ödeme yapanların kredi notları da yükselmektedir. Bloke teminatlı kredi kartı başvurusu yapmak isteyenlerin izlemesi gereken birtakım adımlar bulunmaktadır. Bu adımlardan ilki bankanın şartlarının sağlanmasıdır. Bloke teminatlı kredi kartı veren bankalar arasında bilindik ve tanıdık bankalar da bulunmaktadır. TEB, ING, Denizbank gibi birçok banka bu kredi kartını sağlayabilmektedir.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Şartları

Bloke teminatlı kredi kartları, TEB, Denizbank, Yapı Kredi Bankası, İş Bankası, Burgan Bank, Vakıfbak, Ziraat Bankası başta olmak üzere birçok banka tarafından sunulmaktadır. Genel olarak ise bu tip kredi kartlarının alınmasında sağlanması gereken birtakım şartlar bulunmaktadır. Bu şartları şu şekilde ifade etmek mümkündür:

  • Başvuru yapılacak bankada bir mevduat hesabının açılması gereklidir.
  • 18 yaşından büyük olmak,
  • Talepte bulunanların kara listede olmaması ve borçlarına yasal işlem başlamamış olması gerekir.
  • Bloke edilecek tutar kredi kartı limitini belirlediğinden mevduat hesabına para da bu tutar da yatırılmalıdır.
  • Ayrıca bloke teminatlı kredi kartı veren bankalar yatırılan paranın yüzde 80’ine kadar limit tanımlamaktadır.

Bu şartların yanı sıra ekstra bir şart aranmamaktadır. Kredi notunun düşük olması cevaba yönelik sonucu değiştirmemektedir. Zira bu tip kredi kartları zaten düşük kredi puanına sahip olan kişiler tarafından talep edilir. Aynı zamanda düzenli geliri olmayan kişiler de bloke teminatlı kredi kartını tercih etmektedir. Öğrenciler ve ilk kez kredi kartı kullanacaklar da bu tip kartları kullanabilmektedir.

Bloke Teminatlı Kredi Kartına Başvuru

Birçok kişi tarafından tercih edilen bloke teminatlı kredi kartı almak için belirtilen şartların sağlanması gerekmektedir. Bu tip kredi kartlarına başvuru dijital ya da SMS yolu ile mümkün değildir. Vatandaşların şubeye, bankaya giderek başvuru yapması istenir. Başvuru yaparken T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı yeterlidir. Ekstra evrak ya da kefile gerek yoktur. ING, Enpara, CEPTETEB ve Aktif Bank bloke teminatlı kredi kartı veren bankalar arasında en çok tercih edilenlerdendir. Bu bankaların şubelerine giderek başvurunuzu bireysel olarak gerçekleştirebilirsiniz. Cevap süresi, durum kontrolüne göre 1 ile 10 gün arasında değişebilmekte olup bu süre daha da uzun olabilir.

Bloke Teminatlı Kredi Kartıyla Ne Yapabilirim?

Bu karta sahip olmak istiyorsunuz ancak bu soruyu kendinize sormalısınız. Ben bloke teminatlı kredi kartı alacağım bununla ne yapabilirim? Eğer nakit ödeme imkanı, alışveriş yapma ve puan kazanma sizin için yeterliyse bu kredi kartları tam size göre diyebiliriz. Bunun yanında kredi not aralığınız iyi değilse, kredi yasaklısı durumundaysanız ve bu durumdan yeni çıkmışsanız notunuzu yükseltebilmek adına da blokeli kart talep edebilirsiniz. Önemli olan hangi bankadan almak isteyeceğinizdir çünkü tüm bankalar müşterilerine bu tip kartları tahsis etme yoluna gider.

Kredi Notunu Yükseltmenin En İyi Yolu

Bankalar yasaklı olmanızdan dolayı bankacılık ürünlerini dolayısıyla kredi kartını sizlere vermez. Bu durumda en çok ihtiyacınız olan husus ödemelerde karta ihtiyacınız olmasıdır. Örneğin internetten satın aldıklarınız, internet kanalından yapacağınız kurumsal ödemeler, harçlar için karta ihtiyaç duyarsınız. Buralardan yapacağınız harcamalara nakit ödeme söz konusu değildir. Bu aşamada sizin ihtiyacınızı karşılayacak kart tipi olan bloke teminatlı sizin kredi notunuza da yakından tesir eder. Nedeni ise karta yapacağınız yüklemeler, bu yüklemeler ile ödemeler yapmanız ve bunu istikrarlı bir şekilde devam ettirmenizdir. Yasaklı olmamasına karşın kredi notu olmadığı ve düşük olduğu için kredi alamayan kişilerin bu kartlar sayesinde kısa sürede notunu yükselttikleri ve krediler aldıkları da bilinmektedir. Bu nedenle talep edilirken bir amacı olan kişilerin bu amaca ulaştıklarını düşünürsek mantıklı bir adım olarak nitelendirilebilir.

Bloke teminatlı diğer deyişle ipotekli kredi kartı alımı için önceliğiniz hangi bankadan almak istediğinizdir. Bu aşamadan sonra bu bankanın bir şubesine giderek hesap açıyorsunuz ve hesabınıza para yüklemesi yapıyorsunuz. Kartınıza yani hesabınıza yüklediğiniz para kadar harcama yapabiliyorsunuz. Abonman otobüs kartlarını düşünün burada yükleme yaptığınız kadar harcıyorsunuz. Bununla aynı hizmeti görüyor.

Bloke teminatlı kartlar sayesinde hesap hareketlerinizde bankacılık sistemlerinde görünmeye başlar ve yaklaşık üç ay gibi bir süre içinde notunuzda da artışlar görülür. Bu artışlar sonrası bankanın dikkatini çekmiş olacağınızdan muhtemelen banka sizi arar ve size kredi kartı tahsisi yapmak istediğini bildirir. İlk aşamada düşük limitler üzerinden size kart tahsisi yapılır ancak bu istikrarlı ödeme durumunuz ile bu limitlerde sürekli yukarı doğru artış gösterir.

Bloke Teminatlı Kredi için Ne Kadar Yatırmalıyım?

Bloke söz konusu olunca alacağınız kartın kullanımı için bankaya güvence tutarını yatırmanız gerekiyor. Bu tutar aslında sizin kartınızla yapacağınız harcama kadardır. İki taraflı olarak düşünmek gerekiyor. Birisi kartınıza yaptığınız yüklemeler kadar harcama yapma diğeri ise hesaba yatırdığınız güvence tutarı ile harcamalar yapmadır. Banka sizlere bunun için bir limit koymaz. Siz limitin üstünde de para yatırabilirsiniz. Bu durumda bu limitleri de harcama imkanınız bulunur.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Almak Kolay mı?

Son derece kolay. Bu kartın tahsisinde sizin kredi notunuz, kredi yasaklısı olmanız bankayı bağlamaz. Önemli olan para yatırmanızdır. Yatırdığınız kadar harcama yapabileceğiniz için ödeme yapmamanız halinde banka da bir zarara uğramayacaktır. Bu nedenle her banka bu kartı müşterisine vermek ister ve talep eden herkese tahsis yapar. Yani almanıza engel bir durum söz konusu değil.

Kısaca değinecek olursak bloke teminatı ile size verilen kartlar sizin hesaba yatırmış olduğunuz paralardan ödeme yapar. Bu nedenle bankanın bir zararı olmadığı gibi mevduat ile diğer hususlarda kar anlamına gelir. Bu nedenle hemen alabileceğiniz ipotekli kartlar ile kredi notlarınızı yükseltme yoluna gidebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma