Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. İhtiyaç Kredisi Ara Ödemesi Mantıklı mı?

İhtiyaç Kredisi Ara Ödemesi Mantıklı mı?

Aydin Duran Aydin Duran -
265 0

Bankacılık sektöründen alınan borçlar ile geri ödemeleri belli periyodlarda gerçekleştirilmektedir. Ancak İhtiyaç kredisi ara ödemesi bu plan dışında yapılabilen bir hizmet. Bu anlamda erken ödeme ile tüketici kredisine ara ödeme yapmak mantıklı mı bu soruya yanıt arayanlardansanız tam adresindesiniz.

Günümüzde gerçekleşen ekonomik şartları dikkate aldığımızda birçok kişi için finansman yetersizliği ile karşılaşmanın olağan olduğu bir dönemdeyiz denilebilir. Bu nedenle de bankalara yapılan kredi başvurularının son dönemde arttığı gerçeği karşımıza çıkmaktadır.

Kişiler ihtiyaçlarını giderebilmek adına kendi imkanlarının yetersiz olduğu durumlarda bankalardan kredi talep ederler. Eğer bu kredi bir gayrimenkul satın alımı için ise konut veya taşıt kredisi tercih edilirken, diğer tüm ihtiyaç türleri için bankalardan bireysel ihtiyaç kredisi alınmaktadır.

Bireysel ihtiyaç kredisi, genel olarak diğer kredi türlerine göre daha kısa vadeli olmakla beraber faiz oranı da daha yüksektir. Ayrıca en sık tercih edilen kredi türü olduğundan tüketicilerin ödeme zorluğu çektiklerini sıklıkla beyan ettikleri kredi türüdür. Biz bu yazımızda ihtiyaç kredisi ara ödeme konusunu masaya yatıracağız ve merak edilenleri paylaşacağız.

Bireysel İhtiyaç Kredisi Ara Ödemesi Nedir?

İhtiyaç kredisi ara ödemesi mantıklı mı
İhtiyaç kredisi ara ödemesi mantıklı mı

Bireysel ihtiyaç kredisi kullanan kişiler, bankadan kredilerini alırken belirli bir geri ödeme vade süresi ve faiz oranı ile kredilendirilirler. Kredi onayı sonrası belirlenen ödeme planı çerçevesinde kredi geri ödemeleri başlar. Fakat krediyi alan kişiler bu ödeme planına sadık kalmak zorunda değildir. Fakat genel olarak kişi bu vade süresince faiz oranına göre belirlenmek suretiyle aylık olarak belirli bir taksit ödemesi yapmak durumundadır.

Bu taksitleri ödeme sürecinde kişinin eğer maddi imkanlarında bir yeterlilik oluşursa dilerse kredi borcunu kapatabilmektedir, buna da ihtiyaç kredisi ara ödeme adı verilmektedir. Bu erken ödeme ile kredi borcunu kapatan kişiler faiz farkından da arınmış olarak borçlarını öderler ve böylelikle ekstra bir masraftan kurtulurlar.

Kredi alımlarında ya da elinize muhtemel geçecek olan paranın sıcaklığı kişilerde farklı duygulara neden olur ve geleceği düşünmeden nasıl olsa aylık ödüyoruz diye esneklik yaşatabilir. Mantıken faiz karşılığı alınmış olan borç paranın gününden önce ödenmesi ile önemli avantajları yakalamış olursunuz.

Ara Ödemenin Dezavantajı Var mıdır?

Bireysel ihtiyaç kredisi için uygulanan ihtiyaç kredisi ara ödeme işleminin hiçbir dezavantajı yoktur ve hatta belirttiğimiz üzere maliyet avantajı vardır. Ancak konut kredileri için durum farklıdır. Konut kredileri için ara ödeme yapıldığında banka bir kredi erken ödeme cezası uygular. Çünkü burada banka adına bir zarar söz konusudur, bu zararın kaynağı da planlanandan daha erken ödenen kredi borcu nedeniyle elde edilemeyen faiz geliridir. İhtiyaç kredisi ve taşıt kredisi için ise bu durum geçerli değildir çünkü genel olarak bu kredilerin miktarları çok fazla olmamakla beraber vadesi de çok uzun değildir.

İhtiyaç Kredisi Ara Ödemesi Nasıl Yapılır?

Tüketici kredilerinde yapılacak olan ara ödemeler neticesinde herhangi bir bir ceza ödemesi gibi hususlar karşılaşmazsınız. Erken ödeme cezası adı verilen bu ödeme genel olarak konut kredisi ile taşıt kredilerinde yaşanır. Tüketici kredisi ara ödemesi yapıldıktan sonra ana paradan düşüş olacaktır ve ödediğiniz taktit tutarı da buna bağlı olarak düşecektir. Fakat vade sayısında bir değişiklik olmayacaktır. Vade sayısını da daha aza indirmek istiyorsanız bu ara ödemeden ziyade kredi yapılandırmadır ve bankalar bu yapılandırma işine pek sıcak bakmazlar.

En Fazla Bir Taksit Ödeniyor.

Ayrıca bankalar kredi erken ödemeleri için aylık bir kez müsaade ediyorlar. Geçmiş dönemde sadece internet şubesinden ödenen kredi taksitleri için bu işlem uygulanırken son dönemlerde banka şubelerinden yapılan ödemeler içinde sadece bir aylık ödeme tahsil ediliyor. Fakat ara ödeme yapmak isterseniz yine banka şubesine gitmek zorundasınız.

İhtiyaç Kredisi Ara Ödemesi Reddedilir mi?

Genel olarak alınan ihtiyaç kredilerinde ara ödeme yada borcun tamamının ödenmesi için bir engel bulunmaz. Fakat almış olduğunuz kredinin özellikleri ve sözleşmede belirtilen şartlara bağlı olarak farklılıklar yaşıyor olsa da, bankalar yapılacak olan ödemeleri almakla yükümlüdür. Sizlere bazı şartlar öne sürerek alınmasının önüne geçmeye çalışırken kalan az taksit tutarı ile faiz ödemesinde çok kazancınız olmayacağına dair beyanlar ile sizin fikrinizi değiştirmenize neden olabilirler. Fakat siz bu ödemeyi gerçekleştirmek istiyorsanız almama gibi bir lüksleri olmaz. Bu şekilde bir şikayetiniz olması halinde BDDK’nın ilgili birimlerine dijital yollardan başvuru yaparak haklarınızı aramanız da mümkün.

İhtiyaç Kredisi Erken Ödeme İndirimi Ne Kadar?

Ödemenizin devam ettiği ihtiyaç kredilerinin tamamını erken ödeme ya da ara ödeme yapmanız halinde erken ödeme indirimi uygulaması yapılmaz. Sadece ödeyeceğiniz faiz tutarından indirime gidilir. Tamamen kapatmanız halinde de hayat sigortası yaptırmışsanız bu poliçenin iptali ile aradaki farkı alabilme imkanınız doğar. Faiz indirimi sonrası ödenecek tutar ise BDDK’nın düzenlediği yönetmelik çerçevesinde hesaplanıyor. Hesaplamada kriter vade, kalan ana para, faiz, vergi ve harçlar üzerinden. Alınan kredi sözleşmesinde belirtilen faizler ve oranlar çerçevesinde ihtiyaç kredisi erken ödeme faiz indirimi hesaplanıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma