Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Otel İş Yeri Ücretsiz İzne Çıkardı İşsizlik Maaşı Alabilir Miyim?

Otel İş Yeri Ücretsiz İzne Çıkardı İşsizlik Maaşı Alabilir Miyim?

Aydin Duran Aydin Duran -
141 0

Sigortalı çalışanların ücretsiz izinlere çıkmasında alınan işsizlik maaşı hakkında bazı detaylar bulunmaktadır. İşsizlik maaşı alabilmek için en önemli detay kurumdan kuruma değişen çalışma süresidir. En az 1 – 2 yıllık çalışanların işsiz kaldıkları dönemde devletten aldığı işsizlik maaşı mevcuttur. Ücretsiz izne çıkarılan oteller ve diğer özel sektörler için durum biraz farklı olmaktadır. Otel iş yeri ücretsiz izne çıkardı işsizlik maaşı alabilir miyim diyen vatandaşlarımız için öncelikle çalışma süreleri ve ücretsiz izne çıkarılana kadar sigortaya yatırılan çalışma saatine göre belirlenen ücret ne kadar olduğu çok önemlidir.

Çalışanların aylık olarak brüt maaşının yanı sıra sigortaya yatırılan ücret ve çalışma süresi işsizlik maaşı için büyük önem arz etmektedir. Özel sektörlerde bu tarz ufak değişiklikler alınan işsizlik maaşı için büyük önem taşımaktadır. 3 yıllık özel sektör çalışanı ücretsiz izne çıkarılmış ise ve bu durum 2 aydan fazla sürmüşse e devletten işsizlik maaş başvurusunda bulunabilir veya işkur şubesine başvurarak bu konu hakkında işlemleri başlatabilir. İşsizlik maaşı maaşının ortalama yarısı kadar olmaktadır. Çalışanın alacağı işsizlik maaşı tamamen son dönemlerde aldığı maaş ve çalışma saati üzerinden yetkililer sonucu yapılan hesaplamalar ile ödenmektedir. Otel iş yeri ücretsiz izne çıkardı işsizlik maaşı alabilir miyim sorusu çok çelişki doğurabilmektedir. Çünkü 1 yıldan daha az süre çalışmış biriyseniz maalesef alamazsınız. Fakat uzun yıllar çalışmış ve sigorta priminiz eksiksiz yatmışsa sizler de bu işsizlik maaşından faydalanabilirsiniz.

Mutlaka Devlet Yardımları Kategorimizi ziyaret edin.

İstifa Etme Durumlarında İşsizlik Maaşı Alınır Mı?

Devlet tarafından mağduriyet ödemesi olarak bilinen işsiz kalan çalışanların bu süreci ekonomik açıdan bir nebze olsun rahatlatman için olan bu işsizlik maaşını istifa sonucu alabilir misiniz bir bakalım. Özel sektör veya kamu dairelerinden istifa ederek işsizlik maaşı alma şansınız yoktur. İşsizlik maaşı sadece çalışanların işten çıkarılması durumunda sigortadan alınan maaştır.

Okunmalı İşten çıkarıldım para yardımı yapılır mı

İstifa etme durumlarında işten kendi rızanızla iş sözleşmesini fesih ettiğiniz için işsizlik maaşı başvurma şansınız bulunmamaktadır. Çünkü işsizlik maaşı kendi imkanları dışında mesleğini icraat edemeyen çalışanların yeni bir iş bulana kadar geçen süreyi sigorta tarafından ücret talep etmesi işlemidir. İşte kendi rızasıyla çıkıp istifasını isteyen çalışanlar ne yazık ki bu işsizlik maaşından yararlanamamaktadırlar.

İşsizlik maaşı 6 ile 9 ay arası ödenmektedir ve ortalama asgari ücreti yarısı kadar olmaktadır. İşsizlik maaşı tamamen çalışanın işten çıkarılması sonucu verilen bir ödenektir Ve bu ödenek sadece çalışanın maaşıyla orantılı olarak kişiden kişiye değişmektedir. Son dönemlerde yatan sigorta primi ve maaş oranı üzerinden hesaplanarak ptt şubelerinden veya banka hesaplarına yatırılır. İşsizlik maaşı sadece belirli bir süre alınabilir ve yeni bir işe girilmesi durumunda işsizlik maaşı ödemesi durmaktadır.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma