Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Otomotiv
  4. »
  5. EGM Boș Plaka ve Özel PLaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

EGM Boș Plaka ve Özel PLaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Aydin Duran Aydin Duran -
191 0
EGM Boș Plaka ve Özel PLaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Özel plaka sorgulama farklı zorluklarla yeni alınmış ya da ikinci el araç temin edenlerle ilgili mevcut plakasını kendine özel plaka ile değiştirmek isteyenlerin sıklıkla kullandığı uygulamalar arasında boş plaka sorgulama olmaktadır. Yeni değil de ikinci el bir araç temini edildiğinde ya da ikamet değişikliğini takiben bir ay içerisinde plakayı değiştirerek yeni plaka kullanmaya devam etmekte mümkündür. Otomotiv sektöründe plakalar bulunulan şehrin Şoförler ve Otomobilciler Esnaf odasından alınmaktadır.

EGM Boș Plaka Sorgulama

  • Yeni araç sahipleri ya da araç sahibi olmak isteyenler bunun yanı sıra zaten bir aracı bulunanlar genel olarak araştırdıkları konular arasında yer alan boş plaka sorgulama olmaktadır.
  • Araç satışlarında ya da devir işlemleri gerçekleşmeden önce mutlaka Emniyet Genel Müdürlüğü Tescil bürosu ziyaret edilmeli, talep edilen plakanın ayırt etmek
  • Şoförler odasına giderek plaka basımı gerçekleştirilebilir ve plaka temin edilebilir.
  • Belirlenen yasal bağış ödeme işlemi de gerçekleştirilmelidir.
  • Noterdeki satış işlemleri sonrasında plaka değişikliği gerçekleştirileceği görevliye mutlaka bildirilmelidir.

Emniyet Genel Müdürlüğü EGM Boș Plaka Sorgulama

EGM Boș Plaka ve Özel PLaka Sorgulama Nasıl Yapılır?
EGM Boș Plaka ve Özel PLaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bağlı bulunan şehrin Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi içerisinde yer alan boş plaka sorgusu gerçekleştirmek mümkündür. Bunun yanı sıra il ya da ilçelerde yer alan emniyet genel müdürlüğünü ziyaret edebilir veyahut telefon ile irtibata geçebilirsiniz. Boş plaka sorgusu için de yine aynı şekilde bulunduğunuz ilin ismini aşağıdaki şekilde yazıp erişim sağlayabilirsiniz.

șehir.pol.tr/plaka-tahsis-ișlemleri

SMS İle Boș Plaka ve Özel Plaka Sorgulama (EGM SORGULAMA)

Plaka tahsis işlemleri günümüz içerisinde daha kolay hale gelse de eskiden biraz daha zor olan tahsis işlemleri günümüzde Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait internet sitesi içerisinden de gerçekleştirilebilmektedir. Site üzerinden plaka tercih edilerek kişiye 24 saat içerisinde veya yarım saat süre içerisinde kişiye iletilmektedir. Noterden yeni plakalar ile ilgili düzenlenen belgeler temin edilerek Şoförler ve Otomobilciler esnaf odasına plaka basım merkezinden plakalar bastırılabilmektedir. Özel plakalar araçlara monte edilerek kullanılabilmektedir.

E-Devlet Boș Plaka Sorgulama ve Özel Plaka Sorgulama?

Gerekli işlemler tamamlandıktan sonra noterden temin edilen kağıt ile beraber kişiye en yakın Şoförler ve Otomobilciler esnaf odasına gidilerek burada istenilen özel plaka yoğunluğuna göre 15 dakikada yarım saat içerisinde plakalar bastırılabilmektedir. Temin edilen plakayı araştıra güvenle takıp kullanmak mümkündür. Boş plaka sorgulama işlemleri ise 2020 senesi itibari ile e-devlet boş plaka sorgulama ve özel plaka sorgulama sistemden kaldırılmıştır.

Özel Plaka Sorgulama ve Boș Plaka Fiyatları Ne Kadar?

Plaka değiştirme ücretleri şoförler odasına ödenmesi gereken ücret 2022 senesi için 475 TL olarak belirlenmişken 2023’e az kaldığı için bu fiyatlarda farklılıklar olacaktır. Boş plaka sorgulama ücretleri ise sms ile plaka sorgusu yapılması adına mesaj başına 11 TL ücret talep edilmektedir. Bir diğer boş plaka sorgulama yöntemi ise araç plaka sorgulama sistemini tercih ederek ifade edilebilmektedir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma