Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icralık Araçlar
  4. »
  5. Hacizli Araç Fiyatları En Ucuz Araç Nerede?

Hacizli Araç Fiyatları En Ucuz Araç Nerede?

Aydin Duran Aydin Duran -
206 0
Hacizli Araç Fiyatları En Ucuz Araç Nerede?

Banka borcu veya şahsi borçlar sebebiyle, borçlu olan kişinin kendisine ait olan ruhsatlı aracına haciz koyma işlemi yapılabilir. Bu araç için öncelikli olarak hak mahrumiyeti vardır. Alacaklı olan kurum ya da kişinin aracın üzerine koymuş olduğu haczin anlamı, o kurum ya da kişinin borcu ödenmeden aracın satılamayacağıdır. Bu işlem ile alacaklı olan taraf, alacağını almayı garanti eder.

Borçlu kişi aracında haciz olduğu müddetçe o borcu ödemeden aracı satamayacaktır. Bu nedenle hacizli aracını satmak isteyen kişinin öncelikli olarak o kurum ya da kişiye olan borcu ödemesi gerekecektir. Bu durum kişi için zor bir durumdur. Ancak çaresiz bir durum değildir.

Hacizli Araba Fiyatları Ucuz mu?

Kişiler üzerinde haciz olan araç satışında zor durumda kalacaklarını düşünebilirler. Ancak bu durumda olan çok sayıda araç vardır. Bu araçların satışı mümkündür. Borçlarından kurtulmak ve aynı zamanda araçlarını satarak para kazanmak isteyebilirler. Böyle bir durumda arabayı satmadan önce aracın üzerinde haciz olduğunu belirtmeleri doğru olacaktır. Hacizli aracın fiyatını belirlemek, kişinin kendi inisiyatifinde olmaktadır. Fiyatı uygun tutması, aracın satışını hızlandırır. Bu nedenle hacizli araç satışında bu detaya dikkat etmek gerekir.

Hacizli Araç Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Üzerinde haciz kaydı olan bir araç, bu haciz kaldırılmadan satılamayacaktır. Aracın üzerine haciz konulmasının anlamı budur. Hacizli araç fiyatı belirleme işleminde bankanın ya da kurumun araç için yakalama kararı çıkarma ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır. Araç için yakalama kararı çıkması, araca el konması ve yediemin deposuna aracın çekilmesi demektir. Bu durum araç üzerindeki borcun artması ve aracın tekrar alınması için çok büyük masraf ödenmesi demektir. Bu sıkıntılarla uğraşmak istemeyen kişiler aracın fiyatını düşürerek bu sorunlardan kurtulmuş olacaktır.

Hacizli Araç Nasıl Kolay Satılır?

Üzerinde icra müdürlüğü tarafından haciz olan bir aracın satılması için mutlaka üzerindeki borcun kapatılması gerekir. Bu araç üzerinde haciz varken aracı bir başkasına devretmek mümkün değildir. Hacizli bir aracı en kolay şekilde satmak için alıcı ile anlaşmak gerekir. Alıcı ilk önce aracın üzerinde bulunan haciz borçlarını kapatacak sonrasında aracın devri yapışacaktır. Bu işlemde karşılıklı güven söz konusudur. Eğer alıcı borçlu olan kişiye güvenmiyorsa, noterden bu anlaşma yapılabilir.

Araç üzerinde bulunan icra ve haciz borçları noterden ya da e devlet üzerinden tespit edilir ve alıcıya belirtilir. Alıcı bu borcu kapatmayı kabul ettiğinde borç icra müdürlüğüne ya da borçlu olunan kuruma ödenir. Ardından icra müdürlüğü araç üzerindeki haczi çok kısa bir süre içerisinde kaldırır. Bu işlem sonrasında aracın satılmasının önünde hiçbir engel kalmayacaktır. Ancak bu durumlar aracın fiyatını bir miktar düşürebilir. Arabanın fiyatının düşmesi konusunda, hacizli aracın satılması işinin meşakkatli bir iş olduğu durumu göz önünde bulundurulmalıdır.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma