Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilgi
  4. »
  5. Türkiye’de En Yaygın 10 Kedi Türü Nedir?

Türkiye’de En Yaygın 10 Kedi Türü Nedir?

Sonsatir Sonsatir -
420 0

Kimine göre dünyanın uzak durulması gereken canlısı iken kimine göre tüylü can yoldaşı, neşe kaynağıdır kediler.

Peki, Türkiye’de sıkça rastlanan kedi türleri hangileridir?

1)Ankara Kedisi

Avrupa’da Angora kedisi olarak bilinen kedi türü Türkiye’de en yaygın görülen kedi türlerinden biridir. Anavatanı Türkiye’dir. Genellikle mavi göz rengine sahip Ankara kedisi beyaz tüylerinin uzunluğuyla da dikkat çeker. Uzun tüylü bir kedi olması sebebiyle de özenli bir bakım ister. Sahibinin yanından ayrılmak istemez, oyuncu ve zeki bir arkadaş olabilir.

2)Van Kedisi

Türkiye’de yetiştirilen saf Türk bir kedidir. Tüyleri Ankara kedisi kadar olmasa da uzun olan Van kedisinin en dikkat çeken özelliği gözleridir. Her iki gözü de mavi ya da kehribar olabileceği gibi bir gözü mavi bir gözü kehribar renkte Titizliklerine oldukça düşkün olan Van kedilerinin tüylerini her gün düzenli olarak taramak gerekir. Oyuncu, sevecen, sakin karakterli bu kedi türü kucağa alınmaktan pek hoşlanmaz.

3)Tekir

Melez bir ırk olan tekir kedisi ismini kürkündeki desenlerden almıştır. Çok sık rastlanan bir kedi türüdür. Tüylerinin belirli bir uzunluğu ve şekli yoktur. Aynı zamanda desenleri de farklılık gösterir. Zeki ve oldukça duygusal olan tekirler cinslerine göre farklı özellikler gösterebilirler.

4)British Shorthair

Yuvarlak bir vücut şekli, tombul bir suratı olan bu sevimli kedi türü kocaman gözlere sahiptir.Sakin ve uysal karakteri olan tür bazen oyuncu ve hareketli olabilir.

5)Smokin

Siyah beyaz renkte kürke sahip bu türün bazı inanışlara. Aynı zamanda diğer kedi türlerinden 200 kat daha zekidir. Smokin türünün diğer kedilere göre pek çok becerisi olduğuna inanıldığından Türkiye’de bu kedi türüne sıkça rastlamak mümkün.

6)İran Kedisi

İri gözler, basık bir burun, uzun sık ve kabarık tüyleri vardır. En çok tercih edilen kedi türlerinden olan İran kedisi aynı zamanda zeki, sakin ve ailesine çok düşkündür. Özenli bir bakım gerektiren İran kedisinin tüylerini düzenli olarak her gün taramak gerekir.

7)Siyam Kedisi

Canlı mavi göz rengi ve kısa tüy yapısına sahip siyam kedilerinin tüy renkleri mavi, sütlü kahve ve gri renkte olabilir. Sakin ve uslu olan siyam kedileri oldukça dikkatli ve zeki bir kedi türüdür. Tüyleri düzenli olarak taranmazsa sıkça dökülür. Özenli ve titiz bir bakım ister.

8)Bombay

Kısa tüyleri siyah renkli ve basık kafasıyla sevimli ve zeki bir kedidir. Bombay türünün kökeni Amerika’dır. Sevecen ve neşeli bir kişiliğe sahip Bombay kedisi oldukça oyuncu bir kedi türüdür.

9) Scottish Fold

Diğer kedi türlerinden farklı kulak yapısına sahip Scottish kedi türünün tüy yapısı kısa ve sıktır. Tüylerinin bakımı kolaydır ve haftada birkaç tarama yapılabilir. Sahibini kendi seçen bu tür herkese kendini sevdirebilir. Kucak kedisi değildir ancak oyuncu bir kişiliğe sahiptir.

10)Chinchilla

Sakin ve uysal bir kişiliğe sahip chinchilla türü sevilmeyi ve ilgiyi çok sever. Aynı zamanda sahibine sevgi ve ilgi gösteren bir kişiliğe sahiptir. Tüyleri çok bakım gerektirir. Her gün düzenli tarama ve fırçalama işlemi yapmak gereklidir. Göz renkleri zümrüt yeşili, mavi yeşil ya da siyah sürmeli olabilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma