Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Kepez’de Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz Etkinliği Düzenlendi

Kepez’de Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz Etkinliği Düzenlendi

Sonsatir Sonsatir -
16558 0

Kepez Kaymakamlığı önünde bulunan yaya geçidinde “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” farkındalık etkinliği düzenlendi. Öğlen 13:00 ile 15:00 saatleri arasında yapılan etkinliğe Kepez Kaymakamı Hamdullah Suphi Özgödek, kurum amirleri, çalışanlar ve vatandaşlar katıldı.

Kaymakam Özgödek  bu farkındalığa dikkat çekmek adına hazırlanan el broşürlerini sürücülere ve vatandaşlara vererek yaya geçidi üstünlüğü ile alakalı olarak trafikte gösterdikleri çabalarından dolayı teşekkür ettiler.

Yaya Öncelikli Trafik Yılı 2019

Geçtiğimiz aylarda yeni bir projeye imza atan İçişleri Bakanlığı 2019 yılını “Yaya öncelikli Trafik yılı” olarak ilan etti. Bu kapsamda yaya geçitlerinde geçiş üstünlüğü tamamen yayalara bırakılırken bu durum trafik ışıklarının olmadığı yaya geçitlerinde geçerli oldu.

Geçiş Üstünlüğü Yayalarda

Yeni proje ile trafik işareti olmayan ancak yaya geçidi olan yerlerde sürücüler geçiş hakkını yayalara vermek zorunda. Burada uymayanlara trafik cezası ile cezalandırılmaları öngörüldü. Aradan geçen zaman içerisinde sürücüler ve yayalar bu duruma tam alışkanlık gösteremese de İçişleri bakanlığı bu proje kapsamında “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” sloganıyla yeni bir farkındalık etkinliği düzenledi. Düzenlenen etkinlik için Tüm Türkiye’de belli noktalarda 13.00 ile 15:00 saatleri arasında Yaya Geçidi Nöbeti düzenlendi. Etkinlik ile ilgili duyurular kapsamında tüm hususlar İçişleri Bakanlığı, İller İdaresi Genel Müdürlüğünce tüm Valiliklere dolayısıyla da Kaymakamlıklar ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarına bildirildi.

Proje kapsamında dikkatlerin çekilmesi amacıyla etkinliğin yapılacağı yaya geçidinde el broşürlerinin dağıtılması, yaya geçidi üstünlüğü ile ilgili videoların ilgili yerlerde gösterilmesi, sloganla birlikte hazırlanan döviz ve pankartların taşınması hedefleniyor.

Yayaya Geçiş Üstünlüğü Vermeyene Ceza Ne Kadar?

2918 sayılı Yasaya göre düzenlenen yaya geçitlerinde sürücülerin yavaşlaması ve geçmek üzere olanlara geçiş üstünlüğü verilmesi ile ilgili hususlarda ayrıntılar Madde 26 ile madde 74 te belirtilmiş durumda. Madde 74 e göre; “Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik İşareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.” Bu kurala uymayan sürücülere uygulanacak olan idari para cezası ise 488 Lira oldu. Bu rakam 218 yılında 235 Lira idi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma