Son Satır Güncel Bilgiler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Biyografi
 4. »
 5. Film Sektörüne Damga Vuran Aamir Khan Filmleri

Film Sektörüne Damga Vuran Aamir Khan Filmleri

Aydin Duran Aydin Duran -
625 0
Aamir Khan Filmleri

Senaryoları ve muhteşem öyküleri ile sadece Hindistan’da değil tüm Dünya’da övgü alan Aamir Khan filmleri özellikle yenilerini takip etmek için araştırılmaktadır. Hint sinemasının başarılı ismi aynı zamanda sosyal projeleri ile herkesi duygulandırmaktadır. Aamir Khan Sinema filmleri listesi ile başlıca merak ettikleriniz, film özetleri ile konuları yazımızda bulunuyor.

Aamir Khan Filmleri Listesi

Aamir Khan Hint televizyonları ile dünya sinemasına damgasını vurun bir sanatçı ve yapımcıdır. Filmleri her zaman liste başı olan başarılı sanatçının çektiği birçok film defalarca izletecek kadar güzeldir. Bu anlamda Aamir Khan ile yeni tanışanlar için işte sizlere filmleri;

 • Hindistan Haydutları (2018)
 • Gizli Süperstar
 • Dangal
 • Dil Dhadakne Do
 • Peekay (PK)
 • Dhoom
 • Talaş (2012)
 • Dhobi Ghat (Mumbai Günlükleri) (2010)
 • 3 İdiots (3 Aptal) (2009)
 • Ghajini (2008)
 • Taare Zameen Par (Yerdeki Yıldızlar) ( 2007)
 • Rang De Basanti (Onu Sarıya Boya) (2006)
 • Fana (2006)
 • Mangal Pandey: Yükselen (2005)
 • Lagaan : Once Upon a Time İn İndia (Bir Zamanlar Hindistan’da) (2001)
 • Dil Chahta Hai (Kalbin Arzusu) (2001)

Sevimli tavırları ve güler yüzü ile her filmi için farklı şekillere giren Aamir Khan filmleri tüm Dünya’da popüler olmuştur. Bu anlamda güldürdüğü kadar ağlattığı filmlerden bahsetmek mümkündür. Duygusal olduğu kadar yaşamdan kesitler veren filmleri tekrar tekrar izlemek isteyeceğiniz kadar güzeldir.

Hindistan Haydutları (2018)

Türü : Bollwood – Aksiyon
Gösterim Tarihi : 2018
Yönetmeni         : Vijay Krishna Acharya
Oyuncular           : Aamir Khan, Amitabh Bachchan, Katrina Kaif

Aamir Khan Filmleri - Thugs Of Hindostan (2018)
Aamir Khan Filmleri – Thugs Of Hindostan (2018)

Sizleri 1795 yılına götürecek olan film Hindistan’da özgürlük mücadelesini vermektedir. O tarihlerde Hindistan Hindostan olarak bilinmektedir. Zira ülke İngilizlerce işgal edilir. Ancak bir grup Hintli ülkesini korumak ister. Bu durumun önüne geçmek isteyen bölgenin İngiliz komutanı isyanın üstesinden gelmek için aralarına ajan gönderir. Ajan Hintlidir. Bu sebeple ajan ya ülkeyi kurtarmak için savaşacaktır ya da İngiliz Komutanının ellerine teslim edecektir. 2018 yapımı film aksiyon severler için muhteşem bir alternatif olmaktadır.

Gizli Süperstar

Türü : Bollwood – Aksiyon
Gösterim Tarihi : 2017
Yönetmeni         : Advait Chandan
Oyuncular           : Aamir Khan, Zaira Wasim, Meher Vij

Aamir Khan Filmleri - Secret Superstar
Aamir Khan Filmleri – Secret Superstar

2017 yılı ile gösterime giren Secret Superstar filminde Müslüman bir ailenin kızı olan İnsiya’nın şarkı yarışmasına katılmak istemektedir. Ancak buna ailesi karşı çıkmaktadır. Bu aşamada karşısına ünlü bir müzik direktörü çıkar. Aamir Khan’ın müzik direktörü rolündeki Shakti Kumaar İnsiya’nın sesini çok sever. Bu sebeple yok olmasını istemez. Bu sebeple giydirerek gizli bir şekilde şarkı söylemesine yardımcı olur. İnsiya böylelikle gizli bir star olur.

Dangal

Türü : Bollwood – Biyografik
Gösterim Tarihi : 2016
Yönetmeni         : Nitesh Tiwari
Oyuncular           : Aamir Khan, Sakshi Tanwar, Fatima Sana Shaikh

Aamir Khan Filmleri - Dangal
Aamir Khan Filmleri – Dangal

Aamir Khan’ın en güzel filmlerinden olan Dangal gerçek hayat hikayesinden esinlenmiştir. Filmde 22 yaşındaki Geeta Phogat ve babası ile başarılı bir hayat anlatılır. Eski bir güreşçi olan Dangal (Aamir Khan) hiçbir güreş eğitimi almayan kızına eğitim verir. Bu eğitim sonrası 2010 yılında olimpiyatlara katılan Geeta Phogat burada altın madalya alır ve Hindistan’a şampiyonluk yaşatır. Sonraki dönemde yapılacak olan olimpiyatlar 2014 yılındadır. Bu yarışlara ise kardeşi ile katılan Geeta dünya şampiyonu olmaktadır.

Dil Dhadakne Do

Türü : Bollwood – Komedi
Gösterim Tarihi : 2015
Yönetmeni         : Zoya Akthar
Oyuncular           : Aamir Khan, Priyanka Chopra Jonas, Ranveer Singh

Aamir Khan Filmleri - Dil Dhadakne Do
Aamir Khan Filmleri – Dil Dhadakne Do

Filmde 30 yıldır evli olan çift Kamal ile Neelam yıl dönümleri için gemi seyahati düzenler. Arkalarında ise çocukları Ayesha ie Kabir’i bırakırlar. Çocuklar bu aşamadan sonra evlilik, arkadaşlık, aile ve hayatla uğraşırken yaşamlarına yön veren hususlarda uğraşmaktadırlar. Film 2015 yılında gösterime girmesiyle büyük bir yankı uyandırdı. Aamir Khan bu filme öğretici ve eğitici kimliğini ön plana çıkarıyor.

Peekay (PK)

Türü : Bollwood – Bilim Kurgu
Gösterim Tarihi : 2014
Yönetmeni         : Rajkumar Hirani
Oyuncular           : Aamir Khan, Anushka Sharma, Sanjay Dutt

Aamir Khan Filmleri - Peekay (PK)
Aamir Khan Filmleri – Peekay (PK)

Defalarca izlemek isteyeceğiniz sinema filmlerinden biri olan PK Aamir Khan’ın şehre gelmesi ile birlikte çocuksu sorular sorması ile başlar. Bu soruları yöneltmesinde bir amaç bulunsa da şehir bu sorulara yanıt veremez. Sorular sonrası şehirde yaşayanlar aynı zamanda kendilerini de sorgulamaya başlar. Zamanla PK yol gösterici rolüne girer. Aamir Khan ile mutlaka izlenmesi gereken filmlerden biridir.

Dhoom

Türü : Bollwood – Aksiyon
Gösterim Tarihi : 2013
Yönetmeni         : Vijay Krishna Acharya
Oyuncular           : Aamir Khan,  Katrina Kaif, Tabrett Bethell

Aamir Khan Filmleri - Dhoom
Aamir Khan Filmleri – Dhoom

Başrolde Aamir Khan olmasına rağmen yönetmen koltuğu Dhoom ile Vijay Krishna’dadır. 2013 yılında gösterime girin film büyük etki gösterdi. Şovmenin hayatının anlatıldığı filmde Aamir Khan’ı Sahir rolünde görüyoruz. Sahir babasının intikamını almaya çalışan biridir. Filmde Khan Cihago’da bir bankayı soymak ister. Sorgulama ile açılan dava için Hindistan’dan iki polis bu davaya görevlendirilir.

Talaş (2012)

Türü : Bollwood – Dram
Gösterim Tarihi : 2012
Yönetmeni         : eema Kagti
Oyuncular           : Aamir Khan, Kareena Rapoor, Nawa Zuddin Siddiqui

Aamir Khan Filmleri - Talaş (2012)
Aamir Khan Filmleri – Talaş (2012)

Suç, aksiyon ve dramı bir arada harmanlayan talaash 2012 yılında gösterime girdi. En güzel filmleri arasında listeye giren filmlerden olan Talaash aynı zamanda polisiye film olarak izlendi. Bu anlamda bir hayat kadını, ev kadını ve polisin hayatının kesiştiği film izlemeniz gereken Khan filmleri arasında yer almaktadır.

Dhobi Ghat (Mumbai Günlükleri) (2010)

Türü : Bollwood – Dram
Gösterim Tarihi : 2010
Yönetmeni         : Kiran rao
Oyuncular           : Aamir Khan, Prateik Babbar, Monica Dogra

Aamir Khan Filmleri - Dhobi Ghat (Mumbai Günlükleri) (2010)
Aamir Khan Filmleri – Dhobi Ghat (Mumbai Günlükleri) (2010)

Mumbai Günlükleri (Dhobi Ghat) Hint sinemasının en önemli yapımları arasında yer almaktadır. Dört insanın yaşamı ve geçmişleri bu filmde kesişmektedir. Hepsinin hayatı başkadır. Ressam rolündeki Arun yalnız biridir. Shai bankacıyken aynı zamanda fotoğrafa aşık birisidir. Çamaşırcı Munna ise aktör olmayı istemektedir.  Yasmin ise kardeşi için video çeken bir karakteri oynamaktadır. 2010 yılında gösterime giren filmin yönetmeni Kira Rao.

3 İdiots (3 Aptal)  (2009)

Türü : Bollwood – Komedi
Gösterim Tarihi : 2009
Yönetmeni         : Rajkumar Hirani
Oyuncular           : Aamir Khan, Madhavan, Kareena Kapoor

Aamir Khan Filmleri - 3 İdiots (3 Aptal) (2009)
Aamir Khan Filmleri – 3 İdiots (3 Aptal) (2009)

Romantik komedinin Hint versiyonu 3 İdiots (3 Aptal) filminin başrollerinde Aamir Khan, Sharmon Joshi, R. Madhavan, Kareena Kapoor, Omi Vaidya ile Boman İranı oynamaktadır. Üç başarılı gencin üniversite hayatları konu edilmektedir. Bunun yanında özellikle aşk, arkadaşlık ile yaşama dair her şey filmde bulunuyor. Aamir Khan ile en iyi Hint filmleri sıralamasında kendisine yer bulan film 2009 yılında gösterime girdi.

Ghajini (2008)

Türü : Bollwood – Gerilim
Gösterim Tarihi : 2008
Yönetmeni         : Vijay Krishna Acharya
Oyuncular           : Aamir Khan, Asin Thottumkal, Jiah Han

Aamir Khan Filmleri - Ghajini (2008)
Aamir Khan Filmleri – Ghajini (2008)

Momento filmini izleyenler bu sinemaya yabancı kalmayacaktır. Zira Momento (Akıl Defteri) ile hint sinemasına uyarlanan Ghajini çok başarılı oldu. Özellikle 15 dakikada bir hafızasını yitiren bir adamın konusu işlenmektedir. Aynı zamanda intikam filmi olarak tanımlayabilceğimiz Ghajini’nin yönetmeni Vijay Krisha Acharya bu filmle kalitesini gösteriyor.

Taare Zameen Par (Yerdeki Yıldızlar) ( 2007)

Türü : Bollwood – Dram
Gösterim Tarihi : 2007
Yönetmeni         : Aamir Khan
Oyuncular           : Aamir Khan, Darsheel Safary, Tisca Chopra

Aamir Khan Filmleri - Taare Zameen Par (Yerdeki Yıldızlar) ( 2007)
Aamir Khan Filmleri – Taare Zameen Par (Yerdeki Yıldızlar) ( 2007)

Yerdeki yıldızlar bir öğrenci filmidir. Filmin hem yönetmeni hem başrol oyuncusu olan Aamir Khan dünya sinemasına eşsiz bir yapıt verdi. Okulda dersleri başarısız olan ve sosyal hayatı hiç olmayan, kimseyle anlaşamayan bir çocuğun hikayesi anlatılmaktadır. Kardeşi okul birincisi olmasına rağmen kendisi başarısız olan çocuk ailesince yatılı okula verilir. Burada onu cezalandırmak isteyen ailesi filmin ilerleyişi ile çocuklarının yeteneği karşısında gurur dolarlar. Okulda öğretmen olan Aamir Khan çocuğa burada hayat verir.

Rang De Basanti (Onu Sarıya Boya) (2006)

Türü : Bollwood – Aksiyon – Romantik
Gösterim Tarihi : 2006
Yönetmeni         : Rakesyh Omprakash Mehra
Oyuncular           : Aamir Khan, Anupam Kher, Krion Kher

Aamir Khan Filmleri - Rang De Basanti (Onu Sarıya Boya) (2006)
Aamir Khan Filmleri – Rang De Basanti (Onu Sarıya Boya) (2006)

1920 yılında Hindistanda özgürlüğün yaşanması ile günlük bulunur. Bu günlük Sue isimli genç bir İngiliz kızın büyükbabasınındır. Günlüğün bulunması ile hindistan’ın geçmişi ile ilgili bir belgesel çekmek istenir. Bu sebeple kendisine belgeselde yardımcı olacak kişiler aramaktadır. Özellikle burada Hint kültürüne uzak olan kişilerle karşılaşması Sue’yi hayal kırıklığına uğratır. Ancak belgeseli çekmekten de vazgeçmez. Belgeselin çekilmesi ile ilerleyen safhada belgeselde oynayan kişiler durumun farkına varır ve bilinçlenirler.

Fanaa (2006)

Türü : Bollwood – Dram
Gösterim Tarihi : 2006
Yönetmeni         : Knual Kohli
Oyuncular           : Aamir Khan, Kajol Devgn, Tabu

Aamir Khan Filmleri - Fanaa (2006)
Aamir Khan Filmleri – Fanaa (2006)

Onu Sarıya Boya ile aynı yıl gösterime giren Fanaa özelikle müzikler i ile göz doldurmaktadır. Hint kültürüne göre kur rehberi olan Rehanla (Aamir Khan) çok güzel olmasına rağmen kör olan Zooni’nin de kur rehberidir. Filmde Zooni Rehanla’ya aşık olmaktadır. Konusu aşk filmidir.

Mangal Pandey: The Rising (2005)

Türü : Bollwood – Biyografi – Savaş
Gösterim Tarihi : 2005
Yönetmeni         : Ketah Mehta
Oyuncular           : Aamir Khan, Rani Mukherjee, Toby stephens

Aamir Khan Filmleri - Mangal Pandey: The Rising (2005)
Aamir Khan Filmleri – Mangal Pandey: The Rising (2005)

The Rising 2005 yılında gösterime giren dram, tarih ve biyografi filmidir. Film 19 yy ortalarında geçer. British East İndia Company şirketinin askeri konumu ile Magal Pandey’in hikayesi anlatılmaktadır. Pandey İngiliz ordusunun içeriisnde yer alır. İngiliz subayı Gordon ile yakın arkadaş olan Pandey’ ile ikisinin ilerleyen sürçte arkadaşlıkları sınavdan geçer. Filmde İngilizlerin ithal ettiği mühimmat diş yardımıyla açılması gerekir. Ancak söylentiler bu mühimmatların inek ve domuz yağı kullanıldığından bahistir. Filmde Müslümanlar domuz yağı dinen uygun olmadığı için dişleri ile açmak istemezler.

Lagaan : Once Upon a Time İn İndia (Bir Zamanlar Hindistan’da) (2001)

Türü : Bollwood – Komedi
Gösterim Tarihi : 2001
Yönetmeni         : Ashutosh Gowariker
Oyuncular           : Aamir Khan, Paul Black Thorne, Rachel Shelley

Aamir Khan Filmleri - Lagaan : Once Upon a Time İn İndia (Bir Zamanlar Hindistan’da) (2001)
Aamir Khan Filmleri – Lagaan : Once Upon a Time İn İndia (Bir Zamanlar Hindistan’da) (2001)

Hindistan’ın bağımsızlık mücadelesinin yer aldığı film 2001 yılında yayınlandı. Aamir Khan Lagan ismiyle başrülde yer alır ve aynı zamanda yapım Oscar’a aday olmuştur. 1893 yılı ile İngiliz sömürgesinde olan Hindistan ve buranın en önemli yerleşim alanlarından Champaner kasabasına yaşananlar konu edilmektedir.

Dil Chahta Hai (Kalbin Arzusu) (2001)

Türü : Bollwood – Komedi
Gösterim Tarihi : 2001
Yönetmeni         : FArhan Akhtar
Oyuncular           : Aamir Khan, Saik Ali Khan, Akshaye Kahnna

Aamir Khan Filmleri - Dil Chahta Hai (Kalbin Arzusu) (2001)
Aamir Khan Filmleri – Dil Chahta Hai (Kalbin Arzusu) (2001)

Filmde üç sıkı arkadaş bulunur. Daha klasik Khan filmlerinden uzak olan dil Chahta Hai aynı zamanda aşk filmidir. Bu üç arkadaşın aşka bakış açıları farklıdır. Bu anlamda biri filmde ilk gördüğü kadına aşık olduğunu düşünür. Üç arkadaştan biri aşka inanmadığı gibi biri de hiç bu konuda konuşmamaktadır. Zamanla aşk bu üç arkadaşa bir ders verir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma