Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Faiz ve Enflasyon Korumalı Vadeli Hesap Ziraat Bankasından

Faiz ve Enflasyon Korumalı Vadeli Hesap Ziraat Bankasından

Aydin Duran Aydin Duran -
143 0

Ekonomi kurmaylarının attığı adımlar ile faiz ve enflasyon korumalı vadeli hesap Ziraat Bankasından sizlere büyük avantajlar sağlıyor. Kazancınızı artıracak yatırımın adresi kur korumalı enflasyon hesabı.

Vadeli mevduat ürünlerinin başını bankalara yatırılan faizli mevduat hesapları çekiyor. Bu sayede mevduat birikimi sağlayan bankalar ayrı ayrı kampanyalar ile bu mevduatları çekmeye çalışıyor. Bu kampanyaların bir yenisi devlet bankası Ziraat Bankası tarafından yapıldı. Zira önemli bir adım ve yeteri kadar mevduat çekeceği kanaatindeyim. Faiz ve enflasyona korumalı vadeli mevduat hesabı Ziraat Bankasından sunulan yeni bir hizmet olarak kayıtlara geçmiş durumda. Bu anlamda verilen hizmet üç farklı boyutta sunuluyor. Bunlar;

  • Enflasyon Oranı Üzerinde Faiz Veren Vadeli Hesap
  • Enflasyon Korumalı Vadeli Hesap
  • Enflasyona Karşı Korumalı Dönem Ödemeli Vadeli Hesap

Enflasyon Oranı Üzerinde Faiz Veren Vadeli Hesap

Açılan bu hesapta paranız enflasyona endeksli oluyor ve faiz korumalı olarak sunuluyor. Burada hesap açılışı sonrası taahhüt edilen bir faiz oranından bahsetmek mümkün. Bu faiz oranı ile vade sonundaki TÜFE endeksi oranı ilave edilerek karşılaştırma yapılıyor. Bu karşılaştırma sonrası en yüksek faiz oranı ile hesaplama yapılarak kişilere kazanç sağlıyor. Bu hesabın açılışı 92 gün ile 370 gün arasında. Daha az veya daha uzun vadede yatırma söz konusu değil.

Enflasyona Karşı Koruyan Dönem Ödemeli Hesap

Ziraat Bankasından açacağınız bir diğer vadeli mevduat ürünü de enflasyona karşı korumalı olanı. Burada size faiz kazancı bir yana asıl paranızın değerini enflasyona karşı koruyor olması ile kazanç sağlanmış oluyor. Burada oluşan TÜFE endeksi ile risk primleri söz konusu oluyor. Bu sayede 366 ile 370 gün arasında yatırabildiğiniz paranız değer kaybetmemiş oluyor. Gerçek kişilerin açabildiği bu hesapta açılış esnasında size bir faiz oranı taahhüdü verilmiyor. 12 ay sonundaki enflasyon rakamları ile risk primi eklenerek size ödeme yapılıyor.

Enflasyona Karşı Korumalı Dönem Ödemeli Vadeli Hesap

Yine faiz getirisi dışında sizin için ileriki dönemlerde paranızı enflasyona karşı erimesini önleyen bir hesap türü. Burada TÜFE de oluşan üç aylık değişimler ve risk primlerinizin hesaplanması ile ana paranız enflasyona karşı koruyor. Maksimum 12 ay vade ile açılan hesapta üç ayda bir ödeme alabilmeniz söz konusu. Para alımı sonrası kalan vade ile ana para üzerinden hesaplama ile hesabınızın vadesi devam ediyor.

TL’nin Değer Kaybına Karşı Önlem

Vatandaş parasını TL nin değer kaybetmesine muhtemel olarak döviz ve altın hesapları gibi hususlarda değerlendirmeye çalışmasının ana nedeni enflasyon rakamları. Özellikle son zamanlarda yüksek seviyelerde seyir eden enflasyon ile vatandaşı mevcut parası da değer kaybetmiş oluyor. Bu değer kaybının önlemek amacıyla vadeli mevduat hesaplarından ziyade yatırım araçlarını kullanan vatandaşlar Ziraat bankasının sunacağı faiz korumalı vadeli mevduat hesabı ile farklı bir boyuta taşınacak gibi duruyor. Bu hesaptan yararlanabilmeniz için ise Ziraat Bankası Yatırım hesabı açtırmanız gerekiyor.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma