Son Satır Güncel Bilgiler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Ekonomi
 4. »
 5. Yurtdışında çalışma izni veren ülkeler

Yurtdışında çalışma izni veren ülkeler

Aydin Duran Aydin Duran -
202 0
Yurtdışında çalışma izni veren ülkeler

Tüm ülkeler belli şartlar ve koşullar ile çalışma izni vermektedir. Çalışma izni sayesinde ülkeye gelen vatandaş resmi bir belge ile çalışmasına devam edebilir ve herhangi bir cezası bulunmamaktadır. Bazı ülkelerde çalışma izni almak oldukça zorlu bir süreçtir fakat gerekli şartlar yerine getirilince alınabilir.

Çalışma izni alındıktan sonra yapılması gerekenler nelerdir?

İlk olarak çalışacağımız ülkede ki dili bilmemiz gerekmektedir. Eğer çalışma koşulunda dil zorunlu değilse basit bilgiden başlanılabilir. İkinci olarak çalışma izin süresini doldurmamak gereklidir. Süre bittikten sonra eğer yeniletme olmazsa para cezası verilebilmektedir.

Yurtdışında Çalışmanın En Kolay Olduğu Ülkeler

 • Singapur
 • Almanya
 • Kanada
 • İsviçre.
 • Rusya
 • İsveç.
 • Norveç.
çalışma izni
Çalışma İzni Veren Ülkeler

Yurtdışında Çalışmanın En Zor Olduğu Ülkeler

 • Kuveyt
 • Yeni Zelanda.
 • Katar

Yurt dışında çalışma izni, çalışmak isteyen yabancıların çalışma yasağı kurallarına uymalarını ve çalıştıkları ülkede geçerli olan yasal koşullara uygun bir şekilde çalışmalarını sağlar. Yurt dışında çalışma izni olmadan çalışmak, çalıştığınız ülkede yasal işlemlerin başlatılmasına ve hatta gözaltına dahi sebep olabilir. Ayrıca, yurt dışında çalışma izni olmadan çalışmak, çalıştığınız ülkede geçerli olan çalışma yasağı kurallarına uymayan bir kişi olarak kabul edilebilir ve bu nedenle çalıştığınız yerde işten çıkarılma gibi sonuçlar doğurabilir. Yurtdışında çalışma izni alabilmek için bulunduğunuz ülkenin elçiliğe gerekli belgeler ile gitmeniz gerekmektedir.

Yurtdışında çalışmak orada yaşamak demektir. Yurt dışında yaşamak, farklı bir ülkede farklı bir yaşam tarzı ve kültürün içinde bulunmanızı gerektirir. Bu nedenle, yurt dışında yaşamak konusunda ciddi bir hazırlık yapılması gerekir. Yurt dışında yaşamak, yeni bir ülke ve kültürün içinde bulunmanın yanı sıra, yeni insanlar tanımanızı ve yeni deneyimler kazanmanızı da sağlar.

Asgari ücret, bir ülkede çalışma koşullarını düzenleyen bir yasal düzenleme olarak kabul edilir ve çalışan kişilere belli bir maaş ödemesi yapılmasını zorunlu kılar. Asgari ücret miktarı, çalışılan ülkenin ekonomik koşullarına, çalışılan mesleğin talep durumuna ve çalışma koşullarına göre değişebilir. Asgari ücret miktarları, ülkeler arasında farklılık gösterebilir. Ülkelerin asgari ücretleri şu şekildedir:

 1. Lüksemburg 2250 Euro
 2. İrlanda 1800 Euro
 3. Hollanda 1750 Euro
 4. Belçika 1650 Euro
 5. Almanya 1600 Euro
 6. İspanya 1100 Euro

Türkiye ise 25. Sırada 290 Euro ile sıraya girmektedir. Yurt dışında çalışanlar, çalıştıkları ülkede geçerli olan yasal koşullara uygun olarak vergi ödeyebilirler. Örneğin, çalıştıkları ülkede yerleşik olarak çalışan yabancıların belli bir miktarın üzerinde gelir elde ettikleri durumda, çalıştıkları ülkenin vergi yasalarına göre vergi ödemesi yapmaları gerekebilir.              Çalıştıkları ülkede geçerli olan vergi yasalarına göre vergi ödemesi yapılması zorunlu olmayabilir. Bu durum, çalıştıkları ülkenin vergi yasalarına ve vergi anlaşmalarına göre değişebilir.

Ülkeler Asgari Ücret Tutarı Yazıları

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma