Son Satır Güncel Bilgiler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Bankalar
 4. »
 5. Özel Bankalar (Türkiye’de Faaliyette Bulunan Bankalar)

Özel Bankalar (Türkiye’de Faaliyette Bulunan Bankalar)

Aydin Duran Aydin Duran -
202 0

Türkiye’de faaliyette bulunan onlarca banka bulunuyor. Bu bankaların başını devlet bankaları çekerken bunun yanında özel bankalarda ülke ekonomisine yön veren diğer finans kuruluşları. Elbette devletin olduğu kadar özel bankalarda olması gerekiyor ki, bu anlamda tüketiciler olduğu gibi ülke de kazansın. Türkiye’deki özel bankalar üzerine düşen görevleri de fazlasıyla yerine getiriyor ki bu durum yine BDDK’ya ve yasal mevzuatlara bağlı olarak yapılıyor.

Özel Bankalar

Bankalar müşterisi olduğu gerçek ve tüzel kişiliklerin ihtiyaçlarına göre hareket eder ve talepleri karşılama yoluna gider. Özellikle yatırım tercihleri bankalar için önem arz ediyor. Sebebi ise yapılan yatırımların bankalar aracılığıyla yapılması halinde bankanın mevduat kazanması dolayısıyla da gelir elde etmesidir. Devlet bankaları bir nebze devletin olma münasebetiyle bazı hizmetlerden uzak dururken bu durum özel bankalar için farklı işliyor.

Özel Bankalar kişilere kredi işlemlerinin yanında repo, gayrimenkul alım ve satımları ile iş ortaklığı, kiralık kasa hizmeti, gişe işlemleri başta olmak üzere onlarca farklı ürün portföyüne sahip. Bunların yanında tabi elbette sundukları kredi kartı markaları ile öne çıkmış durumda. Devlet bankalarına göre daha esnek çalışma düzenine sahip olmaları daha çok kazanç amaçlı olarak çalışıyor olmalarına bağlanabilir. Bu anlamda Türkiye’deki Özel Bankalar şu şekilde sıralanabilir.

 • QNB Finansbank
 • Garanti BBVA Bankası
 • Denizbank
 • Akbank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)
 • Şekerbank
 • Fibabanka
 • Aktifbank
 • Burganbank
 • HCBS
 • İş Bankası
 • İng Bank

Devlet Bankaları

Bu anlamda devlet bankalarını da listelemek önem arz eder. Nitekim sayısı da az denilemeyecek kadar. Bir çoğu vatandaşa hizmet vermezken bu anlamda devlet kurumlarına yapılan destekler ve verilen kredilerde mevcut. Vatandaşa hizmet veren devlet bankaları Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halk Banası iken kurum ve kuruluşlara hizmet veren İller Bankası, Türk Eximbank, Türkiye Kalkınma Bankası ve Emlak Katılım Bankası diğer devlete bağlı olarak faaliyet gösterenleri.

Türkiye’deki özel bankalar bağlı oldukları şirkete göre farklı hizmetler sunarken arkasında bulunan büyük güç ile ciddi ekonomik yapıya sahip. Bu nedenle müşteri potansiyelini geliştirmek amacıyla attıkları adımlar ile cazip teklifleri sunan bankalar müşteri sayısını ve mevduatını artırma yoluna gidiyor. En çok kredi kartı pazarı ile ön plana çıkan özel bankalar Visa ve Master Card’ın yanında milli kartımız Troy ile hizmet veriyorlar.

Son dönemde dijital bankacılık ile şubesiz bankacılık dalında önemli adımlar atan Enpara QNB Finansbank’a bağlı olarak KATAR sermayesine sahip. Özellikle aidatsız kredi kartı sunan Enpara aynı zamanda internet bankacılığını masrafsız olarak sunuyor olması nedeniyle son yılların en çok tercih edilen ürün oldu.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma