Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Katar Asgari Ücreti Ne Kadar? Gıda, Market, Kira Ücretleri 2024

Katar Asgari Ücreti Ne Kadar? Gıda, Market, Kira Ücretleri 2024

Aydin Duran Aydin Duran -
202 0
Katar Asgari Ücreti Ne Kadar? Gıda, Market, Kira Ücretleri 2023

Basra Körfezinin zengin ülkelerinden olan Katar’ın ekonomik gelir kaynağı diğer körfez ülkeleri gibi petrol üretimi ve ihracatına dayanmaktadır. Peki Katar’da 2024 yılı için asgari ücret ne kadar olacaktır?

Katar’da 2021 yılı asgari ücreti 1000 Katar riyali yani 5118 TL idi. 2022 yılında da bu rakam yine 1000 Katar Riyali olarak verildi. Son üç yıldır Katar’da aynı ücret tutarında asgari ücret ödeniyor. 2024 yılında da bu rakam aynı olarak kalacak.

Katar’da Yaşam Ucuz Mu?

Katar’da kira fiyatları çok yüksek oranlardadır. Katar’da 4 kişilik bir aile için aylık yaşam maliyeti kira haricinde 11.364 katar riyali yani 58.187 TL’dir. Bu oran tek kişi için kira haricinde aylık olarak 3205 katar riyali yani 16.410 TL’dir.  Katar ev kiraları 8222 riyal yani 42.102 TL ile 12.512 riyal yani 64.070 TL civarındadır.

Katar’da Market Ücretleri Ne Kadar?

Ücret Ne Kadar? Gıda, Market, Kira Ücretleri 2023

Katar market fiyatları şu şekildedir; 1 litre Süt 7 riyal yani 35 TL,  12 Yumurta 10 Riyal yani 51 TL,  Tavuk 25 Riyal yani 128 TL,  Kırmızı Et 41 riyal yani 210 TL , Elma 7 riyal yani 35 TL , Patates 3.8 riyal yani 19 TL ,  Domates 5 riyal yani 25 TL’dir.

Katar’da çalışmak nasıl bir şey?

Gurbetçilerin yüksek yüzdesi, Katar iş yerlerinin son derece uluslararası olduğu anlamına gelir. Arapça ülkenin resmi dili iken, İngilizce ortak dildir . Ancak resmi olmayan sohbetler genellikle Malayalamca, Hintçe, Fransızca veya Tagalogca yürütülebilir.

Katar’da tek bir iş kültürü yoktur ve bir göçmen olarak esnek ve açık fikirli olmanız gerekir. Tokalaşma toplantılarda normal selamlaşma olsa da, Katarlı büyük olasılıkla karşı cinsle tokalaşmayacaktır .

Katarlı ve göçmen meslektaşlarından oluşan çok kültürlü grup ofis dışında tartışıyor.

Çalışma haftaları, günde sekiz saate kadar olmak üzere 40 ile 48 saat arasında değişmektedir. Ramazan ayında bu, haftada 36 saate veya günde altı saate düşüyor. Cuma, haftalık dinlenme günüdür, ancak çoğu uluslararası şirketin Cumartesi günleri de izinlidir.

Devlet daireleri genellikle 06:00 – 14:00 saatleri arasında açılır ve özel şirketler normalde 08:00 – 18:00 saatleri arasında çalışır.

Katar’da GSYİH’nın %50’sinden fazlasını oluşturan hidrokarbon endüstrileriyle, gurbetçiler genellikle petrol ve kimya sektörlerinde iş buluyor. Katar’daki gurbetçilerin çoğunluğu ya uluslararası işe alım ajansları aracılığıyla ya da dahili bir transfer olarak iş buluyor .

Katar’da çalışma vizesi almak

Katar’da yaşamak ve çalışmak isteyen bir göçmenin Çalışma İkamet İznine (genellikle RP olarak anılır) ihtiyacı olacaktır. Çalışma izni almak işvereninizin sorumluluğundadır.

Çalışma  ve oturma izinlerini İçişleri Bakanlığı  verir. Genellikle Katar’a kayıtlı bir şirket veya Katar vatandaşı olan işvereninizin izni her yıl yenilemesi gerekir.

Katar’a ilk girdiğinizde, işvereniniz geçici bir vize ayarlayacaktır. Yaklaşık dört hafta içinde bir RP’ye dönüştürülecek. RP’niz düzenlenene kadar ülkeyi terk edemezsiniz.

Son yıllarda, hükümet yavaş yavaş çalışma reformlarını uygulamaya başladı. Asgari ücret getirmenin yanı sıra, Körfez devleti şimdi sponsorluk ( Arapça kafala ) kurallarını değiştirdi. Sistem daha önce işçilerin işverenlerinin izni olmadan iş değiştirmelerini engellemişti.

Katar’da maaşlar ve vergiler

Katar için ortalama maaş tahminleri önemli ölçüde değişmektedir. Yerel medya , 2020’de ortalama aylık ücreti 20.326 QR ve en tipik maaşı 13.916 QR olarak veriyor.

2014 yılında ortalama Katar hane geliri ayda 72.700 QR idi. Katar haneleri genellikle göçmen hane halklarından daha büyüktür. Bunu söyledikten sonra, hala 24.400 QR olan ortalama gurbetçi hane halkı aylık gelirinin yaklaşık üç katına tekabül ediyor.

2021 itibariyle, Katar’ın tüm işçiler için asgari ücreti ayda 1.000 QR’dir. Yemek ve barınma için sırasıyla 300 QR ve 500 QR tutarında zorunlu ek ödenekler de vardır.

Katar’da çeşitli meslektaşlar grubu

İş sözleşmelerine genellikle altı aylık bir deneme süresi eşlik eder. Bir işveren için çalıştığınız ilk yıl için üç haftalık ücretli yıllık izin alırsınız. Bu, aynı işverende beş yıl geçirdikten sonra dört haftaya denk geliyor.

Bir expat olarak, devletten emekli maaşı almaya hak kazanamazsınız ve bu konuda kendi düzenlemelerinizi yapmanız gerekir. Bununla birlikte, göçmen çalışanlar, işteki ilk yıldan sonra hizmet sonu bahşiş ödemeleri biriktirmeye başlar .

Katar uzun zamandır vergiden muaf bir ülke olarak görülüyor. Bunun nedeni, sakinlerin gelir vergisi ödememesi ve ayrıca emlak vergisi olmamasıdır. Ancak 2022’de %5’lik bir katma değer vergisinin getirilmesi bekleniyor.

Not : Verilen rakamlar araştırmalar ile alınmıştır. Bu sebeple tam rakamlar olmayabilir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma