Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Dünya Günü İçin İpuçları – Dünya Günü Neden Kutlanıyor?

Dünya Günü İçin İpuçları – Dünya Günü Neden Kutlanıyor?

Aydin Duran Aydin Duran -
183 0
Dünya Günü İçin İpuçları

Özel günleri ana sayfasına taşıyan Google dünya gününü unutmadı. Dünya gününe özel hazırladığı resimleri ve dünya günü için hazırlanan ipuçları beraberinde bir Doodle hazırladı. Dünya günü barış konusunda attığı adımlarla tanınan aktivist John McConell 22 Nisan 1969 senesinde çevre kirliliğine İlgi çekmek amacıyla öneride bulunmuş dünya günü 1970 senesi itibariyle her sene kutlanmaya başlamıştır.

Dünya Günü Nedir?

22 Nisan tarihinde kutlanan dünya günü 21 Mart tarihinde kutlanmak üzere öneriye sunulmuştur. Bu önerin nedeni ise 21 Mart ekinoksu yani gece ve gündüzün eşit olduğu gece ve gün olması dolayısı ile kaynaklanmaktadır. Bu önerinin askıda kalması sebebiyle çevre sorunlarına ilk büyük tepki olarak kabul edilen seneratör Gaylord Nelson’un da desteği ile 22 Nisan 1970 tarihinde dünya günü kutlamalarının ilki gerçekleşmiştir.

Dünya günü kutlamaları için tarih olarak gece ve gündüzün eşit olduğu dönem yani 21 Mart önerilmiştir. Daha sonra ise çevre sorunlarını büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket wisconsin senatörü Gaylord nelson’un desteği ile Denis Hayes’in organizatörlüğünde 22 Nisan 1970 günü ilk dünya günü kutlamaları olarak tarihe geçmiş olup bu kutlamalara yaklaşık olarak 20 milyon kişi katılmış birçok konferans ve sempozyum düzenlenerek çevre sorunlarına ilgi çekilen ABD’nin temiz hava yasası ve temiz su yasaları beraberinde hazırlanmıştır. Astronomik süre birimi Bir gezegenin ya da uydunun kendi etrafındaki dönüş hızı ya da yörüngesinde olduğu yıldızın çevresindeki dönüş hızının kaç dünya gününe denk geldiğini belirtmektedir.

Dünya Günü İçin İpuçları
Dünya Günü İçin İpuçları

Cümle içinde kullanalım ki kavram pekişsin dünya ve yeryüzü kavramlarının anlamlarının farklı olması bu özel gün dünya yeryüzü günü yani yeryüzü günü olarak kutlanması daha uygun olmaktadır. Dünya günü Google tarafından Doodle ile anımsatılan gün olsa da ne işe yarar herkes tarafından bilinmemektedir. Kafamız Dolu Şu an bu soru işaretleri ise kısa süre içerisinde bu sayede çözümlenmiş olmuştur.

Dünya Günü Neden Önemlidir?

Dünyanın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere karşı dikkat çekmek amacıyla bir özel gün düzenlenmesi Fikri olarak San Francisco’da 1969 senesinde düzenlenen ulusal ve UNESCO Dünya konferansından önerilmiştir. Daha sonra ise çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket Wisconsin senatörü Gaylord Nelson’nunda desteği ile Denis Hayes organizatörlüğünde 22 Nisan 1970 günü dünya günü kutlamaları tarihe geçmiştir.

Dünya günü kutlamaları için gece ve gündüzün eşit olduğu Ekinoks zamanı 21 Mart önerilmişti. Çevre sorunlarını büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket ABD’li Senatör Gaylord Nelson desteği ile çevre aktivisti yazar Denis Hayes organizatörlüğünde 22 Nisan 1970 günü gerçekleşti. Dünyaya 6.500 ışık yılı uzakta kara delik ya da nötron Yıldızı çarpışması veyahut süper novadan kaynaklanan ölümcül bir Gama ışını patlaması dünyayı vuracaktır. Jeologların edindiği kapsamlı ve geniş yanı sıra benimser kanıtlara dayanarak dünyanın yaşının yaklaşık olarak 4,54 milyar yıl olduğuna karar verilmiştir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma