Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Gelir Belgesi Nereden Nasıl Alınır?

Gelir Belgesi Nereden Nasıl Alınır?

Aydin Duran Aydin Duran -
248 0
Gelir Belgesi Nereden Alınır?

Gelir Belgesi kişilerin aylık düzenli gelirleri karşılığında ne kadar kazanç sağladığını gösteren belgedir. Bu anlamda kişilerden istenirken Aile Gelir Belgesi olarak tanımlanabilmektedir. Bu durumun asıl karşılığı aslında Maaş Bordrosudur. Ancak SGK ya kayıtlı olan kişiler gelir belgesi alabilmektedir. Maaş bordrosu daha çok memurlar için telaffuz edilen bir belgedir.

Gelir Belgesi kişinin Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak sigortalı çalışan kişilere verilen aylık gelirini gösteren belgedir. Bu belge daha çok bankalardan kredi talebi olmasında kişiden istenilmektedir. Ancak sadece krediler için istenilen bir belge değildir. Bu belgenin istenmesinde ayrıca vize başvuruları etkili olmaktadır.

Gelir Belgesi Nasıl Alınır?

Mevcut kişinin ihtiyacı olan gelir belgesi çalışılan kuruma göre başvuru yapılarak alınabilmektedir. Bu anlamda dijital ortamlarda alınabilen bir belgedir. Ancak ıslak imzalı olması halinde doğal olarak alınacak yer fiziki olarak değişmektedir. Böylelikle Aile Gelir Belgesi ya da maaş bordrosu şu şekilde temin edilebilir.

  • Devlet dairelerinde çalışanlar e-devlet, çalışılan iş yeri, Malmüdürlükleri üzerinden e-bordro ile alabilir.
  • SGK kayıtlı olan kişiler iş yerleri ile Sosyal Güvenlik Kurumlarından alabilmektedir.
  • SGK’ya bağlı olarak çalışan esnaf diğer bir deyişle eski Bağ-kur kayıtlıları vergi levhaları ile gelir gider defterlerini gelir belgesi olarak gösterebilmektedir.
  • Emekli konumunda olanlar ise e-devletten emekli maaşlarını gösterir belgeyi alabilirler.

E-Devlet’ten Gelir Belgesi Nasıl Alınır?

Öncelikli olarak e-devlet giriş şifreniz olması gerekir. Bu anlamda şifresi olmayanlar PTT şubelerinden kendisine şifre temin edebilmektedir. Aynı zamanda internet bankacılığı kullanan kişiler bankacılığa giriş ile e-devlet menüsü girişinden yönlendirilebilmektedir.

Gelir Belgesi Nereden Alınır?
Gelir Belgesi Nereden Alınır?

E-devlete giriş ile birlikte arama butonuna e-bordro yazmanız halinde Hazine ve Maliye Bakanlığının e-bordro hizmeti sayfasına geçilir. Buradan maaş bordrosunu almak istediğiniz ay ve yıl seçildikten sonra bordronuzun çıktısını alabilirsiniz.

Aile Gelir Belgesi Nasıl Alınır?

E-devlet güncel olarak kişilere kendi bilgilerine dair birçok belge ve bilgiyi sunmaktadır. Bu anlamda sürekli atılan adımlar yenilikler ile vatandaşlara kolaylıklar sağlanmaktadır. Böylelikle kolayca alabileceğiniz Aile Gelir Belgesi turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-bordro sorgulama sayfasından alınabilmektedir.

Gelir Belgesi Nereden Alınır?
Gelir Belgesi Nereden Alınır?

Başkasının Adına Gelir Belgesi Nasıl Alınır?

E-devlet üzerinden gelir belgesi alınabilmesinde en önemli husus kişinin SGK kaydının olması ve çalışıyor olmasıdır. Bir başkası adına Aile Gelir Belgesi almanız mümkün değildir. Bu belgeyi başkası adına alabilmeniz için o kişinin e-devlet giriş şifreleri ile giriş yapmanız gerekir. Sigorta kaydı olmadan çalışan kişilerin gelir belgesi olmaz. Aylık düzenli gelirleri dahi olsa bu gelirlerini gösterecek dayanak bir belgeniz alınamamaktadır. Bu durumda kredi talebi gibi istekleriniz yerine gelmez.

Hane Gelir Belgesine Nasıl Bakılır?

Gelir Belgesi Nereden Alınır?
Gelir Belgesi Nereden Alınır?

Özellikle devletin kuruluşlarından yardım talebinde bulunanlara nakdi yardımların yapılabilmesi için muhtaçlık sınırına bakılmaktadır. Bu sınır güncel asgari ücretin üçte biri olarak hesaplanmaktadır. Bu anlamda hanede yaşayan kişi başı gelir durumu bu muhtaçlık sınırı altında olması halinde yardımlar bağlanmaktadır. Bu sebeple kişiler hane gelir belgesine nasıl bakılır sorusuna yanıt arar. Bir hanenin gelirlerinin kişi başına bölünmesi ile ortaya çıkan hane geliri belge ile gösterilemez. Ancak hanede yaşayan kişi sayısı resmi olarak bellidir. Örneğin evde bir kişi asgari ücret ile çalışıyor ve evde dört kişi yaşıyorsa Asgari ücret tutarı dörde bölünmektedir.

Muhtaçlık Sınırı Nasıl Hesaplanır?

Güncel muhtaçlık sınırı ise 5500/3= 1833 TL olmaktadır. Böylelikle hane geliri muhtaçlık sınırı altında kalması nedeniyle diğer kriterlere bağlı olarak kişilere nakdi yardımların kapısı açılmış olabilmektedir. Ancak kişilerin mal varlıkları ve diğer hususlar bu yardımın bağlanmasında etkili olmaktadır. Bu sebeple kişilerin başvurusuna özellikle Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyetleri karar vermektedir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma