Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Nafaka Hacze Konu Edilir mi?

Nafaka Hacze Konu Edilir mi?

Aydin Duran Aydin Duran -
159 0

Aile hukuku davalarında en çok görülen hususlar olması nedeniyle nafaka hacze konu edilir mi eşlerin merak ettiği hususlardandır.

Aile Hukuku davalarına giren Nafaka, boşanma sonucunda ihtiyaçları bulunan eş ve çocukları için yapılan aylık düzenli ödemelerdir. Tedbir, Yoksulluk ve iştirak olmak üzere üç çeşidi bulunan nafaka haczedilir mi? Nafakaya İcra Gelir mi? Diye sorusu olan nafaka maaşına bağlanmış eş ve çocuklar bulunuyor. Bu kişilerin sorularını birlikte irdeleyerek cevap verelim.

Nafakaya İcra Gelir mi?

Üç çeşidi olmasına rağmen eşlere ödenen nafaka çeşidi yoksulluk nafakasıdır. Boşanma sonrasında yoksul kalacağını, yaşamını idame ettiremeyeceğini kanıtlayan eşlere boşanma davasında mahkemelerce çıkartılır. Bu durumda olan kişilerin nafakalarına icra konulması mümkün değildir. Çünkü yaşamlarını idame ettirmek üzere alınan kararlar eşliğinde eşlere verilmiş düzenli ödemelerdir. Bu ödemelerin kesintiye uğratılması engellenmiştir.

İştirak ve Yoksulluk Nafakasına İcra Gelir mi?

İştirak nafakası da, eşlerin çocuklarına ödenen paradır. Bu paranın da icra ile kesintiye uğratılması imkansızdır. Nafaka almaya hak kazanmış kişiler bu paralarını aylık alırlar. Fakat alamayan kişiler de bu alacaklarını icraya vermek suretiyle nafakayı ödemekle yükümlü kişiden haciz yollarıyla tahsil etme yoluna da gidebilmektedir. Nafaka borcunu ödemeyen kişiler icraya verilmesi ile birlikte şikayetin ardından alınan kararlar ile üç aya kadar da tazyik hapsi cezasına çarptırılabiliyor.

Nafakadan Kısmi Kesinti Olur mu?

Boşanmalar neticesinde eşlere ve çocuklara ödenen her çeşit nafaka yasalarla güvence altına alınan hususlar içerisinde. Bu nedenle boşanma sonucunda kişilerin yaşamlarını sürdürebilmek için gerekli olan paranın almaya hak kazanan kişilere ulaşması gerekir. Bu yasal zorunluluktur. İcralarda muhtemel kesintiler maaşların ¼ ü üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu nedenle nafaka alanlarda aldıkları paranın üzerinden kesinti yapılıp yapılmayacağını merak ediyor. Fakat kişilere yaşamları için asgari düzeylerde ödenmesine karar verilen bu tutarlara kısmi de olsa icra kesintisi yapılması mümkün değildir. Yani nafakadan kısmi kesinti yapılamaz.

Banka Borçlarından Dolayı Banka Nafakaya Bloke Koyabilir mi?

Sevgili dostlar nasıl icra müdürlükleri size bağlanan nafakalara haciz koyamıyorsa bankalarda hesabınızda bulunan nafakalara el koyamazlar. Bankalar sizin hesabınıza gelen paranın ayrıntısına dikkat etmeyebilirler. Bu durumda bloke koymaları halinde bankaya dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz. Fakat bankadan bu gelir karşılığı kredi almışsanız ve bu gelir ile kredi ödemelerinizi gerçekleştireceğinize dair bir taahhüdünüz bulunuyorsa yasal olarak bu durum değişiklik gösterebilir.

Okunmalı : İşsizlik Maaşına Haciz Konulur mu?

Boşandım Baba Evine İcra Gelir mi?

Eşinizden ayrılmanızın ardından ikametinizin baba ocağı olabilir. Bu durumda borçlarınızdan dolayı bu eve icra gelebilir. Fakat sizin almış olduğunuz nafakaya icra yine gelmez. Alacaklılar mevcut alacaklarını tahsil etme adına her türlü adıma atar. Bu anlamda baba ocağına da icra gelmesi halinde bu eşyaların size ait olmadığı, babanıza ait olduğuna dair kanıtlarınız ile icraya itiraz edebilirsiniz. Yani kimin yanında yaşadığı, yaşadığı evdeki eşyaların sizin borçlarınızdan dolayı icraya konu edilemezler.

Hukuki konularda değişiklik yaşanabildiği gibi bu konularda mağduriyetinizin olmaması için hukuki danışmanlık bürolarına başvuru yapabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma