Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Gece Dolar Euro Döviz Satabilir miyim?

Gece Dolar Euro Döviz Satabilir miyim?

Aydin Duran Aydin Duran -
214 0

Son birkaç gündür döviz kurlarında meydana gelen artış nedeniyle tüketicinin mesai saati sonrasında gece saatlerinde  dolar, euro ve altın gibi döviz kurlarının satılıp satılamayacağını araştırıyor. Teknik olarak mesai sonrasında da dilediğiniz gibi alım ve satım yapabileceğiniz yerler bulmanız söz konusu. Bu aşamada ilk alternatifiniz internet bankacılığı. Ancak bununla sınırlı değil elbette.

Bakkal ve Marketler Döviz Satışına Uygun Olabilir

Döviz kurunu oluşturan elementler Dolar ve Euro gibi yabancı paralar başta olmak üzere altın anlık Türk Lirasına çevirebileceğiniz değerli varlıklar. Bu varlıkların liraya çevrilmesinde bankalar, döviz büroları, altın satan yerler olsa da özellikle turistik bölgelerde en küçük bir bakkal dükkanında bile dövizinizi liraya çevirebiliyorsunuz. Bu mecralarda altın satışı yapmanız mümkün olmayabilir. Ancak her ülkeden vatandaşı ağırlayan bölgelerde Dolarınızı ve Euronuzu biraz düşük tutarlarda da olsa bozdurmanız söz konusu olabilir. Ancak bunlar sadece alternatif.

İnternet Bankacılığı Büyük Avantaj

Günümüzde dijital bankacılığında gelişmiş olması bizlere dilediğimiz gibi alım satım yapma imkanı veriyor. Ancak bununda bazı bizden aldıkları var ki o da mesai saati sonrası olduğu için piyasaların kapalı olmasından kaynaklı olarak alım satım arasında makas farkının çok yüksek olması. Nitekim bu makas farkı bazı zamanlarda 10 liranın üzerine çıkabiliyor. Nitekim gün itibariyle oluşan TL de değer kaybı ile artan döviz kurlarında bankalar ve finans kuruluşları kendilerini güvene alabilmek adına bu adımı gün boyu zaman zaman attı. Hatta Borsa İstanbul iki kez işleme kapatıldı. İstediğiniz zaman aralığında hesabınızdaki paranızı döviz kurlarına çevirme ve Türk Lirasına bozdurma imkanı olmasına karşın buradan para çekmek isterseniz de bankanızın bankamatiğini kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Bu aşamada ATM’den döviz yatırma çekme bozdurma hizmeti alabildiklerinizden de bahsetmek doğru olacaktır.

Bankamatikler döviz yatırma ve çekme hizmeti verebilen teknolojik aletler olmasına karşın bu hizmeti her ATM den alamıyorsunuz. Bunun için bankanızın hangi ATM’sinden döviz hizmeti alabileceğinizi sorgulamanız gerekiyor. Bu hizmeti veren bankamatikler doğal olarak turistlerin en çok bulunduğu bölgelerde. İnternet sitelerinden de bankaların bu hizmeti veren bankamatiklerine sorgulama yoluyla günümüzde GPS sayesinde de en yakın ATM’yi bulma imkanınız söz konusu oluyor.

Altın satımı için doğru adresler olmasa da, 7-24 hizmet veren benzinlikler, lokantalar, eczane ile otogar gibi yerlerde çok zor durumda kaldığınız zamanlarda Euro ve Dolar gibi yabancı para dövizlerini bozmalarını isteyebilirsiniz. Her ne kadar kayıt dışı bir işlem olsa da, anlık olarak ihtiyacınızı karşılamak adına doğru çözüm olabilir. Gece döviz satımı hakkında alternatiflerde artırılabilir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma