Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Yönetimi Hakkında Yönetmelik Yayınlandı.

Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Yönetimi Hakkında Yönetmelik Yayınlandı.

Aydin Duran Aydin Duran -
184 0
Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Yönetimi Hakkında Yönetmelik Yayınlandı.

26 Aralık 2023 tarihli 32055 sayılı Resmi Gazete ile Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Yönetimi Hakkında Yönetmelik yayınlandı. Böylelikle  gündem geri dönüşüm oldu.

Yayınlanan Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Yönetimi Hakkında Yönetmelik özellikle elektrikli ve elektronik eşyaların oluşumunun önenmesi için çıkarıldı. Yönetmeliğin amacı ise toplanamadığı ve önlenemediği zamanlarda atık durumundaki elektrikli eşyaların bertarafı, yeniden kullanıma hazırlanması, geri dönüşümün etkin bir şekilde sağlanması için oldu.

Elektrikli ve Elektronik Ürünlerin Geri Dönüşümü, Toplanması

Atık durumundaki elektronik ve elektrikli eşyaların çevreye ve insan sağlığına zarar vermesinin önüne geçilmesi için atılan adım neticesinde kullanılan elektrikli ve elektronik ürünlerin geri dönüşüme kazandırılması hedefler arasında bulunuyor.

Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Yönetimi Hakkında Yönetmelik Yayınlandı.
Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Yönetimi Hakkında Yönetmelik Yayınlandı.

Elektrikli ve elektronik eşyaların geri dönüşümü, kullanımı kadar üretici firmalarında sorumlulukları söz konusu olmaktadır. Bu anlamda yönetmelik ile üreticiler için bir takım sorumluluklar getirilmektedir. Yönetmelik ile hükümlerin yerine getirilmesinde Büyükşehir Belediyeleri, İl Özel İdareleri, İl Belediyeleri, Büyükşehir ilçe belediyeleri, ilçe belediyeleri ile belde belediyeleri görev, yetki ve yükümlülükleri ilgi yönetmelik gereği altı çizilerek ifade edildi.

Madde 9 ile üretici yükümlülüklerine yer verildi. Bu anlamda eğitim faaliyetleri başta olmak üzere kaynakların son derece verimli kullanılması için üretim ve tüketim modelleri ile dayanıklı uzun ömürlü tamir edilebilir yeniden kullanılabilir ve iyileştirilebilir ürünlerin tasarlanması, üretilmesi ve üreticilerin yükümlülüğüne bağlandı.

Konuya ilişkin olarak yönetmeliğe Resmi Gazete ile buradan ulaşabilirsiniz. Elektronik ve elektrikli ürünlerin üretimi ve diğer hususlarda kurulacak olan EEE bilgi sistemine üreticiler kayıt olmak zorunda.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma