Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. CVV Kodu Nedir?

CVV Kodu Nedir?

Aydin Duran Aydin Duran -
189 0

CVV kodu, banka işlemleri sırasında en çok karşımıza çıkan güvenlik önlemlerinden birisidir. Siz de eğer CVV kodu ile ilgili işlem yapmak istiyorsanız ve CVV kodunun ne olduğunu bilmiyorsanız, sitemizde olan yazımızı okuyarak konu hakkında detaylı bilgileri alabilirsiniz.

CVV kodu nedir sorusunun yanıtı, CardValidation Value olarak yanıtlanabilir. İngilizce bilmeyen kullanıcılarımız için bu kısaca kredi kartları ve banka kartlarında olan güvenlik kodunun kısaltmasıdır. Her kart içerisinde bulunan bu güvenlik kodu üç haneden oluşan bir güvenlik sistemini oluşturur. Her kart için özel olarak belirlenen bu kod sayesinde yapacağınız alışverişlerde ve banka işlemlerinde güvenlik sorgulamalarını geçmeniz mümkün hale gelmektedir. CVV kodu kartınızın arka tarafında yer alan beyaz şerit içerisinde yer alan ve üç rakamdan oluşan kodu simgelemektedir. Bu üç rakamlı kod size bankanız tarafından verilen CVV kodudur.

CVV Kodu Nerede Yazar

CVV kodu kredi kartınız ya da banka kartınızın arka tarafında yer alan beyaz şeridin içerisinde bulunan üç haneli rakamlar dizisidir. Yapacağınız alışverişlerde ya da bankaların güvenlik sorgulamalarında sıklıkla karşınıza çıkan bu CVV Kodu aslında tamamen sizin güvenliğinizi sağlamak adına kullanılmaktadır. Kartınızın son kullanım tarihiyle birlikte girildiğinde, banka kart sahibinin kullandığı noktasında emin olmaya çalışır.

CVV Kodu ne işe yarar diye soracak olursanız eğer, internet alışverişlerinde oluşabilecek dolandırıcılıklara karşı bir güvenlik tedbiridir. 3D Secure ve BKM Express gibi üst düzey önlemlerin yanında bankaların müşterilerinin güvenliğini sağlamak için oluşturdukları bir önlemdir. Bu kod sayesinde internetten yaptığınız alışverişlerde daha güvenli hareket edebilirsiniz. Birinin sizin kart bilgilerinize ulaştığı noktada ise, yukarıda da belirttiğim gibi 3D Secure sorgulaması için CVV Kodunuza sahip olması gerekmektedir. Durum sadece bununla da sınırlı değil, CVV kodu sizin bankacılık işlemlerinizi yaparken daha hızlı hareket etmenizi sağlamaktadır.

CVV Kodu Silinmiş

Eğer CVV kodunuz silinmişse eğer bu konuda hemen bankanıza telefon açarak yeni bir kart temin edebilirsiniz. Ama yapmanız gereken acil bir banka işlemi varsa ve CVV kodunuza ulaşamıyorsanız, bankanıza telefon açarak ya da ilgili şubeye giderek konuyla ilgili yardım talep edebilirsiniz. Bankanız size bu konuyla ilgili en kısa süre içerisinde geri dönüş sağlayarak, sizin alışveriş deneyiminizi ya da para transferinizi kesintiye uğratmadan güvenli bir şekilde devam etmenizi sağlarlar.

SKT AY nedir sorusu da CVV kodu ile birlikte en sık sorulan sorular arasında yer almaktadır. SKT AY (Kartın son kullanım tarihi), kartınızın ön yüzünde yer alan kart numaranızın hemen altında yer alan ay ve yıl tarihidir. Bu kartınızın son kullanım tarihidir. Bu süreçten önce kartınızı yenilemeniz gerekmektedir. Aksi taktirde banka alışverişlerinizde sorun yaşamanız içten bile değildir. Siz de güvenli şekilde alışveriş yapmak istiyorsanız sitemiz içerisinde yer alan BKM Express ve 3D Secure başlıklı yazılarımıza bakabilir ve daha kaliteli bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz. CVV kodu nedir gibi farklı konularda daha fazla yazı görmek istiyorsanız, lütfen yorumlarda belirtin.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma