Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Kredi Borcunu Erken Ödeme Kapama İndirim Olur mu?Ne Kadar Öderim?

Kredi Borcunu Erken Ödeme Kapama İndirim Olur mu?Ne Kadar Öderim?

Aydin Duran Aydin Duran -
196 0

Ekonomik durumlar nedeniyle erken ödeme imkanı zor olsa da bir çok kesim mevcut ödemesi devam eden kredi için erken kapama sonrasında ne kadar para ödeyeceğini merak ediyor. Burada ödenmesi gereken faizler bir kenara birde erken ödeme cezaları da bazı krediler için söz konusu. Bu aşamada almış olduğunuz krediyi erken kapatmadan önce bilmeniz gereken hususlar bulunuyor.

Kredi başvurusu sonrası onaylanması ile kredinin vadesi ve ödeme tutarları ile diğer hususlarda bir ödeme planı ve sözleşme çıkarılır. Bu sözleşme şartlarına uyum iki taraf içinde önemli. Burada tüketicinin olduğu kadar bankaların da hakları söz konusu ve iki tarafta hakkını arayacak ve sonuna kadar devam edecektir. Bu aşamada yasalar tarafından konulan bazı kurallara da uyulması esastır. İhtiyaç kredilerinde beş  yıl olan vade 36 ay ile üç yıla indirilmiş durumda. Ancak konut kredilerinde 180 aya kadar kredi alabilme imkanı veren bankalarda bulunsa da genel olarak 10 yıl ile konut kredisi alınabiliyor. Ancak kişiler bu vadelerin dolmasından önce de kredilerini erken kapatma imkanlarına sahip. Bu aşamada tüketici kredisi erken ödeme sonrasında bir ceza söz konusu olmasa da konut kredileri için durum böyle değil. Kişi ana paranın kalan vadesine göre hesaplanması ile erken kapama ücreti ödemekle yükümlü.

Tüketici Kredilerinde Erken Ödeme

Alınan kredi miktarı, vadesi ve faiz oranı ile alakalı olarak erken kapama sonrasında ödeyeceğiniz tutar da hesaplanmaktadır. Beş yıllık bir kredi çektiğiniz takdirde bu kredinizi 2 yılın sonunda öderseniz ana paranın iki yıllık tutarı kadar faiz ödemesi ile durumu kurtarırsınız. Zira aylık ödediğiniz her tutarda ana paranın yanında faiz tutarı da hesaplanmakta ve ödenmektedir. Tüketici diğer adıyla ihtiyaç kredisi erken kapaması için bir ceza ya da ödeme miktarı bulunmamaktadır.

Taşıt Kredilerinde Erken Ödeme

Taşıt alımı için kullanmış olduğunuz taşıt kredileri erken ödeme imkanlarına sahip bir bankacılık ürünü. Tüketici kredisinde olduğu gibi taşıt kredisinde de erken ödeme cezası gibi bir durum söz konusu değil.

Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası Ne Kadar?

Almış olduğunuz konut kredisinin erken ödemesi sizin ödeme vadenizin 36 ay ve altında kalmışsa % 1 oranında, 36 aydan fazla kalmışsa % 2 oranında bir erken kapama cezası ödemeniz gerekir. Yani kalan ana para üzerinden hesaplama söz konusudur. Sizlere daha anlaşılır olması adına birkaç hesaplama ile örnekler vermek gerekirse;

Ana Para 36 Ay ve Altı % 1 36 Ay Üstü % 2
10 Bin Lira 100 TL 200 TL
20 Bin lira 200 TL 400 TL
30 Bin Lira 300 TL 600 TL
40 Bin Lira 400 TL 800 TL
50 Bin lira 500 TL 1000 TL

Kredi Erken Ödemesi Sonrası Hayat Sigorta İadesi Olur mu?

Almış olduğunuz tüketici ve konut kredilerinde hayat sigortasını bankalar yaptırılmasını zorunlu kılsa da aslında bir zorunluluk yoktur. Ancak alınan kredinin faizleri sigortalı ve sigortasız olarak iki farklı olarak sunulduğundan tüketiciler de bu sigorta ürününü alma yoluna gider. Bu aşamada konut ve tüketici kredinizi erken ödemeniz halinde ödemiş olduğunuz hayat sigortası poliçesi kullanmış olduğunuz günler hesaplanarak kalan kısmı sizlere iade edilir. Yani kredi erken ödeme sigorta iadesini zorunlu kılar.

Krediyi Erken Ödemek Mantıklı mı Avantajlı mı?

Kredinizin vadesi uzun bir dönem gerektiriyorsa ödeme yapmanız ve kapatmanız mantıklı bir adım olur. Kredi alımında ilk aylar ödediğiniz taksitlerde faiz oranı yüksek ana para oranı ise düşük olur. Yani ilk aylar asıl faiz tutarlarını ödemiş olursunuz. Bu aşamadan sonra son aylarda erken ödemeniz çok ta mantıklı olmaya bilir. Ödeme planınızda belirtildiği gibi faiz ve ana para tutarları incelenmeli ve kendi muhasebenizi ona göre yapmalısınız.

Günümüzde dijital bankacılık ürünü kullanan tüketiciler mevcut kredilerini erken kapama ile ödemesi gereken tutarları anlık olarak internet bankacılığı kredilerim menüsünden görebiliyor. Bu imkanı olmayan kişiler ayrıca bankanın müşteri hizmetlerini arayarak ta bilgi alabilir. Ancak güncel olarak tüketici ve taşıt kredisinde erken ödeme cezası söz konusu değil iken konut kredilerinde 3 yıldan az olanlara % 1 daha fazla olanlara ise % 2 oranında ödeme yapılması zorunlu kılınıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma