Son Satır Güncel Bilgiler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Yaşam
 4. »
 5. Antalya Anlaşmalı Boşanma Avukatı (Nafaka, Velayet Avukatı)

Antalya Anlaşmalı Boşanma Avukatı (Nafaka, Velayet Avukatı)

Aydin Duran Aydin Duran -
207 0
Antalya boşanma avukatı

Antalya Anlaşmalı boşanma avukatı son yıllarda en çok aranılan hususlardan biridir. Bu anlamda hukuki olarak alınacak destekler mağduriyetlerin önüne geçmektedir. Hatta evliliğin en az kayıpla hızlı bir şekilde sonlandırılmasında Antalya Anlaşmalı Boşanma Avukatları önemli roller üstlenmektedir.

Evlilik sürecinin sonlandırılmasında hukuki olarak alınacak destekler boşanma avukatları aracılığıyla yapılmaktadır. Öyle ki boşanma esnasında psikolojik olarak travma yaşayan taraflar bazı maddi ve manevi hususları göz ardı edebilmektedir. Bu anlamda boşanma için anlaşmalı ve çekişmeli boşanmalar söz konusu olmaktadır. Her iki türlü boşanmalarda hukuki olarak destek almak en önemli hususlardan biridir. Böylelikle Antalya Boşanma avukatı ile birlikte velayet avukatları ve Antalya Nafaka Avukatları ikamet edilen bölge açısından önem taşımaktadır.

Özellikle Antalya birçok ülke vatandaşının yaşadığı bir yer olmaktadır. Böylelikle hukuki olarak yabancı ülke vatandaşlarına verilen hizmetler söz konusudur. Hatta Türk ve yabancı ülke insanları ile yapılan evlilikler sonrası ayrılıklar olmaktadır. Bu aşamada en önemli husus avukatlar ile hukuk bürolarıdır. Özellikle anlaşmalı boşanma avukatı aranılmaktadır. Bununla birlikte Velayet avukatları ve nafaka avukatları özellikle Antalya bölgesinde aranılan en önemli özellikler olmaktadır. Yaşam içerisinde evlilik müesseselerinin başına ayrılıklarda gelmektedir. Hukuki olarak mağdur olmamak adına danışmanlık hizmeti alınması önemli hususlardan biridir. Bu anlamda maddi ve manevi mağduriyetler söz konusu olabilmektedir.

Çekişmeli Boşanma Davası

Adli makamlara verilen dilekçeler ile başvurular birçok ayrıntının dikkat edilmesi gerekmesine neden olmaktadır. Özellikle boşanma davası başlatılmasında dava dilekçesinin hazırlanması ve mahkemece hazırlanan tensip zaptı taraflara gönderilmektedir. Böylelikle davalı kişiye ulaşan tebligat ile yasal süreç gününde başlar. Tebligat ile davalı cevap dilekçesi yazar ve sonrasında ise ikinci bir cevap dilekçesi doğabilmektedir. Bu aşama kendisine ön inceleme duruşmasına bırakır. Anlaşmalı olarak boşanılıyor olması halinde ise anlaşmalı boşanma davası dilekçesi ve taraflarca imzalanan boşanma protokolü yeterli olmaktadır. Bu anlamda anlaşmalı olması halinde dilekçelerde aşama bulunmaz. Boşanma hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Antalya anlaşmalı boşanma avukatı
Antalya Anlaşmalı Boşanma Avukatı

Antalya Anlaşmalı Boşanma Avukatı ve Davalarında Deliller?

Boşanma davası açmanıza rağmen bu aşamada davayı açan taraf olarak duruşmalara katılmazsanız davanız takipsizlik nedeni ile düşebilmektedir. Özelilikle davacının duruşmalara eşlik etmesi gerekir. Eşlik etmediği takdirde üç aylık süreçte tekrar dosya yenilemesi yapılması gerekir. Ancak eşler bu hukuki bilgilerden uzak olarak hareket ettikleri için boşanmalar gerçekleşememekte ve süreç uzamaktadır. Bu süreçlerin hızlı bir şekilde sonlandırılması amacıyla boşanma avukatları önemli rolleri yerine getirmektedir.

Davacılar kadar davalılarında duruşmalara katılması önemlidir. Ancak davalı taraf duruşmaya gelmemesi halinde yokluğunda duruşma devam etmektedir. Bu durum ise yapılan başvurulara itirazın yapılamayacağı anlamına gelmektedir.

Fiziki olarak şiddet gören taraflar açılan dava ile davacı olarak eşinin kendisinden uzaklaştırılmasını talep edebilir. Öyle ki bu uzaklaştırma kişinin kendisine saldırması, hakaretlerde bulunması, kendisine yaklaşması hatta telefonla ulaşmasını engellemektedir. Toplamda eşin uzaklaştırılması sadece erkekler için görülmektedir. Ancak bu durum bayanlar içinde geçerlidir.

Boşanma Davası Hangi Mahkemede Açılır?

Boşanmaların gerçekleşmesi ile kararın verilmesinde Aile Mahkemeleri yetkilidir. Ancak Aile Mahkemesinin olmaması halinde bu duruma ikamet edilen yerdeki Asliye Hukuk Mahkemeleri bakmaktadır. Türkiye’de Aile Mahkemeleri özel statülere sahiptir. Bu sebeple bu mahkemelerde görevli hakimler bazı özelliklere sahip olması şartı bulunmaktadır. Özellikle hâkimin evli, çocuk sahibi olması kıdemi ile ilerleyen yaşlarda olması aranılan şartlardır.

Antalya Anlaşmalı Boşanma Avukatı
Antalya Anlaşmalı Boşanma Avukatı

Boşanma davasının açılmasında şehir önemlidir. Bu aşamada eşlerin beraber olarak ikamet ettiği son altı aylık süreçteki yer boşanma davasının açılması ve sürdürülmesi için gereken yer olmaktadır. Bu durum Türk Medeni Kanunu 168. Maddesinde ele alınmıştır. Yani resmi olarak kayıtlı yaşadığınız şehirde boşanma davası açılabilmektedir.

Antalya Anlaşmalı Boşanma Avukatı Ne İş Yapar?

Boşanma avukatları hukukun alt dalı olan uyuşmazlıklara bakan avukatlar için verilen bir isimdir. Bu anlamda özellikle boşanma, nafaka, mal paylaşımları, velayet gibi hukuki süreçlerde taraflara hukuki danışmanlık verdiği gibi kişileri temsil etmektedir. Bazı kesimlerce aile avukatı olarak görülen bu kişiler aslında sadece bir avukattır. Ancak boşanma konularında uzmanlaştıkları için kendileri boşanma avukatı olarak görülmektedir. Yasal mevzuatta boşanma avukatı olarak bir resmi uzmanlık alanı bulunmamaktadır. Ancak halk arasında boşanma avukatı olarak tanımlanmaktadır. Bu sebeple özellikle yaşam alanları nedeniyle Antalya Boşanma Avukatı bölgede araştırılan hizmet dalları arasında yer almaktadır.

Yabancı Uyruklu Kişilerin Boşanma Davaları

Türkiye’de ikamet eden ve Türk kişilerle evli olanların boşanmaları hukuki olarak önemli hususlardan biridir. Böylelikle Türkiye gibi bir ülkede yaşamaya başladığınızda o ülkenin kanunlarını sessizce kabul ediyorsunuz. Türkiye’de boşanmak bu olaylardan biri olabilir. Bu nedenle yasal haklarınızı öğrenmek için bir Türk boşanma avukatına danışmanız tavsiye edilebilir. Özellikle yaşama adresiniz Antalya Boşanma Avukatı açısından önemli olacaktır.  İnternette bu konularla ilgili olarak pek çok bilgi bulunmaktadır. Ancak özellikle bir boşanma avukatından en doğru bilgiyi alınabilmektedir.

Boşanma davalarının kendi şartları ile ele alınması gerekir. Özellikle eşlerden birinin yabancı olması veya eşlerden birinin Türkiye dışında yaşıyor olması gibi yabancı unsurlar varsa veya evliliğiniz Türkiye’de kayıtlı olmasa bile boşanma davası açma hakkına sahip olunabilmektedir. Türkiye’de yaşadığınız için evliliğinizin kayıtlı olduğu yabancı ülkede boşanamazsınız. Boşanma avukatlarına sahip bu tür davalarda tecrübe sahibi olan hukuk büroları böylelikle ilk adresleriniz olmaktadır. Antalya Boşanma avukatı da bunlardan biri olmaktadır.

Antalya Anlaşmalı Boşanma Avukatı
Antalya Anlaşmalı Boşanma Avukatı

18 Yaş Altı Çocukların Velayetleri

18 yaşından küçük çocuklarınız varsa, onların geleceklerini ve çıkarlarını korumak için elinizden gelen her şeyi yapmak istersiniz. Türkiye’de özellikle Antalya şehrinde çocuk velayeti anlaşmazlıkları içeren bir ayrılık veya boşanma yaşıyorsanız, yapabileceğiniz en akıllıca şeylerden biri deneyimli bir Antalya velayet avukatı tutmaktır. Belli başlı olarak bazı çok önemli velayet faktörlerine cevap verilmesi gerekmektedir. Özellikle çocuklar nerede yaşayacak? Çocuk nafakası ödenecek mi? Çocukların kreş masraflarını kim karşılayacak? Çocuğun sağlığı ve duygusal esenliği için ortak velayet mi yoksa tek başına fiziksel velayet yeterli mi olacak? Bu anlamda özelikle Antalya velayet avukatınız, çocuklarınızın dahil olduğu arabuluculuk ve velayet anlaşmazlıklarında sizi savunmaktadır.

Tüm aile avukatlarının çocuk velayeti davalarında aynı düzeyde deneyime sahip olmadığını akılda tutmak önemlidir. Hatta bazı avukatların velayet davalarında uzmanlaştığını belirtmek doğru olacaktır. Bir çocuk velayeti avukatı arayarak, özellikle Antalya çocuk velayeti sorunlarının çözümüyle ilgili yılların bilgi ve deneyiminden yararlanmanız mümkün olmaktadır.

Antalya ve çevresinde çocuk velayeti avukatlarından oluşan hukuk büroları bu zor durumda size yardımcı olabilir. Öyle ki mahkemeler çocuğun veya çocukların çıkarlarına en uygun olanı belirlemekle görevlidir. Aile Mahkemesi süreci tercihiniz ne olursa ailenizin korunmasını sağlamak için gerekli adımları atmaktadır.

Antalya Anlaşmalı Boşanma Avukatları ve Çocuk Velayetleri

Taraflar ve ilgili avukatları yasal meselelerini dostane bir şekilde müzakere edebilirlerse, deneyimli bir avukat, sizin ve ailenizin gelecekteki esenliği ve korunması için çocuk velayeti düzenlemelerinin uygulanmasını ve bunlara uyulmasını sağlayabilir. Bir aile için boşanma hiçbir zaman kolay olmasa da, kalıcı, olumsuz etkiyi en aza indirmek için atabileceğiniz adımlar bulunmaktadır. En önemli adımlardan biri, sizin ve çocuklarınızın çıkarlarını en iyi şekilde temsil edecek doğru çocuk velayeti avukatını bulmaktır. Özellikle Antalya ve çevresinde ikamet ediyorsanız Antalya velayet avukatları yaşadığınız stresli bir dönemi huzurlu atlatmanızı sağlayacaktır. Öyle ki sizlerin adına olumlu bir karar alınması için atılan adımlara en hassas biçimde yaklaşan hukuk büroları tüm aileyi etkileyecek kararların alınmasında etkili olmaktadır.

Aile hukuku meselenizde uygun şekilde temsil edilmedikçe, çocuğunuzun veya çocuklarınızın velayetini kaybedebilirsiniz. Ayrıca istenmeyen bir yaşam düzeni veya mali durumla da karşılaşabilirsiniz. Çocuk velayeti seçeneklerinizde gezinirken, ilk seferde doğru yapmak çok önemlidir. Bu durum sizi temsil edecek doğru çocuk velayeti avukatını seçmekle başlamaktadır.

Antalya Nafaka Avukatı

Çekişmeli olarak yapılan boşanmalarda en önemli husus nafakalardır. Bu anlamda eşlerden davalı taraf daha çok nafaka alabilmek için taleplerini sıralamaktadır. Böylelikle taleplerin oluşması ve gerekli dayanaklara bağlanması avukatlarca gerçekleştirilmektedir. Yaşam alanına bağlı olarak Antalya Nafaka Avukatı bu şehirde ikamet edenlerin açtıkları davalarda önemli sonuçlar alınması için taraflara büyük avantajlar sağlamaktadır.

Boşanmaların gerçekleştirilmesinde hızlı çözüm alınmasının en önemli nedeni anlaşmalı olarak boşanmalardır. Ancak tarafların anlaşması ile anlaşma protokolü imzalaması halinde tek celsede boşanmalar gerçekleşmektedir. Fakat tarafların anlaşamaması halinde doğal olarak ayrılığın resmi olarak gerçekleşmesi için taraflar çekişmeli olarak dava açabilmektedir. Bu aşamada uzun uzadıya bir davadan bahsetmek mümkündür. Öyle ki yıllarca kişiler boşanamayabilir.

Boşanmalarda hukuki olarak en büyük çekişmeler nafakaya bağlı olarak olmaktadır. Eşler ile velayeti alınan çocuklara ödenecek nafakaların belirlenmesi ve karara bağlanmasında belli başlı hususlar söz konusu olmaktadır. Finansal sorunlar ile birlikte nafaka hacze konu edilir mi bir diğer merak konularından biridir.

Boşanmada Vekaletname

Boşanma davaları doğrudan aile kurumunu ilgilendiren bir dava olduğundan, kanun koyucunun önem ve hassasiyetle üzerinde durduğu ve dolayısıyla düzenleme yaptığı dava türlerinden biridir. Bu itibarla boşanma davalarının genel bir vekâletname ile ele alınması mümkün değildir. Kişi, kendisini temsil etmek istediği boşanma avukatına vekâlet verecekse, noterde düzenlenen vekâletnamede vekâletnamenin boşanma davasının yürütülmesi için verildiğine dair bir düzenlemenin bulunması zorunludur. Öyle ki bu vekâletnamelerde vekâleti veren kişinin fotoğrafı bulunmaktadır. Diğer vekâletlerde fotoğraf zorunluluğu bulunmamaktadır.

Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer?

Türkiye’de boşanma davasının süresi, davanın çekişmeli veya çekişmeli olmasına göre değişmektedir. Anlaşmalı boşanma davaları genellikle tek celsede sonuçlanan ve sonuçlanma süreci 1 ile 3 ay arasında süren davalardır. Hatta bu durum bazı hususlara bağlı olarak birkaç yıla kadar uzanabilmektedir. Çekişmeli boşanma davalarında ise durum farklıdır. Anlaşmalı boşanma davalarına göre çok daha uzun süren çekişmeli boşanma davasının süresini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır.

Boşanma davasının dayandığı boşanma sebebi başta olmak üzere birçok sebep, davanın görüldüğü mahkemenin iş yükü ve yargılamanın içeriği, davanın deneyimli bir boşanma avukatı tarafından takip edilip edilmediği ve tanıkların durumuna göre değişmektedir. Bununla birlikte deliller boşanmanın süresini doğrudan etkilemektedir.

Boşanma Avukatı Ücretleri

Boşanma avukatı ücretleri söz konusu olduğunda, kesin bir ücretten bahsetmek mümkün değildir. Çünkü avukatın talep edeceği ücreti etkileyen birçok faktör vardır. Örneğin; Avukata davanın iş yükü, süresi ve kapsamı, dava sürecinde yapılacak işlerin çeşitliliği, mal paylaşımı adına harici dava açılıp açılmayacağı gibi hususlar talep edilecek ücreti doğrudan etkilemektedir. Avukat tarafından Vekalet ücreti, avukat asgari ücret tarifesi dikkate alınarak vekil ile kişi arasında serbestçe belirlenmektedir. Boşanma davasında dava masrafları da davanın kapsamına göre değişiklik göstermektedir. Hem anlaşmalı hem de çekişmeli boşanma davalarında farklı ücret ve ödemeler bulunmaktadır.

Nafaka Ödemeleri ve Yükümlülüklerinin İptali

Nafaka yükümlülükleri, mahkemenin boşanma kararının (çocuğun velayetinin belirlenmesi) yürürlüğe girdiği andan itibaren yürürlüğe girmeye başlamaktadır. Nafaka miktarı, ödeme prosedürü ve diğer koşullar mahkeme kararı ile belirlenmektedir. Anlaşmalı boşanmalarda bu durum değişkenlik gösterir. Bununla birlikte anlaşma ile yapılan protokollerde taraflar karar vermişse mahkeme bu karar üzerinden hareket etmektedir.

Nafakanın Ödenmemesi

Nafaka borçlusu mahkeme kararının uygulanmasından kaçınırsa ve borcu varsa, icra takibi ile birlikte kendisine yaptırım ve kısıtlamalar uygulanabilmektedir. Borçlunun yeri hakkında bilgi yoksa, yürütme organı borçlunun aranmasına ilişkin bir karar verir. Bununla birlikte nafaka ödemesinin sona ermesinde birkaç husus bulunmaktadır. Bunlar;

 • Çocuk reşit olma yaşı 18 yaşına ulaşması
 • Çocuğun eğitiminin bitmesi
 • Bir çocuğun evlat edinilmesi
 • Taraflardan birinin ölümü.

Nafaka alınması, talep edilmesi, ödenmesi ve diğer hususlarda hukuki danışmanlık eşlere pozitif faydalar sağlamaktadır. Bu anlamda hukuk bürolarının önemi büyüktür. Yaşanılan şehre göre konusunda uzmanlaşan hukuk bürolarından destek alınması gerekir. Özellikle Antalya Nafaka avukatı bu bölgede yaşayan kişilerin boşanma süreçlerinde ihtiyacı olan hususlarda önemli katkılar sağlar. Çocuklar kadar eşlerin kendileri nafaka ücreti talep edebildiği gibi alınan kararlar ile düzenli bir şekilde alabilmektedir. Özellikle çalışmayan eşler nafaka ücreti almaya hak kazanmaktadır. Bu nafaka evleninceye kadar devam eden uzun bir süreçtir. Bu anlamda tarafların mağduriyetinin önüne geçilmesi için atılan adımlar avukatlar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Kişiler boşanma arifesinde doğru ve sağlıklı kararlar veremeyebilir. Böylelikle sizler adına en doğru kararların alınmasında boşanma avukatları dolayısıyla nafaka avukatları önemli roller üstlenmektedirler.

Ödenecek Nafaka Tutarı Nasıl Belirlenmektedir?

Nafaka kavramı, bazı durumlarda evliliğin sona ermesi sonucunda eşlerden birinin ekonomik olarak dezavantajlı duruma düşmesinden kaynaklanmaktadır. Yıllar geçtikçe, mahkemenin nafaka verirken dikkate alması gereken faktörlerde buna bağlı olarak değişmektedir.  Ödenecek Nafakaların belirlenmesinde;

 • Alıcı eşin ve çocukların mali durumu ve ihtiyaçları
 • Nafakayı verecek kişinin kazanma kapasitesi ve gelirleri
 • Ödeyen eşin destek sağlama yeteneğine bağlı olarak tutarlar
 • Evliliğin uzunluğu
 • Küçük çocukların velayetinin alıcı eşte olup olmadığı,
 • Nafakayı verecek kişinin bir işte çalışıp çalışmadığı

Nafaka Ödenmesinde Boşanmada Kusur

Boşanma sonrasında eşlerin nafaka ödeyip ödemeyeceği, ne kadar ve ödemelerin süresi belirlenirken mahkeme, boşanmada kusur konusunu dikkate alabilir. Kusur, bireylerin evliyken, evliliğin sona ermesine neden olan veya önemli ölçüde katkıda bulunan her türlü haksız davranış biçimini ifade etmektedir. Bunlardan bazıları;

 • Eşine veya çocuğuna kasten fiziksel zarar vermek veya vermeye çalışmak.
 • Alışkanlık olarak alkol kullanmak ya da yasadışı uyuşturucu kullanmak.
 • Eşinden başka biriyle cinsel birliktelik yaşamak (aldatmak)
 • Mali dolandırıcılık veya diğer yasa dışı faaliyetlerde bulunmak.

Hiçbir çocuğun hamile kalmadığı veya doğmadığı kısa süreli bir evlilik durumunda, mahkeme her iki tarafı da evlilik öncesi mali durumlarına geri getiren şartlarla nafaka verebilmektedir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma