Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icralık Araçlar
  4. »
  5. Hacizli Araç Almaktan Vazgeçenler Para Öder Mi?

Hacizli Araç Almaktan Vazgeçenler Para Öder Mi?

Aydin Duran Aydin Duran -
217 0
Hacizli Araç Almaktan Vazgeçenler Para Öder Mi?

Son zamanlarda hacizli araçlara olan rağbetin fazla olmasının sebebinin, fiyatlarının piyasadaki araçlara göre daha avantajlı olunduğu, bilinmektedir. Araçların her bütçeye uygun fiyatlarının olması, tercih sebepleri olmuştur. Ancak araçları alacak olan kişilerin araçları aldıktan sonra vazgeçebilme ihtimalide olmaktadır.

Yasal yollarla alınan hacizli araçlardan vazgeçme imkanı var mıdır? Sorusu akıllara kazınan soruların başında gelmektedir. Yapılan onca yasal işlemlere rağmen araç almaktan vazgeçenlerde olmaktadır. Vazgeçilen hacizli araçlar için yerine getirilmesi gereken bir kaç prosedür bulunmaktadır.

Hacizli araç alımında birden fazla seçenek bulunur. Araç alımı esnasında yapılan sözleşmeler alacaklı kişiyi bağlamaktadır. Bu anlamda hacizli araç alımından vazgeçilmesi halinde ödenecek olan para ve araç değeri de sözleşmeye bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

İcra dosyasının açılması ile birlikte Hacizli araçlar ihaleler aracılığıyla satılırlar ve bu ihaleler açık artırma usulü ile gerçekleştirilmektedir. Hacizli araç ihalesinde en yüksek fiyatı teklif eden kişi icralık aracı almaya hak kazanmaktadır.

Bir kişi istediği kadar ihaleye katılabilmesinin yanı sıra istediği kadar da hacizli araç satın alma imkanına sahiptir.

Bir ihalede en yüksek fiyatı verip hacizli aracı almaya hak kazanan kişi, sonra vazgeçebilir mi? Vazgeçtikten sonra verdiği ücretler geri ödenir mi? Gibi sorular günümüzde sıklıkla sorulmaktadır.

 Araç İhalesi ve Vazgeçme Durumu

Hacizli Araç almak isteyen her kişi belirlenen bir günde ihaleye katılarak, hacizli aracın yasal yollardan sahibi olabilir. İhaleyi kazandıktan sonra vazgeçmek; hacizli araçlar için düzenlenen ihaleyi kazanan kişi, hacizli arabayı almaktan vazgeçme hakkına sahiptir.

Türk kanunun 86. maddesinde hacizli aracı satın almaktan vazgeçen kişi için usuller ve esaslar belirtilmiştir. Buna göre müşteri malı almaktan vazgeçer veya verilen mühlet içinde bedelin tamamını vermezse mal ikinci defa artırmaya çıkarılır ve en çok artırana yasal olarak verilir. Mal birinci defa kendisine ihale olunan kimseden  iki ihale arasındaki fark ve diğer zararlar ve % 5 faiz, veya ikinci ihalede talip çıkmaması sebebiyle ihale yapılamadığı halde ise birinci ihale bedeli ve diğer zararları  ve % 5 faizi, ve ayrıca  bir hüküm alınmasına hacet kalmaksızın bu kanun hükümlerine göre tahsil edilmesi  ve o mal için idarece yapılan her nevi masraflar alınmak suretiyle araçlara sahip olunmasına karar verilir. Mal bedeli ihale yapılan şahıstan tahsil edilemediği müddetçe asıl borçlunun borçlu sıfatı yasal usuller çerçevesinde devam etmektedir.

Hacizli Araçlar Nasıl Fiyatlandırılır

Hacizli araçlar, haczi yapan memur tarafından fiyatlandırılır. Borçlunun müracaatı üzerine veya tahsil dairesince lüzum görüldüğü takdirde, bilirkişi tayin edilerek yeniden değerleme yapılması sağlanır. Hacizli araçlar genel olarak piyasa değerlerinin yüzde 50 altı fiyatına satılmaktadır.

İhale düzenleyicilerinin belirttiği güne kadar hacizli araçlar için ödemenin yatırılması ya da satın almaktan vazgeçildiyse ilgili birimlere başvurulması gerekir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma