Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Krediler
  4. »
  5. Türk Telekom Hattına Kredi

Türk Telekom Hattına Kredi

Aydin Duran Aydin Duran -
246 0

Kredi ürünlerinin kaynağı finans kuruluşları olan bankalar. Bu kuruluşlar kişilere maddi kaynak sağlarken elbette şartları bulunuyor ve bu şartlara kanuni zorunluluklarda ekleniyor. Bunun için başvuru yapan herkes kredi alamıyor. Kredi alımlarındaki kriterlerin yerine getirilmesi neticesinde gerekli olan başvurunuzu alabiliyorsunuz. Bu kriterleri taşımayan kişiler ise kredi alımları için farklı yollar denemek zorunda kalıyor. Senetle kredi, kredi kartını nakite çevirme gibi adımlar atan tüketiciler bu adımları olumsuz sonuçlanmasının ardından başka yollar arayışını sürdürebiliyor. Bu yollardan birisi faturalı hat üzerinden kredi. Fatura hattın en çok sahibi ise Türk Telekom Hattına Kredi olarak tüketiciye yansıyor. Fakat burada sorgulanacak husus gerçekten hat üzerine nakit kredi alabiliyor muyuz oluyor.

Türk Telekom Müşterilerine Kredi

Kredi yasaklısı deyimini aslında duymamış olabilirsiniz. Bu terimi genelde gerçekte yasaklı olan kişiler biliyor. Neden olunur, nasıl olunur bir uzman kadar ayrıntıya sahip olan kişiler acil nakit ihtiyaçlarını karşılama adına başvurduğu yollar gelişen teknoloji ile bir adım öne çıkıyor. Cep telefonu satışlarında kredi kartına taksit yasağının gelmesinin ardından ortaya çıkan faturalı hatta kredi verilmesinin sebebi aslında taksitle telefon alınabilmesi. Kişilerin gelirlerinden çok daha fazlasına sebep olan telefonların alımı zorlaşırken tüketicilere taksitle kredi alımının yoluğu GSM firmaları açtı. Bu durum zamanla daha değişik bir tavır kazandı ve özellikle sosyal medya da faturalı hatlara kredi reklamları ile kendisin gösterdi.

Yapılan reklamlar faturalı hattınıza 5 bin lira, 3 bin lira. Bu ne kadar gerçekçi bu sorgulanmaya başlandı. Peki gerçekte var mı bu hizmet, gerçekten kredi alınabiliyor mu, şartları ne, ben alabilir miyim diye sorunuz bulunuyorsa lütfen okumaya devam edin.

Cep telefonlarına gelen taksit yasağı sonrası GSM firmaları kişiler hat üzerinden bedeli ödenmek üzere telefon teslimi yapmaya başladı. Bu telefonların ise bedelleri 48 ay vadelere kadar çıkarıldı ki, yasak bir anlamda GSM operatörlerine yaradı. Çünkü telefonun çok daha üstünde bedeller ile yapılan satışlar sonrası firmalar kasalarını doldurdu. Çünkü neredeyse iki katına kadar satış söz konusu oldu. Fakat hükümet bu duruma da el attı ve tüketicilerin mağduriyetin önleme adına 1 Eylül 2018 tarihinden itibaren telefon satışlarındaki vadeyi  ay’a indir. Faturalı hat üzerinden telefon alırsanız bunun vadesi altı ay ile sınırlı hale getirildi. Bu durum hat üzerinden kredi pazarlayan kişilere de olumsuz yansıdı. Zira verdikleri paraların vadesi de altı ay’a inmiş oldu.

Türk Telekom Hattına kredi hizmetinden faydalanacak kişiler sınırlı. Bugün hattından aldım yarın kredi almak istiyorum diye bir konu söz konusu değil. Bunun için belli bir süre ile bu hattı kullanıyor olmanız gerekiyor. Hatta hattı kullanmak bir yana bu hattınızın borcuna sadık olmalısınız. Hattınıza ait ödemelerde bir sorun teşkil ediyorsanız, ödemelerinizi geciktiriyorsanız ve bunu alışkanlık haline getirmişseniz size böyle bir hizmet verilmesini beklemeniz yanlış olur.

Kredi Ödemeleri Nasıl Oluyor?

Alınan nakdi kredinin vadesi 48 ay’a kadar çıkarken bu durum Eylül 2018 tarihinden sonra altı ay ile sınırlandırıldı. Alacağınız telefonun ödemesini altı ay içerisinde bitirmeniz gerekiyor. Eskiden 12, 24 ve 36 ay ile 48 ay vadelerde ödemeniz söz konusu oluyordu. Artık GSM Firmalarının faturalarına yansıtacağınız taksitler ile telefon alımı yapmak isterseniz bunun ödemesi 6 ay ile sınırlı. Bu süre içinde ödemenizi bitirmelisiniz.

Türk Telekom Ortağı TTNET Üzerinden Kredi

Aynı şartlarda kredi tahsisinin yapılması TTNET üzerinden de yapılabiliyor. Çünkü Türk Telekomun ortağı konumunda olan şirket aynı şartlarda başvuru yapan kişilere bu desteği verebiliyor. Yani Türk Telekom’un GSM hattını kullanmıyorsanız bu hizmeti alabilmeniz için Telekom’un ev hattını yada internet hattını kullanıyor olmanız da yeterli.

Telefon satışı için kredi tahsisi yapan Türk Telekom’un bayileri bu durumu biraz daha değiştirerek nakit kredi olayına çevirdi. Bu durum ne kadar sağlıklı, nakit kredi söz konusu olması mantıklı mı , yasal mı tartışılacak konular. Fakat özellikle sosyal medya üzerinde Türk Telekom Hattına Kredi tahsisi yaptığını dile getiren ve reklamını yapan onlarca ne olduğu bilinmeyen kuruluşlar mevcut. Zamanla hükümet bu duruma da el atacağı konusunda bir bekleyiş bulunuyor. Çünkü kredilerin ana muhatabı Türkiye’de Bankalar.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma