Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. 2023 Gelir Testi

2023 Gelir Testi

Aydin Duran Aydin Duran -
221 0

Önceki yıllarda yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası (GSS)  kapsamında Bağ-kur, Emekli Sandığı yada SSK gibi sigortalı olmayan kişiler gelir testi yaptırmakla yükümlü. Genel Sağlık Sigortası kapsamında sağlık sektöründen faydalanabilmek için gelir testi yapılması gerekiyor ve bu test ile belli hususların uygunluğu aranıyor.

Yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası kapsamında primler gelir testi ile belirleniyor. Kişinin sağlık sigortasından yararlanabilmek için ne kadar prim yatıracağı teste tabi tutuluyor. Kişinin ikamet ettiği hanedeki tüm kişilerin gelirleri ile asgari ücretin 1/3 oranında ve daha az geliri olan kişiler muhtaç sayılıyor ve Genel Sağlık Sigortasından ücretsiz faydalanmaları sağlanıyor. Yani aynı evde ikamet eden kişilerin toplam gelirleri, kişi sayısına bölünüyor ve çıkan rakama göre prim borcu hesaplanıyor. Bundan sonra SGK kaydı yapılıyor ve sağlık sektöründen faydalanmasının yolu açılıyor.

Gelir Testini Nasıl Yaptıracağım?

Sağlık için hastane ve sağlık ocaklarından faydalanmak istiyorsanız bunun için Gelir Testi yaptırmalısınız. Gelir testleri ilçelerde kaymakamlıklar bünyesinde faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca (SYDV) yapılmaktadır. Buraya ilgili kişi gider ve yetkilinin verdiği formu tanzim ederek başvuru yapar. Form sonunda da bilgileri doğruluğunu imzası ile teyit eder. Kurum kişinin gelirine göre inceleme yapar ve  formu SGK’ya gönderir.

Gelir Testi Yaptırdım, Nasıl Sorgulayacağım?

Kişiler gelir testi sonrasında ilgili bilgiyi SYDV’lerden alabilirken, aynı bilgiyi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı il Müdürlüklerinden öğrenebilmektedir. Dijital ortamlarda sorgulama yapmak isterseniz tek bir adresiniz bulunuyor. E-Türkiye’den yapacağınız şifreniz ile birlikte Gelir Testi Sonucu Sorgulama sayfasında gerekli sorgulama yapılarak gelir testi sonucunuzu öğreniyorsunuz. E-devlette sorgulama yapmak için gidebileceğiniz sayfa adresi ise şu şekilde: https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-gelir-testi-sonucu-sorgulama

Gelir Testi

Genel Sağlık Sigortası Primi Ne Kadar?

Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında hane başına düşen gelir ile bağlı olarak prim hesaplandığını   söylemiştik. 2018 yılında kişi başı brüt asgari ücretin 1/3 oranı 676 TL’ye tekabül ediyor. Bu rakamın altında gelire sahip olan kişiler prim ödemeden sağlık sektöründen faydalanma imkanı buluyor. 2018 yılı sigorta prim tutarı ise 81 TL olarak belirlendi.

Bu test yapılırken evde ikamet eden herkesin gelirleri dikkate alınıyor. Yani evde bir kişi asgari ücret ile çalışıyorsa ve bu evde 5 kişi ikamet ediyorsa bu gelir 5 kişiye bölünüyor. Üç kişi çalışıyorsa bu üç kişinin aylık geliri yine 5 kişiye bölünüyor.  Çıkan rakam 676 TL’nin altında ise prim ödenmiyor, üstündeyse bu kişiler prim ödemekle yükümlü oluyor.

Yeni yıla girmemiz ile birlikte belirlenecek Asgari ücret sonrası bu rakamlarda da değişiklik yaşanacağını hatırlatalım.

Gelir Testi Başvurusunda İstenilen Belgeler

İkametinizin bulunduğu SYDV’na yapılan Gelir testi başvuruları için bir belgeye ihtiyacınız bulunmuyor. Bunun için sadece kimliğinizi ibraz etmeniz yeterli oluyor. Zira sizin resmi ikametinizin olduğu adres için sorgulamayı vakıf personeli kendisi yapıyor. Burada sizin ihtiyacınız olan sadece iki adet fotoğraf oluyor. Kimlik fotokopinizi ve başvuru formunuzu Vakıf personeli tedarik ederek sizin başvurunuzu almış oluyor.

Gelir Testi yapılmasında istenilen form Vakıflarda bulunuyor. Vakıflardan size verilecek form ile işlem yapılabilirken, aynı zamanda dijital ortamda personelce yapılan başvuru sonrası imzanız alınabiliyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma