Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İşsiz Kaldım İşsizlik Maaşı Alabilir miyim?

İşsiz Kaldım İşsizlik Maaşı Alabilir miyim?

Aydin Duran Aydin Duran -
200 0

Hükümetin işsiz kalanlar için attığı en büyük adımlardan bir tanesi işsizlik sigortası, diğer deyim ile bu sigorta sayesinde alınabilen işsizlik maaşı neredeyse can haline geliyor. Bu maaşın alınabilmesi için elbette belli kriterler konulmak zorundaydı ve devlette gerekli tüm hususları yerinde işledi. Bu anlamda çalışırken birden gelirsiz kalan kişilerin imdatına koşan işsizlik maaşı, alma şartları, nasıl alındığı gibi tüm hususlar haberimizde.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

Uzun süreli sigortalı bir işte çalışan ve düzenli olarak sigorta primi çalıştığı iş yeri veya kendi tarafından yatırılan işçi ya da özel sektör çalışanı işten çıkarıldığı zaman İşsizlik Maaşı alabilir. İşsizlik maaşı nasıl alınır konusu ise oldukça basittir ve tamamen sizin ve en son iş yerinizden ayrılma şeklinize bağlıdır. Kendi istifanız ile işten ayrılırsanız işsizlik maaşından yararlanma şansınız kalmaz. Düzenli bir iş düzeniniz varken farklı sebeplerden dolayı işten çıkarılırsanız devlet sizin o güne kadar yatırdığınız sosyal güvenlik kurumuna sigorta priminizden dolayı yeni bir iş bulana kadar geçen süreyi ekonomik açıdan rahatlamanız açısından sizde düzenli aylık ödeme yapar. Bu ödemenin adı işsizlik maaşıdır. Fakat bu maaşın da bir süresi vardır 6-8 ay kadar değişen bu işsizlik maaşı alma süresi şartlara bağlı olarak kısalabilir ama daha fazla uzamaz.

Okunmalı : İşsizlik Maaşına Haciz Konulur mu?

İşsizlik maaşı alan kişi o esnada yeni bir sigortalı işe girdiği zaman sigorta primi yattığı gün işsizlik maaşı ödemesi kesilir ve işte artık sadece çalıştığı yerden maaşını alır. İşsizlik maaşı almak için işten çıkarılmış olmak yeterlidir. İşten çıkarılışı anında muhasebe tarafından kişiye verilen kağıdı işkur şubesine veya e devletten işsizlik maaşına başvur özelliği sayesinde başvuruda bulunabilir.

işsizlik maaşı
İşsiz Kalanlara İşsizlik Maaşı

15-20 Gün içinde sonuçlanır ve kişinin banka hesabına her ay düzenli olarak işsizlik maaşı yatılır. Bu maaş asgari ücretin ortalama yarısına eşittir ve kişinin son işindeki ortalama çalışma saatine göre aldığı en son maaşa göre hesaplanmaktadır. İşsizlik maaşını alabilmek için en az 1 – 2 yıl düzenli olarak sigortalı bir işte çalışma şartı bulunmaktadır. 3-5 ay çalışıp işten çıkarılan çalışanlar maalesef bu yasadan ve maaştan yararlanamazlar.

Okunmalı : İşten Çıkarıldım Para Yardımı Yapılır mı?

İşsizlik Maaşı Ne Zaman Kesilir?

İşsizlik maaşı almaya başlayan bir işten çıkarılmış vatandaş, 6-8 ay arası bir işsizlik maaşı alır. Bu işsizlik maaşı o kişi yeni bir işe girene kadar devam eder. Askere giderken bu maaşta kesinti yaşar askerden gelince kalan kısmı tekrardan ödenmeye başlar. Bu şartlar altında askerlik ve yeni bir işe girme söz konusu değilse kişinin işsizlik maaşında herhangi bir sapma görülmez ve 6-8 ay kadarlık ödemesini her ay kesintisiz alır. Banka hesabına düzenli olarak yatan bu maaş sağlık sigortasını etkilemez ve aldığı sağlık hizmetinde kişinin zarara uğramasını ve yaşadığı bu zorlu süreçte onun karşısında engel olarak görünmez.

İşkura Başvurmayı Unutmamak Gerekiyor

Sağlık sigortası kapsamında işsizlik maaşı nasıl alınır konusunda insanların detaylı bilgiyi iş yeri yetkilileri gerekli bilgiyi vermekle hükümlüdür. İşten çıkarılan işçi ya da özel sektör çalışanına bu durumdan bahsedebilir ve bu haklarından yararlanması için işten çıkış evrağını teslim etmekle hükümlüdür. İşten çıkarılan her birey işsizlik maaşı alma hakkına sahiptir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma