Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Gram Altın Fiyatları Ne Olur?

Gram Altın Fiyatları Ne Olur?

Aydin Duran Aydin Duran -
93 0

Küresel ekonomi ile Türkiye Ekonomisinde meydana gelen olaylara bağlı olarak kur fiyatlarında değişiklikler yaşadığımız gram altın fiyatı güncel olarak 260 lira seviyelerinde seyir ediyor. Ülke içerisinde özellikle bankalar nezdinde açılan hesaplar üzerinden tüketicilerin en çok tercih ettiği gram altın fiyatları dolar kuru ile altının ons fiyatı üzerinden şekilleniyor. 2019 yılı içerisinde de bu nedenle pozitif bir seyir halinde olan altın 2018 yılına 218 seviyelerinde başlamıştı.

2020 Yılında Gram Altın Ne Olur

Geçtiğimiz Temmuz ay’ında meydana gelen olaylar neticesinde bugüne kadar altın fiyatlarında artış sürekli olarak gözlemlendi. Geçen yıl Temmuz ve Ağustos aylarında 280 Lira seviyelerini görmesinin ardından düşme potasında kalan gram altın fiyatları zamanla atılan adımlar neticesinde geriledi ve yaklaşık 200 lira seviyelerine kadar indi. Haziran ay’ında 268 lira seviyelere çıkması ile 10 ay’ın en yüksek tutarına ulaşan fiyatlar neticesinde altına yatırım yapan tüketici bu yatırımından yaklaşık yüzde yirmi oranında bir kazanç elde etti. Bu durum kişilerin parasını altına ve dövize yatırdığını da gösterdi ki piyasalarda TL ile yapılan yatırım azalırken özellikle gram altın hesapları ile gram altın yatırımı arttı. Bu artışta muhtemel 2020 yılında oluşacak altın fiyatları etkili oluyor. Yıl sonu itibari ile 280 lira seviyelerini görebilecek olan altın yeni yıl ile daha yüksek seviyelerde olabilir.

Piyasalarda oluşan olumsuz hava yatırımcıları ve tüketicileri en güvenli yatırım aracı altına yöneltiyor. Bu durumu fırsat bilen küçük ve büyük yatırımcı geri çekilen altın fiyatları ile alım yaparken, yukarı çıkan fiyatlar ile satışa konu ediyor olsa da, muhtemel beklentiler nedeniyle altın mevduat hesaplarında artışa neden oldu.

Yıl Sonunda Gram Altın Fiyatları Ne Olur?

S400 hava savunma sistemleri nedeniyle gerilen bir ABD Türkiye ilişkisi içerisinde kur fiyatlarında artış görünürken, bu durumdan faydalanmak isteyen tüketici 250 lira seviyelerinde gram altın alımını fırsat olarak görebilir. Fakat bu savunma sistemleri nedeniyle bir yaptırım uygulanmayacağı haberlerinin ardından Merkez Bankasının faiz indirimine gitmesi TL nin değer kazanmasına neden oldu. Dolayısıyla dolar ve altın kurunda da kayıplar yaşandı. 260 Lira bandını geçemeyen altın bu rakamları görmesinden sonra 265 TL ile daha üst seviyeler olan 280 lira seviyelerini görebilir.

2019 yılında kalan son beş ay içerisinde dolar kurunun desteğini de alan gram altın fiyatları daha üst seviyelere yükselebilir. Bu fiyatların yükselmesine neden olacak bir çok neden bulunuyor. Özellikle küresel ekonomiyi elinde tutan ABD ile diğer ülkeler arasındaki ticaret savaşları, son dönemdeki ABD-İran gerginliği, S400 savunma sistemi ile F35 savaş uçakları hakkındaki son olaylar nedeniyle tüketiciler ve yatırımcılar yine en güvendikleri altını tercih edebilir. Bu durum altının gram fiyatının yükselmesine neden olabilir. Altın fiyatlarının düşmesi söz konusu olsa da fiyatlarında artışın olacağı, zirveyi göreceği testi her daim mümkün. Buradaki altın fiyatlarındaki düşüşler yatırımcıya alım fırsatı olarak değerlendirilse de altın fiyatlarındaki düşüşlerin kısa vadeli olacağı kanısındayım.

Altın Fiyatlarındaki Yükseliş Sürecek mi?

Gram altın fiyatları ABD ile Avrupadaki işsizlik, büyüme rakamları, enflasyon, istihdam gibi nedenlerden dolayı etkilenecektir.

Altının fiyatı ons üzerinden değerlendirilmektedir. Burada ons altın fiyatı 1366 dolar üzerinde olması halinde yükselişin süreceği beklenebilir. Bunun yanında ABD Merkez Bankası FED’in alacağı kararlar, muhtemel faiz indirimleri ile birlikte altın yatırımının daha güvenli olacağından bu hususun devam edeceği bundan sonraki süreçte ABD Çin arasındaki ticaret savaşları ile FED para politikası rakamlara doğrudan etki edecektir.

Güncel olarak 250 TL civarlarındaki altın fiyatı muhtemel alınabilir fiyat olarak değerlendirilebilir. Zira bu rakam sonrası yıl sonunda oluşacak rakamlar daha üst seviyelerde olacaktır. 260 Lira seviyeleri ile altın alımı yapacaklar yada yatırım yapacak kişiler muhtemel düşüş için bekleme üzerinde duruyor. Bu beklentini gerçekleşmesi halinde alım rakamlarında artış söz konusu olacaktır.

Merkez Bankalarının Altın Talebi

Küresel ekonomi içerisinde dünya ülkeleri son dönemde merkez bankalarının altın talebindeki artış ile gündeme geldi. Bu talebin artması ile altının ons fiyatında artış olduğu yönünde bir kanı bulunuyor. Her ne kadar gelişmekte olan ülkeler muhtemel oluşacak olaylar neden ile Merkez Bankası altın stoklarını kullanma yoluna gidecek olsalar da özellikle ABD de oluşacak siyasi riskler nedeniyle altın rezervinde artış yapma çabası içerisindeler. Bunu en büyük nedeni ise altının güvenilir olması ve buna bağlı olarak uzun dönemde değerlerini koruması ve batma riskinin olmaması olarak sıralanabilir.

Dolar ve altın fiyatları genel olarak ters orantılı hareket eder. Fakat faiz indirimleri nedeniyle bir gevşeme söz konusu olacaktır. Bu durumda altının ons fiyatını artırır. (Yatırım Tavsiyesi Değildir)

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma