Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icralık Araçlar
  4. »
  5. Sahibinden Hacizli Araba Alınır mı?

Sahibinden Hacizli Araba Alınır mı?

Aydin Duran Aydin Duran -
228 0
Sahibinden Hacizli araba alınırmı

Ülkemizde özellikle artan otomobil fiyatları sonrası hacizli olan otomobillere yoğun rağbet oluşturmuştur. Özellikle  sahibinden satılan hacizli arabaya olan ilgiyi de artırmıştır. Araç almak isteyen kişiler artık sıfır araç veya 2.el araçların yansıra hacizli araçlara da bakmaktadırlar. Özellikle sahibinden alınan hacizli araçlar pazarlık yapmak ve peşin ödeme koşulları sağlandığında piyasa şartlarının altında araç almak mümkün olmaktadır.

Hukuki yollarla alınan arabanın satışının olduğu sorusu akıllara gelmektedir. Hacizli araç satış sorusu birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Alınan Danıştay  kararı neticesinde hacizli bir aracın satışının gerçekleşmesi yasal olarak mümkündür. Tüm prosedürler usulüne uygun biçimde tamamlanmasıyla birlikte araç, yeni sahibine devredilebilir. Buradaki kritik husus, hacizli araçlar satın alan kişinin borçlarını da üstlenerek almaktadır. Alan kişi bunu göz ardı etmemelidir. Özellikle bir aracın üzerinde haciz varsa bu haciz şerhi hiç ayrılmadan araçla birlikte yeni sahibine yasal yollardan devredilebilir. Dolayısıyla hacizli araçlar satışı bu şartla yapılmaktadır.

Hacizli Araç Devri Nasıl Yapılır?

Aracın talibinin çıkması ve satışının gerçekleşmesiyle birlikte borç da alıcıya geçer ve hacizli araçtan kurtulmuş olur. Dolayısıyla hacizli araçları satmak, kurtulmanın tek yolu olmalıdır. Yine gücü yetenlerin  icra ile haczi ortadan kaldıracak adımlar atmaları da kurtulmalarını da sağlayabilir. Hacizli araçlar pek çok kişinin başına sorun çıkarabilmektedir. Daha doğrusu bedeli bir türlü ödeyemeyen ve bu yüzden arabasının trafikten bağlanacağından korkan kişiler ilk etapta hacizli araçlar nasıl kurtulurum sorusunu sormaktadır.

Aslında hacizli araçlardan kurtulmak için yapılacak tek şey satışa çıkartmak ve alıcı bulduğu zaman aracı devir etmek olacaktır. Vergi dairesinden vergi borçları ve diğer olan bütün borçlarını alıcı kendi üstüne alarak arabayı devir almış sayılır. Devreden kişi işlemelerini bitirdikten sonra aracı satmış sayılır. Resmi olarak araç satışı gerçekleşir ve araç yeni sahibinin adına geçmiş olmaktadır.

Hacizli Araçta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hacizli araba alacak kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar ise aracın üzerinde haciz varsa bu haciz şerhi hiç ayrılmadan araçla birlikte yeni sahibine yasal yollardan devredilebilirliğidir. Dolayısıyla hacizli araçlar satışı bu şartla yapılmaktadır. Araç alırken dikkat edilmesi gereken bir kaç ufak nokta bulunmaktadır. Bunlar aracı alırken  ödeyebileceğimiz miktarda olmasına dikkat edilmesi gereklidir. Araç alırken birçok kişinin arabayı aldığı zaman ödeyebileceğini düşünür.

İlerleyen yıllarda  ekonomik şartların  ödemeye imkânı el vermeyince haciz veya rehin koyarak alınan arabayı satma fikri ortaya çıkar. Gerek ucuz olması gerekse de ederinin altında satılması nedeniyle tercih edilen hacizli araçlara yoğun rağbetin oluşmasını sağlamıştır. Temel sebebi piyasasının altında otomobil satışının gerçekleşmesidir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, müşterilerin hacizli araçlara dair bilgi alarak alımı yapması gereklidir.

Bir sorun  olduğu takdirde problemi çözmek hacizli arabayı alan kişiye ait olacaktır. Aracı alan kişi sorunlar karşısında dikkat etmelidir. Oluşacak sorunlarda resmi kanallar doğrultusunda hareket etmelidir.

Not : Sitemizde sadece bilgilendirme çalışmaları yapılmaktadır. Konunun muhatabı icra müdürlükleri ile hukuksal açıdan destek alabileceğiniz hukuk bürolarıdır.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma