Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Foto Galeri
  4. »
  5. Çandır Yazılı Kanyonu Doğal Güzelliklerine Davet Ediyor

Çandır Yazılı Kanyonu Doğal Güzelliklerine Davet Ediyor

Sonsatir Sonsatir -
131 0

 Uzun bir aradan sonra, yine bir ANFOK etkinliğiyle soluğumuzu Çandır Yazılı Kanyonu girişinde aldık. ANFOK‘un  tabiki hemen hemen her hafta bir etkinliği var. Etkinlikleri takip için resmi sitesi http://www.anfok.com/ sayfasını takip edebilirsiniz. 16 Ekim 2016, bir Pazar günü.

23 kişi dolu dolu bir gün geçirmenin sabırsızlığıyla hızlandırılmış bir kahvaltının sonrasında  Yazılı Kanyon istikametine yöneldik. Söylemeliyim oldukça dağlık, keskin virajları olan ve bir çok mermer madeninden mermer taşıyan  kamyonların sayesinde bozulmuş yollardan geçerek gidiyorsunuz. Zorlu  bir maraton oldu bizim için.

Çandır Yazılı Kanyonu ve Çevresinde Muhteşem Bir Gezi Sizleri Bekliyor

Çok kısıtlı bir zamanda, maalesef bize yol gösterecek birileri olmadan,  keşfederek fotoğraf çekimi yapsak ta, son düzlükte fark ettiğimiz güzellikleri görmeden gitmediğimize çok mutlu oldum. Eğer sizde giderseniz girişten tabiat parkı ile ilgili broşürü alın ve inceleyin.

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı’nda suyun verdiği nimetlerle bir çok ağaç türü barındırıyor kendisine. Her ne kadar isimlerini bilmesem de her yeşilin her tonunu saklıyor kendi bünyesinde.

Kanyonu görmek istiyorsanız, antik yolun üzerinden bende geçtim diyebilmek adına, restaurant’ın olduğu bölümün hep yukarısına çıkın, hiç aşağısına inmeyin. Çünkü bütün güzellikler yukarıda saklı kalmış.

Suyun geliş yönünde, sol taraftan kayalar arasından tırmanarak varacağınız zorlu bir etaptan sonra karşınıza demir bir köprü çıkıyor. Neyle karşılaşacağınızı bilmiyorsanız ilk köprü ile hemen fotoğraf çektirmeye  başlıyorsunuz, heyecanla. Ancak ikinci köprü daha eğlenceli, daha güzel geliyor size ve bir kez daha deklanşöre basıyorsunuz. Kaldı ki hayatınız fotoğraf olduysa benim gibi, bir güzelliğe, geziye hiçbir şeye ihtiyacınız olamaz fotoğraf çekimi için.

Bol bol an’ı fotoğrafı çektiriyoruz arkadaşlarla. Bir yandan gözümüz ilerilerde… Beklenti ikinci köprüden sonra artıyor. Yol boyu aşağıdan giden suyun akışını duyuyorsunuz,  bütün sesleri bastırırcasına. Aşağıda küçük şelaler var kayaların arasından fırlayan.

Yol boyuca iki tane kaya yazıtlarını görüyorsunuz. Yunan şair ve filozof Epiktotes’in “Hür İnsan Şiiri” yazıyormuş kaya yazıtlarında. Ancak sebebi nedendir bilmiyorum, yazıt tam ortasından oyulmuş sanki.

Yazıtların yanında bir de Zeus için yapıldığı düşünülen sunak mevcut.

Benim yazılı kanyonu dolu dolu keşfedilme zamanım olmadı… Ancak ileride taş döşemelerden kral yolu (Aziz St.Paul Yolu) bulunduğu broşürde yazılı.

Burada olduğunuz süre zarfında temiz hava, bol oksijen ile acıkıyorsunuz. Hemen orada küçük bir kafeterya gibi bir yer olsa da, yolunuz düşerse birkaç km sonra bir alabalık tesisinde taze balık yiyerek gününüzü renklendirebilirsiniz. (Canlak Alabalık – 246 358 61 69)

Yazılı Kanyon’a gidiyorsanız ve tüm gününüzü orada geçirecekseniz cep telefonlarınızı unutun. Çünkü hiçbir yerde telefonlar çekmiyor.

Fotoğraflar ve metin izin alınmadan kullanılamaz

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma