Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Otomotiv
  4. »
  5. Kredi İle Alınan Otomobil Satılabilir mi?

Kredi İle Alınan Otomobil Satılabilir mi?

Aydin Duran Aydin Duran -
188 0
Kredi ile alınan otomobil satılabilir mi

Taşıt kredisi ile alınmış olsa bile üzerinde ipotek olmayan aracın satışı ile ilgili herhangi bir sorun bulunmamaktadır.  İpoteği olmayan kredili araç satışı, noter aracılığı sayesinde kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Herhangi bir ikinci el araç satışı ile ipoteksiz kredili araç satışı arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır.

Arabaların ipoteği kaldırılmadan ya da devredilmeden satışı yapılamamaktadır.  Bu nedenle rehinli aracın satılabilmesi için öncelikle ipoteğe sebep olan icra ile borcun  ödenmesi  gereklidir. İpoteğe konu olan borcu ödemek dışında araba ipoteğini kaldırmak için alıcıdan ön ödeme alarak da borcu kapatarak devir işlemi yapabilirsiniz.

Rehinli Araç Ne Demektir?

Araç satın alırken bankadan veya herhangi bir finans kuruluşundan taşıt kredisi kullandığınızda ilgili kuruluşun alacağına teminat olarak aracın üzerine hak mahrumiyeti koymasına rehin işlemi denmektedir. Bir araç için rehin kararı bulunması demek, aracın bir yere nakit karşılığında teminat gösterildiği ifade etmektedir. Bir bankadan alınacak taşıt kredisi ile araç alan kişilerin araçlarına rehin işlemi uygulanmaktadır.

Araç haciz rehin sorgulama işleminde bu tür araçlar için rehinli, hak mahrumiyetle  araçlar olarak görünmektedir. Aracın üzerinde rehin olduğu sürece resmi olarak noterler üzerinden kesinlikle satışı Bunun için tek yapılmamaktadır. Satış işlemi için borcun tamamının ödenip ilgili finans kuruluşunun rehin kaldırma işlemi yapmasının hemen ardından rehinli aracın satışı yapılabilmektedir. Rehinli araçlar teminat kapsamında olduğu için yakalama kararı yoksa trafiğe çıkmasında bir engel bulunmamaktadır.

Kredi Teminatı Rehinli Araç Bağlanır mı?

Rehin aracın haciz edilmesine engel değildir. Rehin demek aracın bankaya ait olması anlamında  değildir. Rehin; gayrimenkulde ipoteğin menkuldeki karşılığıdır, bankanın alacağını garanti alması amaçlı aracın kaydına konulan bir şerhtir ve aracın haciz edilmesine engel teşkil etmemektedir. Hakkında icra takibi yakalama emri olan rehinli araçlar da bağlanabilmektedir.

Hacizli araçlar, trafiğe çıktığında trafik ekipleri tarafından trafikten men edilebilmektedir. Bu sayede, arabanın üzerine haciz koyduran kişi de arabanın satışını yaparak borcunu tahsil etmiş olabilir. Hacizli araba bağlandıktan sonra yediemin otoparkına çekilerek   satılacağı güne kadar burada tutulur. Yediemin otoparkına çekilen araba satış işlemi yapılana kadar veya borç ödenene kadar burada kaldığı süre farzındaki park ücretleri araç sahibi tarafından ödenmektedir.

Taşıt Kredisinde Kefil Olur mu?

Sıfır kilometre araç alırken genellikle kefil şartı aranmaz ve araç rehin şerhi konularak işlemler tamamlanır. Aldığınız aracı ödeme süreci boyunca rehni ile kullanabilirsiniz. İkinci el araç alırken ise kefil şartı aranabilir ve taşıtın kasko değeri üzerinden kredi çekilerek ödeme süresi boyunca rehin ile kullanmanız mümkündür.

Rehin sözleşmesi TARES internet portali üzerinden elektronik ortamda ya da yazılı olarak hazırlanabilmektedir. TARES üzerinden hazırlanan rehin sözleşmesi, güvenli elektronik imza ile imzalanarak tarafların belirleyeceği noterliğe elektronik ortamda gönderilerek işlemler tamamlanmaktadır.

Not : Sitemizde sadece bilgilendirme çalışmaları yapılmaktadır. Konunun muhatabı icra müdürlükleri ile hukuksal açıdan destek alabileceğiniz hukuk bürolarıdır.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma