Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Otomotiv
  4. »
  5. İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Etmeli  

İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Etmeli  

Aydin Duran Aydin Duran -
239 0
ikinci el araç alırken nelere dikkat etmeli

Karar vermiş olduğunuz marka ve araç modeli öncesi araştırma yapılması gerekiyor. Özellikle 2. el araç alınmadan önce alacağınız marka ve modelin piyasa fiyatlarını iyice araştırılmalıdır. Kilometre durumu araç yıpranma payı ve hasar durumuna göre değerinin üzerinde olmamasına özen gösterin çünkü sizde aracı bir gün elinizden çıkarmak isteyebilirsiniz. Araç marka model ve fiyat orantısı belirlendikten sonra aracın kronik problemleri var mı buna bakılmalıdır. Aracın kendiniz için doğru marka ve model olduğuna karar vermiş iseniz artık ilanlara bakabilirsiniz.

 Araç  Tramer Kaydı, Hasar Durumu ve Kilometre Sorgulama

Satıcıdan bilgileri aldınız ve aracın durumu hakkında bilgi sahibi oldunuz. Bu aşamadan sonra sıra geldi doğrulamaya. Aracın tramer sorgulamasını özellikle aracın şasi numarasından yapılmalıdır. Çünkü az da olsa plaka değişikliğinde yanlışlıklar olabiliyor ve mağdur olabilirsiniz. Kilometre sorgusu mutlaka yapılmalı, muayenede işlenen kilometrelerden dolayı eğer ki bir problem var ise araç kilometre düşürülmelerine karşı dikkatli olunmalıdır. Bununla birlikte icra ile haciz işlemi başlatılan bir araç ise bu durum noterde ortaya çıkar.

Satıcı ile buluşarak araca mümkün olduğu kadar güneş ışığının dik vurduğu bir alanda bakılmalıdır. Aracın güneş ışığında parlamasından dolayı çizikleri ve hasarlı noktaların gözünüzden kaçma ihtimaline karşı daha gölge ama ışık alan bir alanda incelemelisiniz.

Aracı temiz ve yıkanmış bir şekilde incelemeye özen gösterin. Temiz bir araçta ayrıntıları daha net görecek ve hasarlı ve söylenmeyen bir nokta varsa görebilirsiniz. Hacizli araçlar fiyatı ile çok dikkat eden satışlara konu olmaktadır. Bu anlamda özellikle dijital ortamlarda uygun fiyatı nedeniyle bu araçlar hakkında bilgiler edinilmek istenmektedir.

Araç incelemesinde özellikle yakın bir noktadan bakınız. Araç üzerindeki hataları boya kalıntılarını vidalarındaki oynama ve izleri kapı kollarının kontrolleri, bagaj kontrolleri ve kaput üst ve alt kısımların temiz ve gözle net görülecek şekilde olmalıdır. Kaputu açtığınızda aracı çalıştırın ve motor sesinde ekstra bir ses veya büyük bir titreme gibi durumlara bakınız. Sorgulama da çıkan değişen parçalar var ise o noktaları özellikle belirleyin.

Araç dış incelemeler sonrası satıcı ile beraber test ediniz. Araç yol tutuşunda sallanmaması, direksiyon sallantısı, vites geçişlerini sert olmamasına, dikkatlice kontrol edilmelidir. Araç içerisinde direksiyon yıpranması airbag ışığının yanması veya arıza veren yerler varsa bakılmalıdır.

 Ekspertiz ve Noter İşlemleri

Aracın şasi numarası ve motor numaraları ruhsat ile uyumlu mu kontrolünü sağlayın. Herhangi bir sorun  söz konusu ise kesinlikle aracı almayınız. Eğer sorun yoksa, son kontroller için oto ekspertiz yaptırmaya, aracı ekspertiz firmasına götürürken detaylı bir inceleme yapılmasını isteyin veya bu şekilde bir paket varsa airbag bakılması gibi veya conta testi gibi işlemleri yaptırmayı ihmal etmeyin. Ekspertiz raporunu aldıktan sonra aklınıza takılan sorular varsa mutlaka sorarak bilgi almalısınız. Eğer her şey istediğiniz gibi ise artık yeni bir araç sahibi olmaya yakınsınız demektir.

Artık alım işlemi için  gerekli belgeleri plaka durumunu hallettikten sonra her ne olursa olsun güvenli ödeme yöntemini tercih etmelisiniz. Parayı eğer bankadan gönderecekseniz aracın ruhsat sahibi ile banka hesap sahibi doğru mu kontrol edilmeli ve mutlaka ruhsat sahibine para ödemesi yapılmalıdır. Noter işlemlerini tamamlayın ve artık yeni bir aracın sahibisiniz.

Not : Sitemizde sadece bilgilendirme çalışmaları yapılmaktadır. Konunun muhatabı icra müdürlükleri ile hukuksal açıdan destek alabileceğiniz hukuk bürolarıdır.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma