Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. Coronavirüs Kredi Sicil Affı Çıkacak mı? Ne Zaman Çıkar?

Coronavirüs Kredi Sicil Affı Çıkacak mı? Ne Zaman Çıkar?

Aydin Duran Aydin Duran -
155 0
kredi sicil affı

Kredi ve acil nakite ihtiyacı olan kişilerin sürekli arayışta olduğu meraklarını giderecek soru kredi sicil affı. Güncel olarak yasaklı konumunda olan kişilerin internet üzerinden arama yaptığı corona virüs kredi sicili affı, affı uygulayan bankalar ile ilgili olarak sizlere bilgi vermek istedik.

Bankalardan borç para almak isteyen kişilerin yanı sıra finans kuruluşlarının en çok dikkat ettiği husus kredi sicilleri. Netikim burada sicilin iyi olması kişinin de kredi alabilmesinin yolunu açıyor. Genel aşama yüksek kredi sicili muslukları hemen açarken düşükler alamıyor ve orta dereceli olanlarda almakta zorlanıyor. Bu aşamada banka borçları yüzünden kredi yasaklısı konumuna gelen ve sicili düşen kişiler zaman zaman kredi sicili affı beklentisinde. Bu nedenle de kredi sicili için yeni bir af düzenlemesi olup olmadığının arayışında.

Salgında İhtiyaç Arttı

Son aylarda yaşanılan sağlık problemleri koronavirüs salgını neticesinde kişiler genel olarak maddi açıdan yıpranmış durumda. Bu aşamada kısa soluklu da olsa maddi olarak rahat bir adım atmak adına bankalardan kredi alma yoluna giden milyonlarca kişiden bahsetmek mümkün. Ancak kredi sicili düşük olan kişiler ile yasaklı olan kişilerin bu desteklerden yararlanamadığı da bir gerçek. Bu nedenle arayışlar yeni kredi sicil affı düzenlemesi ile kişilerin kredi alabilmesinin yolunun açılması.

Yeni Sicil Affı Geldi mi?

Yasal olarak alının politika kararları gereği Ocak 2020 tarihinden itibaren kredilerde sicil affı söz konusu değil. Her ne kadar bankalar da kredi verme potansiyelini artırmak adına bu afların gelmesini beklese de bir çok tüketici için bu afların uygulamasından da kaçınıyor. Bu aşamada da tüketiciler kredi sicil affını uygulayan banka arayışına giriyor.

Kredi Sicil Affı Uygulayan Bankalar

Bankalar sicil affı ile ilgili düzenlemeyi bekleyen diğer bir kesim. Ancak burada her bankanın bu affı uygulamadığı da bir gerçek. Fakat bankacılık sektöründe yasalara uygun olarak adım atmasının yanında tüketiciye bir çok desteği veren kamu bankaları olan Vakıfbank, Halkbank ve özellikle Ziraat Bankası muhtemel çıkması halinde hızla kredi sicili affına uyan bankaların başını çekecektir.

Kredi Sicili Affından Yararlanma Şartları

Bankalarca uygulanmak zorunda kalınan kredi sicil notu ve yasaklısı ile muhtemel af sonrası yararlanılması adına kişi öncelikli olarak oluşan borçlarını kapatmak zorundadır. Bu borçlar bitmediği sürece yararlanılması söz konusu değildir. Yeni çıkacak olan kredi sicil affı düzenlemesinin ayrıntılarında da bu duruma değinilecektir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma