Son Satır Güncel Bilgiler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Emlak
 4. »
 5. Konut Kredisi Faizleri Ne Olur 2022

Konut Kredisi Faizleri Ne Olur 2022

Aydin Duran Aydin Duran -
151 0

En uzun soluklu olarak tüketicilere tahsis edilen konut kredileri faiz oranları ile en yüksek seviyelerini gördü. Bu seviyelerden vatandaşlar konut alımı yapamazken aynı zamanda bekleyiş içerisinde olanların bu beklentileri 2019 yılında konut kredisi faizleri ne olur  sorusunu getiriyor. Elbette kısa bir süre kalmasına rağmen bu durumu kestirmek ve net olarak şu oranlarda olacak demek imkansız. Fakat ekonomistlerin beklentileri ve bu beklentilerin doğmasına neden olan bir çok etken bulunuyor.

Konut Kredisinde Son Durum

Konut alımlarında vadeler faiz oranlarını etkileyenlerden. Vade uzadıkça her kredide olduğu gibi konut kredisinde de artabiliyor. Bu durumda sizin alacağınız kredi miktarı ve vadesi de sizi etkiliyor. Fakat güncel olarak konut kredisi faiz oranları bankalar arasında büyük farklar yaratmış durumda. En düşük faiz oranı Ziraat Bankasından veriliyor ve oran yüzde 1,98. En yüksek faiz oranı ise güncel olarak yüzde 2,41 seviyelerinde ve tahsis edilen bu oranlar tüketici kredisi faiz oranları kadar yüksek. Bankaların güncel olarak verdikleri konut kredisi faiz oranları şu şekilde;

 • Ziraat Bankası % 1,98
 • Garanti Bankası % 2,40
 • Yapı Kredi Bankası % 2,41
 • ICBC % 2,00
 • Halkbank % 2,09
 • Vakıfbank % 2,09
 • İng Bank % 2,11
 • İş Bankası % 2,30

Konut kredisi tahsisinde bankalar aynı olmasına rağmen tüketicilerin farklı olması nedeniyle de faiz oranları farklı olabiliyor. Bu olmaması gereken bir husus fakat bankalar müşterilerinin özelliklerine göre konut kredisi veriyor. Bu nedenle faiz oranları da oynayabiliyor. Kredi alacağınız banka araştırması ile alım sırasında önemli bir husus olan faiz oranını indirmeniz için yapmanız gerekenler olabilir. Bu nedenle 2019 konut kredisi faizleri sizin durumunuza göre de değişecektir.

Tapu Harcında İndirim Devam Edebilir

Emlak piyasası ve konut alımı düşüncesindekilerin merakla bekleyişe geçmesinin sebebi faiz oranlarının yüksek oluşu. Bu anlamda daralan bir emlak piyasası mevcut ve bu durumu aşabilmek için Tapu harçlarında meydana gelen indirimler 2018 yılı sonuna kadar devam ediyor. Bu daralmanın önüne geçmek için bu durum 2019 yılında da uzatılabilir. Çünkü % 4 seviyesinde olan harç tutarı % 3 ile büyük farklar meydana getiriyor ve bu durum alıcıları cezbeden taraflardan.

Seçim öncesi oluşturulan konut kredisi faiz oranlarındaki % 0,98’lik uygulama ile önemli satış potansiyeli gerçekleşti. Bu potansiyelin farkında olan tüketiciler özellikle ev alımı yapmak isteyenlerin beklentilerinden birisi de yine bu indirim uygulamasının yapılacak yerel seçimler öncesi de uygulanabileceği. Bu beklenti tüm piyasada mevcut. Çünkü vatandaş bu tür düzenlemelere alışık durumda.

Muhtemel oluşacak 2019 konut kredisi faizleri düşüşe geçebilir. Fakat ne zaman düşer, ne kadar düşer yükselir mi bilinmez. Çünkü mevcut konut kredisi faiz oranları çok yüksek tutarlarda seyir ediyor. Zira Tüketici kredisi kadar yüksek.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma