Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Emlak
  4. »
  5. Evi 5 Yıl Dolmadan Satarsam Ne Kadar Vergi Öderim?

Evi 5 Yıl Dolmadan Satarsam Ne Kadar Vergi Öderim?

Aydin Duran Aydin Duran -
298 0

Son zamanlarda gayrimenkul fiyatları ile birlikte ev fiyatlarının ani yükselişine şahit olduk. Bu anlamda satın alınan evi 5 yıl dolmadan satmanız halinde ödeyeceğiniz vergi tutarları da bu artışlara göre değişiklik göstermektedir. Evi 5 yıl dolmadan satarsam ne kadar vergi öderim sorusu evin fiyatı ile elde etmiş olduğunuz kar payına göre hesaplanmaktadır.

Çoğu insan elinde bulundurduğu birikmiş parayı arttırmak ister. Bunun için ise çeşitli yatırımlar yapar. Bu yatırımlar değerli madenler olduğu gibi gayrimenkulde olabilmektedir. Yatırım amaçlı ev alan insanlar fiyatı değerlendiğinde satmak istemektedir. Fakat evi aldığı sürenin üzerinden 5 yıl geçmediyse bir takım vergiler ödemektedir. Ev satışından bir kazanç elde edeceği için evini 5 yıl dolmadan satan insanlar ‘Değer Artışı Kazancı’  vergisi ödemek zorundadırlar. Peki bu vergi ne kadardır?  Evi 5 yıl dolmadan satarsam ne kadar vergi öderim sorusu ev satacak insanların en çok merak ettiği sorulardan biridir. Evi 5 yıl dolmadan satarsam ne kadar vergi öderim sorusunun cevabını merak ediyorsanız bu yazımızda sizlere bu sorunun cevabını vereceğiz.

Evi Ne Zaman Satarsam Vergi Ödemem?

Satın aldığınız evinizi satmak istiyor aynı zamanda da vergi ödemek istemiyorsanız evi ne zaman satmalısınız? Değer artışı kazancı vergisi ödemek istemiyorsanız evi satın aldığınız sürenin üzerinden 5 yıl geçmesi gerekmektedir.

Evi 5 Yıl Dolmadan Satarsam Ne Kadar Vergi Öderim?

Öncelikle evi aldığınız değer enflasyona göre düzenlenir. Düzenlemeden sonra bugünün değerine göre ne kadar değere denk geldiği hesaplanır. Daha sonra bu tutardan her yıl belirlenen istisna bedel düşülür. Çıkan sonuca göre vergi dilimine göre vergi bedeli hesaplanır. Ödemeniz gereken tutar ortaya çıkar.

Üzerime Miras Kaldı. Hemen Satarsam Vergi Öder Miyim?

Eğer miras veya bağış yoluyla elde ettiğiniz bir gayrimenkulünüz varsa ne zaman sattığınızın bir önemi yoktur. Bu satışlarda vergi ödemenize gerek kalmayacak.

Ev Alırken Hangi Vergileri Ödemeliyim?

Yeni evlenecek veya yatırım yapmak isteyecek insanların aklına öncelikle ev almak geliyor. Çoğu insan hayatında ilk kez ev alacağı için ne yapması gerektiğini bilmiyor. Peki ev alırken hangi vergileri ödemeliyiz? Şimdi bu vergileri açıklayacağız.

evi 5 yıl dolmadan satarsam ne kadar vergi öderim
Evi 5 Yıl Dolmadan Satarsam Ne Kadar Vergi Öderim?

Okunmalı : Konut Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ev alırken ödemeniz gereken vergilerden bir tanesi tapu harcı vergisidir. Bu vergi %4’tür. %2’si evi alan kişiden %2’si evi satan kişiden alınmaktadır. Daha sonra tapu döner sermaye masrafı ödemelisiniz.

Ev Alırken Hangi Masraflar ile Karşılaşırız?

Ev alırken ödediğimiz vergilerden başka ücretler de ödemeliyiz. Bu masraflar nelerdir? Sizlere bu masrafları açıklayacağız.

Satın aldığınız ev sıfırsa noter ücreti ödemeniz gerekmektedir. Yeni aldığınız evin aboneliklerini açtırmak için ise ayrı ücretler ödeyeceksiniz. Eğer emlakçı aracılığıyla ev alacaksanız emlakçıya komisyon ödemeniz gerekebilir.  İkinci el bir ev alıyorsanız abonelikleri kendi üzerinize aldırmak için yine bir miktar ücret ödeyeceksiniz. Deprem / Yangın / Hırsızlık gibi olaylara karşı sigorta yaptırmak istiyorsanız bunun içinde bir ücret ödemelisiniz.  Bunlara ek masraflardan diğeri ise nakliyat işlemidir. Nakliyat işlemleri beklediğinizden yüksek olabilmektedir. Eşyanıza ve nakliye edilecek yerin mesafesine göre bu ücret değişebilmektedir.

Gayrimenkul Değer Artış Kazancı

Daha çok emlakçılık yapan ve sürekli ev alım satımı ile para kazancı içerisinde olanları yakından ilgilendiren bu husus gayrimenkul değer artış kazancı hesaplaması ile yatırılması gerekiyor. Kişilik 100 bin liraya aldığı evi 120 bin liraya satışa konu ediyorsa burada arada kazandığı 20 bin liranın da vergisini ödemesi gerekiyor. Bunun yanında tapu harcı ödeneği de ayrı bir harcama kalemi. Bunun için vergiden düşme gibi bir husus söz konusu değil.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma