Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. Bankalar Gerçek Fiziki Altın Bozar mı? (Çeyrek, Ata, Cumhuriyet)

Bankalar Gerçek Fiziki Altın Bozar mı? (Çeyrek, Ata, Cumhuriyet)

Aydin Duran Aydin Duran -
169 0

Tüketici olarak sizin birden çok alternatifiniz olabilir. Ancak milyonlarca kişi bazı durumlarda zaman kaybı yaşamamak adına en kısa yoldan elindeki altını liraya çevirmek isteyebiliyor. Bu durumda en yakın adres önemli elbette ama gerek fiyat açısından, gerekse zaman açısından önem arz eden kişiler için sorgulamalar arasında bankalar gerçek olan fiziki altını bozar mı? Banka çeyrek altını paraya çevirir mi? Ya da fiziki altını oluşturan tam, cumhuriyet ve bilezik gibi ziynet eşyaları bankalarda bozdurulur mu gibi sorular oluyor.

Bankada Hakiki Altın Bozdurulur mu?

Bir banka şubesinde kişi ihtiyacına binaen hakiki altını bozdurabilir miyim sorusunun cevabını arıyor. Bu soruyu soran sayısı da az değil elbette. Sizin elinizde bulunan başta çeyrek, tam ve yarım altın olmak üzere, Ata ve cumhuriyet altını gibi bilezik ile künye gibi ziynet eşyaları bankalarda bozdurulabiliyor. Ancak bu durum için eksperlerin incelemesi, grama çevirmesi önemli. Bu aşamadan sonra banka şubesinde açılan altın hesabınıza gram olarak yatırılıyor ve sizde istediğiniz gibi liraya çevirebiliyorsunuz. Ya da dilerseniz diğer döviz kurları üzerinden de çekmeniz mümkün.

Bankaların Altın Günleri Bozdurmak İçin Önemli

Bankalarda fiziki altını bozdurma grama çevirebilmeniz için farklı hizmet söz konusu. Bu aşamada her banka şubesi istediğiniz zaman altınınızı grama çevirmez, bozdurmaz. Bunun için bankalar özellikle mevduat toplayabilmek için attığı adımlardan birisi olan altın günleri ile belli şubelerde ilan edilerek altınlar grama çevriliyor. Burada altınınızın ve ziynet eşyanızın ayarı da önemli değil. Zira hesaplanma sonrası size gram üzerinden yatırıldığı için ayar bir önem arz etmiyor.

Okunmalı : Altın Alım Satımında En İyi Kar Bırakan Banka

Hangi Bankalar Fiziki Altın Bozar?

Banka şubesinden altınınızı liraya çevirmek istiyorsanız bunun için Akbank Altın günleri alternatiflerden birisi. Banka sizin için internet sitesi ile hesaplama aracı koymuş olsa da; en doğrusu bankanın uzmanlarına hesaplatmak. Bu aşamada banka 100 gram ve üzeri altınlarınız için ayağınıza kadar geliyor ki bu da ayrı bir avantaj olarak gösterilebilir. Yani tamamen size özel bir uygulama. Ayrıca 500 gram üzerinde bir altınınızı bozdurmanız gerekiyorsa bu aşamada vadeli altın mevduatı için Akbank sizlere % 1 daha çok avantaj sağlıyor. Bu anlamda bankalar ve altın günler ile ilgili kısaca;

Avantajlarının saymakla bitmediği dijital ortamda altın alım satımı son yıllarda en çok tercih edilen yatırım
  • Garanti BBVA Altın Salısı Altın Günleri
  • Halk Bankası Altın Günleri
  • TEB Altın Çağı
  • Ziraat Bankası Altın Vakti

Gibi kampanyalar dahilinde altınınızı dilediğiniz gibi grama çevirebiliyor, Türk Lirası ve Döviz kuru üzerinden de çekim yapabiliyorsunuz. Bankalara vereceğiniz hakiki altınlarınız gram ile sizin adınıza açılan hesaba yatırılıyor. Burada vadeli ve vadesiz olarak iki farklı altın hesabı açtırabilirsiniz. Yani sizin olan altınınızın kaybolma, çalınma tehlikeleri olmadan bankaya yatırıyorsunuz ve vadeli faizi ile ek kazanç sağlayabiliyorsunuz. Bunun yanında internet bankacılığı ile 7-24 istediğiniz zaman altın alım ve satımı yapabiliyor olmanız da ayrı bir avantaj olarak gösterilebilir. Ayrıca bankalarda oluşturulan döviz hesapları arasında bulunan altın hesaplarının avantajlarını da saymakla bitmeyeceğini belirtmek isteriz. Nitekim bununla ilgili inceleyebileceğiniz ve yorumlayabileceğiniz birden fazla yatırım sayfamızda sizlere bilgiler vermiştik.

Fiziki altın bozdurma işlemi aslında kuyumcular tarafından verilen bir hizmet. Ancak son yıllarda bankaların evde bulunan fiziki altınların ekonomiye kazandırılması ve mevduat kazandırmak açısından attığı bu adımlar bilindiği üzere Ziraat Bankası öncülüğünde başladı. Ziraat altın vakti ile sizlere hizmet verirken Türkiye’de en çok şubeye sahip olması nedeniyle bu anlamda bir adım önde diyebiliriz.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma