Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kredi Notu
  4. »
  5. Findeks Raporu Nedir?

Findeks Raporu Nedir?

Aydin Duran Aydin Duran -
200 0

 Findeks Raporu nedir? Findeks Raporu, bankalar üzerinde kredi çekmek isteyen kullanıcılar için oluşturulan bir risk raporudur. Sizin çektiğiniz kredi ya da kullandığınız kredi kartı üzerinde olan kullanım şeklinize ve borç ödeme oranına göre şekillenir.

Banka işlemlerinizin sürekli olarak kayıt altında olduğunu ve bunların Findeks Raporu adı altında şekillenerek sizin gelecekteki banka işlemlerine etki ettiğini biliyor muydunuz? Findeks Risk Raporu ya da kredi sicili sizin geçmişte olan banka işlemlerinizi ve sicil geçmişinizi referans alarak, sizin hakkınızda bankalara referans oluşturan sonuçlar hazırlar. Siz değer Kredi Sicilinize ve Findeks Raporunuza göre banka işlemleri yapmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Banka işlemlerinizi yapmadan öncesinde sicilinizi öğrenerek, oluşabilecek bir olumsuzluğa karşı öncesinden müdahalede bulunabilirsiniz.

Findeks Nedir?

KKB yani Kredi Kayıt Bürosu tarafından, başvuran kişinin kredi sicili oluşturulur. Bu sicil geçmişi finansal anlamda kişinin yaptığı bütün eylemleri içerisine alır. Bu sonuç belirli bir analiz çizelgesine alınır (bu çizelge içerisinde kişinin borçlarını ödeme zamanı, kredi için kaç kez başvuru yaptığı, kredi kartı kullanımı, borç ödeme tutarlılığı gibi). Çizelgenin sonucunda kişi hakkında belirli bir puanlandırma sistemi oluşturulur ve arz ettiği kredi oranıyla bu puanlandırma kıyaslanır. Kişinin eğer aldığı puan düşükse ve istediği kredi oranı yüksekse, bankalardan kredi alması mümkün değildir. Ancak aldığı puan ve istediği kredi belirli bir tutarlılık çizgisi içerisinde yer alıyorsa, kredi çekmesinde ya da kredi kartı almasında bir problem söz konusu olmaz. Findeks raporu nereden alınır diye merak ediyorsanız, Findeks’in kendi sitesine üye olarak bu raporu almanız mümkündür. Bunun dışında bütün bankalar zaten hali hazırda sizin kredi başvurularınızda Findeks raporu kullandıkları için sizin de başvuru sırasında puanınızı öğrenmeniz mümkün hale gelir.

Ancak unutulmamalıdır ki, bankalar üzerinden ne kadar çok başvuru yaparsanız kredi notunuz o kadar olumsuz etkilenecektir. O yüzden başvurularınızı yapmadan öncesinde en az altı ay boyunca kredi kartı borcunuzu doğru şekilde ödediğinizden, üzerinize haciz olmadığından ve yine minimum altı ay boyunca düzenli olarak sigortalı çalıştığınızdan emin olmanızı öneririz. Kredi risk raporu uygulamaları bankalar için büyük önem taşır. Bankalar yatırımlarını doğru kişilere yaptıklarından emin olmak isterler ve sizin bu ödemeleri geri yapacağınıza dair garanti isterler. Findeks raporu da bu yüzden büyük önem taşır.

Kredi Notu Öğrenme

Findeks nedir ne işe yarar sorusunu yukarıda yanıtlamamızın ardından, kredi notunu nasıl öğrenebileceğinizi ve kredi sicilinizi nasıl temizleyebileceğinizi bilmeniz gerekmektedir. Daha öncesinde bankalarda kara liste adı altında olan kırmızı kalem listesinde yer aldıysanız başlangıç olarak durumunuzun stabilize olarak sisteme ispatlamanız gerekmektedir. Öncelikli olarak borcunuzu temizleyerek başlamanız gerekmektedir. Ardından altı ay boyunca düzenli olarak sigortalı olarak gelir elde ettiğinizi ispatlamanızla birlikte süreç lehinize dönmeye başlar. Eğer Findeks notunuzu arttırmak istiyorsanız da düzenli bir şekilde kredi kartı kullanmanızı öneririz. Çok fazla borçlanmadan, ödemelerinizin tamamını gününde ve saatinde yapmanız koşulunda sizin için olumlu bir geri dönüş sağlayacaktır. Siz de kendi puanınızı bu düzlem üzerinden hesaplayabilirsiniz, E-Devlet üzerinden de borçlarınızı ve geçmiş dönem kullanımınızı sorgulayabilirsiniz.

Findeks nedir ve ne işe yarayacağı noktasında siz değerli okurlarımıza hazırladığımız bu başlık gibi sitemiz içerisinde yer alan banka ve finans konularını da incelemeyi unutmayın. Bankacılık konuları hakkında daha detaylı sorularınız için yorumlar kısmından düşüncelerinizi bizimle aktarabilirsiniz. Unutmayın Findeks Raporu yapacağınız bankacılık işlemlerinde hayati önem taşımaktadır. Findeks raporu nedir ve nasıl bir çalışma izlediğini aktardık, umuyoruz memnun kalmışsınızdır.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma