Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kredi Notu
  4. »
  5. Kredi Sicil Affı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi Sicil Affı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aydin Duran Aydin Duran -
250 0
Kredi Sicil Affı

Önceden kırmızı kalemli olabilirsiniz, fakat bu sizin bankalardan işlem yapamayacağınız anlamına gelmiyor. Kredi sicil affı başvurusu ve detayları sayesinde artık bankalarla aranızı düzeltebilirsiniz. Bankadan para çekmek için silinizin temiz olması gerekir ve sicili kötü olanların yapması gerekenleri sıralıyoruz.

Banka Kredi Sicil Affı Nedir? 

Yeni yıl ile birlikte sürekli duymaya başladığımız kredi sicil affı, bilinenler ve şikayet edilenler ile birlikte artık resmi olarak hayatımıza girmiş durumdadır. İlk olarak bu sicil affının hangi alanları kapsadığına bakalım. Bilindiği gibi bankalardan alınan kredi veya da kredili ürün hizmetlerinde, borçların zamanında ödenmemesi gibi durumlar ile karşılaşıldığı zamanlarda, kişilerin banka sicilleri ve kredi notlarına yönelik bir takım olumsuz durumlar ortaya çıkmaktadır. İlk başlarda banka sicilinde meydana gelen bu gibi değişikliklerin ne gibi olumsuzlukları beraberinde getireceği kestirilmese de yeni bir ürün başvurusunda ret yanıtı ile karşılaşıldığında her şeyin daha iyi farkına varılmaktadır.

Banka borçlarının ödenmemesinden dolayı kara listeye giren, çek veya da senetlerin banka tarafından protesto edilmesi ile karşılaşan ya da borçlarını geciktirdiğinden dolayı kırmızı kalem cezası alan kişileri yakından ilgilendiren kredi sicil affı, milyonlarca banka müşterisinin yeni bir sayfa açmasını sağlayacaktır. Çünkü, normal şartlarda en az 5 yıllık bir süre sicilden silinmeyen cezalar, bu sicil affı ile birlikte ortadan kaldırılmaktadır. Tabi bunun için de belirlenen şartların tamamlanması gerekmektedir.

Kredi Sicil Affı Başvuru Şartları Nelerdir?

Öncelikle söz konusu sicil affı, TBMM tarafından onaylanmış, üzerine bir de Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Bundan dolayı bireylerin böyle bir sicil affının olup olmadığını araştırarak vakit kaybetmesine gerek yoktur. Bunun yerine, nasıl banka sicillerini temizleyecekleri ile ilgilenmeleri, çok daha doğru bir tespit olacaktır.

kredi sicil affı
kredi sicil affı

Kredi sicil affı için yapılacak başvurularda belirlenen şartları, şu şekilde açıklayabiliriz.

  • Başvuru yapılırken, öncelikle Findeks Risk Raporu oluşturulacaktır. Bu rapora göre bankaların kara listesine girmenize neden olmuş olan borcunuz tespit edilecektir. Eğer ceza almanıza neden olmuş bu borcu geçmiş tarihte ödemişseniz, sicil affı için başvurunuzu doğrudan banka şubelerinde yapabileceksiniz.
  • Başvuru işlemlerinde yukarıdaki Findeks Risk Raporu sorgulamasından sonra, ceza almanıza neden olan borcun hala ödemesinin devam ettiği tespit edilirse, bu durumda iki farklı uygulama ile sicil affından faydalanabilirsiniz. Bunlardan ilki, kalan borcu tek seferde ödemek, diğeri ise kalan kredi veya kredi kartı borcunun yapılandırılmasıdır.

Yukarıdaki maddelerde, kredi sicil affı için tamamlamanız gereken şartlar belirtilmektedir. Bu şartlar tamamlandıktan sonra, bankada gereken işlemler başlatılacaktır.

Sicil Affından Sonra Kredi Alınır mı?

Banka sicilinize yönelik geliştirilen aftan faydalandıktan sonra, bankacılık faaliyetlerine kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Fakat, burada çok önemli bir detay bulunmaktadır. Banka sicilinizde bulunan cezalar, başvuru yapılan gün doğrudan silinmeyecektir. Kredi Kayıt Bürosu’na bu başvurunun iletilmesi ve kayıtlara alınabilmesi amacıyla en az 2 hafta boyunca beklenmesi gerekecektir. Findeks sorgulaması sonrasında takipte bulunan dosya sayınız sıfır olarak göründüğünde, artık kredi veya kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz. Eğer kredi notunuz bu işlemler için yeterli seviyedeyse, hiçbir sorun ile karşılaşmayacak ve gelir belgeniz ile birlikte kullanım sağlayabileceksiniz.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma