Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Finansal Sorunlar
  4. »
  5. 5 Yıldan Önce Banka Kara Listesinden Çıkmak Mümkün mü?

5 Yıldan Önce Banka Kara Listesinden Çıkmak Mümkün mü?

Aydin Duran Aydin Duran -
226 0
5 Yıldan Önce Banka Kara Listesinden Çıkmak Mümkün mü?

Finansal borçların ödenememesinden dolayı kişiler kredi yasaklısı olduğunu ve beş yıl boyunca kredi alamayacağı üzerinde bir kanı bulunmaktadır. Öyle ki bu durum banka çalışanlarının da yanlış olarak değerlendirdiği hususlardan biridir. 5 yıldan önce veya sonra diye bir konu bulunmadığı gibi icralık kredi borcunu ödeyenler kredi notlarını yükseltmeleri halinde belli miktarlarda kredi çekebilmektedir.

Kredi borcu yüzünden notu düşen ve bu sebeple kredi kullanamayan kişilerin hukuksal ve finansal açıdan destek alması gerekir. Bankalar kişinin icra ve haciz işlemi ile bir bağı olmamasına rağmen kişilere kredi ürünü vermek istemez. Bu sebeple genel itibarla beş yıldan önce kredi çekemezsiniz gibi bir uyarılar yapabilmektedir. Hatta size verilen cevapta bankanın genel müdürlüğünden onay almadığı yönünde olmaktadır. Özellikle bu sebeplerden dolayı danışmanlık vb. destekler alınması gerekir. Bu desteklerde yasal ve belgeli yerlerden alınmalıdır.

Ödenemeyen banka borçlarının devamında başka bir geçici yasal mevzuat bulunmaksızın bankalar doksan gün sonrasında vekili aracılığıyla ile icra ve haciz işlemine başlamaktadır. Yürütme pandemi gibi nedenlerle bu anlamda geçici kararlar alabilmektedir. Ancak başka bir yasal prosedür olmaması durumunda genel işleyiz böyle olmaktadır.

Kredi Yasaklısının Kredi Çekiminde Süre

Bankalar, kredi talepleri ile yasal mevzuatlar hakkında özellikle internet üzerinde bilgi kirliliği söz konusudur. Hatta bu durumlarda banka çalışanlarının dahi habersiz olduğu konular söz konusu olmaktadır. Kredi borcu ile kredi kartı borçlarının ödenmemesi nedeniyle haciz ve icra işleminin başlamasının ardından kişiler beş yıl boyunca kredi alamaz hükmü finansal açıdan yerine oturan başlıca konudur. Ancak bu durum aslında böyle değildir.

5 Yıldan Önce Banka Kara Listesinden Çıkmak Mümkün mü?
5 Yıldan Önce Banka Kara Listesinden Çıkmak Mümkün mü?

Kişilerin kredi alamamasında en büyük neden kredi notu olmaktadır. Siz icralık kredi borçlarınızı ödemenize rağmen halen kredi çekemiyorsanız bunun başlıca nedeni sizin kredi notunuzun düşük olmasıdır. Burada kredi kullanabilmek için kredi skorunuz en az 1100 olması gerekir. Yasaklı döneminde sizler notunuzu bu seviyelere çıkarabilirseniz bankalarda sizlere kredi ile kredi kartı vermekten kaçınmayacaktır.

İcra İle Haciz İşleminde Aşamalar

Haciz ile icra işlemlerinde vatandaşların en çok ürktüğü konu evinize haciz gelmesidir. Bu sayede evinden eşyaların alınması, ailenizin ortada kalacağı ve birçok diğer ailesel problemler için kişiler krediler ile doğan alacaklardan haciz gelmesini istemez. Ancak burada borçlunun evine haciz gelmesi söz konusu değildir. Zira haczedilecek eşya listesi çok sınırlı kalmaktadır. Özellikle haczedilemeyecek eşyalardan bahsetmek mümkündür. Bu aşamada hukuksal olarak destek alınabilir. Haciz işleminin başlamasında öncelik olarak;

  • Bankalarda bulunan hesaplarınızdaki varlıklar (para, döviz, altın vb.)
  • Üzerinize kayıtlı taşınmaz mal varlıkları (ev, arsa, dükkan, tarla vb.)
  • Üzerinize kayıt taşınır araçlar ( otomobil, motorsiklet, kamyon vb.)

Bu hususlara bakılmaktadır. Sonrasında ise kişinin üzerinde bir mal varlığı bulunmuyorsa maaşı ile dörtte bir oranında kesinti ile ödemeler yapılması mümkündür. Maaşlarda haciz işlemi İcra Müdürlüğünce çalıştığınız iş yerine tebligat ile yapılmaktadır. Bu tebligat ile mevcut maaşınızın ¼ oranı kesilir ve icra müdürlüğü aracılığıyla alacaklıya ödenmektedir. Bu durumda işveren bu emre uymakla yükümlüdür. Dolayısıyla her ay bu parayı keserek ödeme yapmak zorunda olacaktır. Ancak bireysel olarak bu borcu ödememek için işten ayrılabilir, istifa edebilirsiniz. Bu durumda mevcut şartlarda değişmiş olur.

5 Yıldan Önce Banka Kara Listesinden Çıkmak Mümkün mü?
5 Yıldan Önce Banka Kara Listesinden Çıkmak Mümkün mü?

Kredi Kullanmada 5 Yıl Yasak Durumu

Finansal borçların ödenmemesinden dolayı sektörde beş yıl boyunca kredi alınamaz yargısı bulunmaktadır. Aslında bu durum tamamen yanlıştır. Zira kredi yasaklısı olan kişiler için herhangi bir liste ve yasal mevzuat yoktur. Bu anlamda icra dosyası açılanlar için beş yıl boyunca kredi verilmez diye bir husus söz konusu olmamaktadır. Önemli olan kişinin kredi notunu yükseltmesi olacaktır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Bir anda yerle bir ettiğiniz kredi notunun yükselmesi düşmesi kadar hızlı olmaz. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Öncelik olarak nakit blokeli bir kredi kartı almak olmalıdır. Böylelikle harcama öncesi nakit paranızı kredi kartına yapmanız ve harcamalarınızı da bu karttan yürütmeniz gerekir. Çünkü not yükseltilmesinde en önemli husus banka ürünleri kullanmak ve gününde borçlarınızı ödemek olmalıdır. Nakit blokeli kredi kartı bunlardan biri olmaktadır.

Bu aşamadan sonra düşük limitli bir kredi kartı almak ilk adımınız olmalıdır. Nakit blokeli kart aldığınız bankadan düşük limitli bir kredi kartı talebinde bulunun. Bu kartı almanız halinde ödemelerinizi gününden önce yapın. Bu durumu istikrarlı hale getirmeniz gerekir.

Not yükseltimi yapmak istiyorsanız önceliğiniz tüm bankalara ve diğer finans kuruluşlarına olan borçlarınızı kapatmak olmalıdır. Bu durumu titizlikle yürütmeniz ve sürdürmeniz halinde notlarınız da zamanla yükselmeye başlayacaktır. Nitekim altı aylık gibi bir süreç sonrasında notunuzda iyileştirmeler görüldüğünü kredi kullanabilir hale geleceğinizi unutmamak gerekir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma