Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. B Ehliyeti Olanlar İçin 125 CC Altıntaki Motorlar İçin Müjde Resmi Gazetede Yayımlandı.

B Ehliyeti Olanlar İçin 125 CC Altıntaki Motorlar İçin Müjde Resmi Gazetede Yayımlandı.

Sonsatir Sonsatir -
480 0
B Ehliyeti Olanlar İçin 125 CC Altıntaki Motorlar İçin Müjde Resmi Gazetede Yayımlandı.

125 cc ve altındaki motorların B ehliyeti sahibi olan kişilerin kullanılabilmesinin yolunu açacak olan Karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik motor kullanmak isteyenlere geldi.

Uzun süredir çalışması yapılan B ehliyetli kişilerin motor kullanabilmesinde karar Resmi Gazetede yayımlandı. Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik hükümleri gereği artık B sınıfı ehliyete sahip olan kişiler 125 cc ve altındaki motorları kullanabilecek. Bunun için;

  • Eğitim alınması
  • Direksiyon eğitimi alınması
  • Sınavda başarılı olunması

Yeterli olacak. Üstelik  kullanımlar sadece bireysel kullanıcılar için olurken ticari amaçlı olarak motor kullanımı mümkün değil.

Bireysel Kullanımlarda B Sınıfı Ehliyeti Yeterli Olacak

A1 sınıfı sürücü belgesi gereken 125 cc ve altındaki motorların kullanılmasında B ehliyetine sahip kişiler sorun yaşamadan trafiğe çıkabilecek karar Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre en az 2 yıl B ehliyeti olanlar motor kullanabilecek. Bunun için ise gereken sağlık şartlarının taşınması ve direksiyon eğitiminin alınması gerekiyor. Ancak motor kullanmak isteyenler direksiyon eğitimi ile sınava tabi tutulacak.

125 cc ve altı motorların kullanımında ise B sınıfı ehliyetine sahip olmak yetmiyor. Bunun için eğitim alınması ve direksiyon  sınavında başarılı olunması gerekiyor. Bununla birlikte motor kullanımı sadece bireysel kişiler için geçerli olacak. Ticari kullanımlarda B sınıfı ehliyetler geçerli olmayacak.

B sınıfı ehliyeti olanların motor kullanmak için beklediği haber Resmi Gazete’de yayımlanması ile geldi. Ancak eğitim ve sınav söz konusu şimdiden beklentilerin dışında kaldı.

Ehliyet Yenileme Vakıf Payı Ücreti Ödemesi Nasıl Yapılır?

Randevum Yok Ehliyet Alabilir miyim?

Nüfus Cüzdanı Yeni Kimlik Parasını Kredi Kartı İle Ödeme

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma