Ehliyet Yenileme Vakıf Payı Ücreti Ödemesi Nasıl Yapılır?

357
Ehliyet Yenileme Vakıf Payı Ücreti Ödemesi Nasıl Yapılır?

Yeni sürücü belgesi alımı ve eski tip ehliyetlerin yenisi ile değiştirilmesinde değerli kağıt bedeli ile Vakıf Payı ücreti ödenmesi gerekmektedir. Bu ücret vakıf hizmet bedeli olması nedeniyle vergi dairelerince tahsil edilememektedir.

Ehliyet yenilemelerinde bilindiği üzere değerli kağıt bedeli ücreti yatırılmaktadır. Bu anlamda interaktif vergi dairesinden kredi kartı ile harç ödeme hizmeti alınabilmektedir. Ana sayfada bulunan Harç ve Değerli Kağıt Bedeli ödeme sayfasından yenileme yapacaklar Sürücü Belgesi Değerli Kağıt Bedeli Ödeme menüsü ile ilgili bilgileri girdikten sonra sahibi olduğu banka kredi kartı ile harç ödemesini yapabilmektedir. Burada eski tip sürücü belgesinin değiştirilmesi seçimi ile değerli kağıt bedeli 13 TL olarak ödenmektedir.

Ehliyet Vakıf Payı Ücreti Nasıl Ödenir?

Ödenen bu ücret kullanmakta olduğunuz internet bankacılığı ile yapılabilmektedir. Ancak ehliyetini yenilemek isteyenlerin birçoğu ödemesini yaptığını düşünerek randevusunu aldığı hizmet için Nüfus Müdürlüklerine gitmektedir.  Bununla birlikte aranılan bir diğer soru randevusuz ehliyet alabilir miyim olmaktadır. Bu makalemiz sizlere faydalı olabilir. Böylelikle Vakıf Hizmet Bedeli olan Vakıf Payı ödemeleri yapabileceğiniz banka ve tahsilat türleri şu şekildedir.

Ehliyet Yenileme Vakıf Payı Ücreti Ödeme

Ehliyet Yenileme Vakıf Payı Ücreti Ödeme

 • Halk Bankası Şube + ATM + internet Bankacılığı
 • Vakıflar Bankası Şube + ATM + internet Bankacılığı
 • Ziraat Bankası Şube + ATM + internet Bankacılığı
 • Şekerbank Şubeden
 • Garanti Bankası Şube + ATM + internet Bankacılığı
 • İng Bank Şubeden
 • Albarakatürk Şubeden
 • Denizbank Şube + ATM + internet Bankacılığı
 • TEB Şubeden
 • Akbank Şubeden
 • PTT Bank Şubeen
 • QNB Finansbank Şubeden

Sürücü belgesini yenileme ücretini yatırmanıza rağmen Nüfus Müdürlüklerinde eksik ödeme göründüğü için ehliyet işlemleri yapılamamaktadır. Bunun sebebi ise Ehliyet Vakıf Payı olan 2 TL ücretin yatırılmamasıdır.  2918 sayılı yasa ile Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfına yapılacak olan bu ödeme kredi kartı ile interaktif vergi dairesinden ödenememektedir.

Vakıf Payı Ücreti 2 TL

Vakıf payı olarak yatırılması gereken 2 TL ücret birçok internet bankacılığından ve kredi kartı ödemesi mümkün değildir. Bu sebeple ehliyet yenilemek için gitmiş olduğunuz Nüfus Müdürlüğünden geri dönebilirsiniz. Mağdur olmamak için kişiler vakıf payı ödemesi hakkında bilgi edinmesi gerekir.

Ehliyet Yenileme Vakıf Payı Ücreti Ödeme

Ehliyet Yenileme Vakıf Payı Ücreti Ödeme

İnteraktif vergi dairesinden ödediğiniz 13 TL sonrası eksik kalan vakıf payı için ödeme yapmanız mümkün olmadığı gibi bazı bankalar vakıf payı ile birlikte tahsil edebilmektedir. Örneğin Ziraat Bankası internet bankacılığı sayesinde ehliyet yenileme ücretini vakıf ücreti dahil olarak almaktadır. Bu aşamada önceden 13 TL ödeseniz dahi banka sizden 15 TL ücret kesmektedir. Bu aşamada ehliyet yenileme işlemini yapma imkanınız olmasının yanında yatırmış olduğunuz 13 TL ile ilgili işlem uzayacaktır.

Vakıf Payı Ücreti Fazla Yapılan Ödemelerin İadesi

Mükerrer ödemeler ve yapılan fazla ödemeler ile yapacağınız başvuru ile bu tutarları almanız mümkündür. Ödeme TC numarası üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu aşamada ikamet edilen il ve ilçenin Defterdarlıkları ile Malmüdürlüğüne yapacağınız müracaatlar sonrası bu paranın iadesi mümkün olmaktadır. Ancak inceleme ve araştırma ile biraz süreç alan hizmet olur.

Yeni Ehliyet Harç Tutarı ve Vakıf Payı Ödemesi

Ehliyet yenilemenin yanında birde yeni ehliyet alan kişilerin ödedikleri harç tutarı ile birlikte vakıf payı ücreti bulunmaktadır. Bu anlamda güncel vakıf payı ücreti her sınıf ehliyet için 65 TL olmaktadır. Mağduriyetlerinizin önüne geçebilmek adına bu anlamda bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Aynı zamanda ödemeler PTT şubelerinden yapılabilmektedir. Burada yapılan ödemeler direk adresine yapıldığından eksik ödeme yapılması mümkün olmamaktadır.