Son Satır Güncel Bilgiler

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Ordan Burdan
 4. »
 5. Randevum Yok Ehliyet Alabilir miyim?

Randevum Yok Ehliyet Alabilir miyim?

Aydin Duran Aydin Duran -
231 0

Randevum yok ehliyet alabilir miyim sorusu ehliyet alacak kişilerin aklına takılan soruların en başında gelmektedir. Günümüzde artık hemen hemen her sektöre randevu sistemi ile işler devam etmektedir. Ehliyet alacak olan kişiler için de randevu alma zorunluluğu bulunmaktadır. Nüfus Dairesi’nde yapılacak tüm operasyonlar için bir zaman belirlemek önemlidir.

 Ehliyet çok önemlidir. Gerekli yazılı ve pratik testleri geçenlerin sürücü ehliyeti vardır. Peki nasıl ehliyet alırsınız?

Ehliyet Randevusu Almak

Ehliyet randevusu almak kişilerin merak ettiği konular arasında yer alır. Bu konu bir tık mesafe uzağındadır. https://randevu.nvi.gov.tr/ web adresi üzerinden randevu başvurusunda bulunmak mümkündür. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus, boşluk zamanlarının olmasıdır. Bu yüzden sık sık kontrolünü gerçekleştirmek gerekmektedir.

Ayrıca internet üzerinden değil, telefon ile randevu almak isteyen kişiler de Alo 199’dan randevu oluşturabilir. 199 numaralı hattı aradıktan sonra 1 i tuşlamak gerekmektedir. Sonrasında ise T.C. Kimlik numarasını girip teyit etmek ve temsilciden uygun gün almak gerekmektedir.

Ehliyet Randevusunda Gerekli Belgeler

Ehliyet randevusunda gerekli belgeler gereklidir sorusu ilk kez ehliyet alacaklar için çok önemlidir. Gereken belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kimlik veya pasaport
 • Fotoğraf olan sağlık raporu
 • 2 tane biyometrik fotoğraf
 • Kan grubu belgesi
 • Sürücü belgesi dosyası
 • Motorlu taşıt sürücü sertifikası
 • Sürücü belgesi harcı, sürücü belgesi değerli kâğıt bedeli, vergi dairesine hizmet bedelinin ödendiğine dair banka makbuzu gerekli belgelerdir.

Okunmalı : Yeni Kimlik Parasını Nasıl Öderim?

Ehliyet için alınan randevunun iptal edilmesi veya başka bir tarih ile değiştirilmesi de mümkündür. Sağlık raporu almak için ise aile hekiminden talep etmek yeterlidir. Özel polikliniklerden de tahsis etmek mümkündür fakat aile hekiminden farklı olarak özel polikliniklerde ücret ödemek gerekmektedir.

Ehliyetin Gelmesi Kaç Günü Bulmaktadır?

Ehliyetin gelmesi kaç günü bulmaktadır sorusu trafiğe çıkacak olan kişiler için son derece önemlidir. Gereken evraklar toparlandıktan sonra ve işlemler yapıldıktan sonra ehliyetin gelmesi 1 hafta içerisinde gerçekleşmektedir. PTT ile adrese teslim yapılmaktadır. Bu sebepten dolayı telefon ve adres bilgilerinin doğru bir şekilde verilmesi önemlidir. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli detay, ehliyetin taşıma durumunu takip için, kişilere barkod numarası gönderiliyor olmasıdır.

Okunmalı : SMS İle adres değişikliği nasıl yapılır?

Ehliyetin gelmesi 1 haftayı bulacaktır. Bu zaman aralığında araç kullanmak isteyen kişilerin trafiğe çıkabilmesi için 30 gün geçerliliği olan geçici bir belge verilmektedir. Herhangi bir kontrol noktasında geçici belge ile sıkıntı yaşanmadan araç ile trafiğe çıkmak mümkündür.

Ehliyetler PTT kuryeleri tarafından belirtmiş olduğunuz adrese teslim edilemeyebilir. Nüfus Müdürlüğünde ehliyet başvurusunda ikinci bir adres olarak ilçe nüfus müdürlükleri verilmektedir. Evde bulunmayan ehliyet sahipleri için PTT görevlisi bu ehliyeti başvuran kişinin talep ettiği müdürlüğe teslim. Kişi de buradan giderek alabilir. Nitekim başvuru esnasında bu durum bildiriliyor.

Ehliyet Yenileme İçin Randevu Almak Gerekli midir?

Ehliyet yenileme için randevu almak gerekli midir sorusu ise ehliyet yenilemesi yapacak kişiler için önem taşımaktadır. Daha öncede belirtildiği gibi Nüfus Müdürlüklerinde yapılan her işlem için randevu gerekmektedir. Yani ehliyet yenileme içinde randevu alımı şarttır.

Okunmalı : Yeni Kimlik Ücreti Ne Kadar?

Randevulu sistem ile ehliyet alma, yenileme işlemleri yapılırken ortaya çıkan coronavirüs tablosu ile birlikte randevu almak çok daha önem kazandı. Geçmişte randevusuz olarak işlem yapabilen nüfus daireleri günümüzde bu anlamda randevusuz işlem yapmaktan uzak çalışıyor. Ancak çok elzem bir durum olduğu zaman da vatandaşa yardımcı oluyorlar. Ancak her ihtimallere karşı sizler ehliyet almak için randevusuz Nüfus müdürlüklerine gitmeyin.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma