Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yatırım
  4. »
  5. Altın Alım Satımında Makas Farkı En Az Olan Banka Hangisi

Altın Alım Satımında Makas Farkı En Az Olan Banka Hangisi

Aydin Duran Aydin Duran -
1 0

Geleneksel altın alım ve satım işlemleri hala devam ettiriliyor olsa da, modern alım ve satım işlemleri dijital ortamlara bağlandı. Artık bu sayede 0,01 gram dahi altın alım ve satım işlemine imkan verildi. Geleneksel olarak altın alımlarında bunu yapamazsınız. Bu imkanları veren, bu hizmeti sağlayanlarda bankalar oldu. Bankalar artık bünyelerinde açtırdıkları altın hesapları üzerinden gram altın alım ve satımı yapılmasına müsaade edebiliyorlar. Burada da alım ve satım fiyatları farklılık arz ediyor. Nasıl bir kuyumcudan yada döviz bürosundan alım ve satım arasında bir fark, bir maliyet bulunuyorsa bu işlemi bankalarda yapıyorlar. Banka gram altın alım satım makası olarak değerlendirilen bu işlem sayesinde banka ve hesap sahipleri düşük fiyattan aldıklarını yüksek fiyatlardan satarak kazanç elde etmiş oluyorlar.

İnternet Bankacılığı Sayesinde Alım ve Satım Yapılıyor

Bankalar nezdinde açmış olduğunuz altın hesapları ve bu hesaplarınızın internet bankacılığına açık olması halinde istediğiniz saatte altın alım ve satım işlemi yapabiliyorsunuz. Bankalar bu imkanları artık cep telefonlarımıza kadar verdi. Mobil uygulamalar eşliğinde neredeyse bir banka şubesini cebimizde taşır hale geldik. Popüler olan bu uygulamalar ile anlık olarak düşen fiyatlar eşliğinde altın alırken dalgalanmalar neticesinde yükselen fiyatlar ile satış yapılarak bir çok kesim kazanç kapısı açmış oldu.

Neredeyse bir kuyumcu dükkanı haline gelen bankalar kimseye fiziki altın vermezken hesaplar üzerinden bu işlemin yapılması elbette Borsa İstanbul gözetimi sayesinde gerçekleştiriliyor. Fakat ciddi dalgalanmalar neticesinde özellikle son dönemde bankalar bu iniş ve çıkışlar nedeniyle ciddi zararların önüne geçmek için banka gram altın alım satım makası çok ciddi aralıklar eşliğindi müşterilerine sundu. Alım ve satım arasındaki uçurum tüketicileri de mağdur etti diyebiliriz.

Tatillerde Banka Gram Altın Alım Satım Makasları

Mesai saatleri içinde yapılan makas aralığı mesai saati dışında ve hafta sonlarında daha yüksek oranlara ulaştı ki, altın hesabı sahibi kişiler mesai saati dışında satış yapmaktan kaçındı. Zamanla yerine oturan altın fiyatları neticesinde bu makas aralığı da en az seviyelere kadar ilerlemiş oldu. Bankaların mesai saatleri güncel olarak 09:00 ile 17:00 saatleri arasında gerçekleşiyor. Bu anlamda altın materyali alıp satan kişilerin altın alım satımında en iyi banka olanı bulması gerekir ki, iki işlem arasındaki fark en az seviyelerde olsun.

Gram Altın Alım Satımı Makası En İyi Banka

Yatırımcının yatırım zamanı ve yatırım süresine göre bu sorumuzun cevabı farklı olabilir. Sizin almak istediğiniz aylık küçük tutarlarda mı yoksa büyük tutarlarda alıp fiyat yükselince satarak kazanmak mı? Bunun tanımını yaparsanız yatırımcı için daha iyi olacaktır. Ayrıca kamu bankaları ile özel bankalar arasındaki işleyiş ve mantık ta farklıdır. Kamu bankası Ziraat ile Enpara markası ile QNB Finansbank’ın banka gram altın alım ve satım makası en iyi olanlar arasında diyebiliriz. Yatırım yaparak kazanç sağlama niyetinde olanların bu işlem için biraz daha sakin davranmaları, soğukkanlı olarak hareket etmeleri gerekir.

Banka Altın Alım Satım Makası Şikayetleri

Altına yatırım yapmalı mı başlıklı yazımızda sizlere de fayda olacağını düşündüğümüz bilgiler vermeye çalışmıştık. Bir kere geleneksel de olsa modernde olsa altın yatırım yapılıyor ve her daim yapılacak. Çünkü uzun vadelerde sahibine iyi kazançlar veren bir araç. Değerli ve rağbet gören bir maden olması nedeniyle hangi banka nezdinde hesap açarak alım ve satım işlemi yapsanız mutlaka bir şikayetiniz meydana gelecektir. En çok şikayet edilen husus makas aralığının çok tutulmasıdır. Bu sayede küçük tutarlarda artış sağlanmış olsa bile yatırımcı satarsa zarar etmiş oluyor. Özellikle mesai saatleri dışındaki makas aralığının büyük miktarlara ulaşması nedeniyle müşterilerini kaçıran bankalar diğer taraftan da kendilerini finansal dalgalanmalardan koruma altına almaya çalışıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. Makale Nasıl Yazılır