Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yatırım
  4. »
  5. Parayı Faize Yatırmak Mantıklı mı?

Parayı Faize Yatırmak Mantıklı mı?

Aydin Duran Aydin Duran -
365 0

Parayı faize yatırmak yatırımla kazanç sağlama adına yapılan bir bankacılık işlemi. Bu işlemde zarar olmadığı gibi net bir gelirinizi de önceden biliyorsunuz. Risksiz yatırımın başında gelen vadeli mevduat hesapları mantıklı adım mı? Gerçekten kazandırıyor mu?

Vadeli Mevduat Hesaplarında Türk Lirası

Bireysel olarak mevcut paramızın değerini koruması için adımlar atmaya çalışıyoruz. Nitekim son zamanlarda artan enflasyon rakamları ve fiyatlar ile döviz kurlarındaki gelişmeler Türk Lirası üzerinde önemli etki yapıyor. Merkez Bankasının faiz indirimi kararına rağmen riski sevmeyen kişilerin daha çok tercih ettiği az kazanç ama risksiz kazanç parayı faize yatırmak bir çok küçük yatırımcının tercih ettiği bir işlem. Uzun vadelerde yatırmak daha çok kazandırıyor diyebiliriz ancak bu uzun vadede paranızın değerinin de ne olduğunu bilmek önemli bir husus.

Döviz Yatırımları Artarak Devam Etti

Paranızın değerini korumak adına döviz kurları üzerinde değerlendirebilirsiniz. Bu aşamada mevcut değerlerini koruma mümkün olabiliyor. Ancak paranızı faizle kazandırmak değerini korumak isterseniz bu durum çok daha farklı. Euro üzerinden ele alırsak önümüzdeki dönemde euro çıkar mı düşer mi sorusunun da cevabını aramak gerekiyor. Ya da dolar. Nitekim uzun vadelerde döviz kurunun yükseldiğini Türk Lirasının ise değer kaybını yaşadığını geçmişten bugüne gelen istatistikler üzerinden yanıtlayabiliriz. Bu anlamda paranızın değerini korumak için atacağınız adımlar sizin için önemli.

Zorlu Bir Yıl Bizi Bekliyor

Yıl sonu itibariyle gelinen noktada 2022 yılının çok daha çetin geçeceği yönünde ibarelerin sayısı azımsanacak kadar değil. İki yıldır görülen virüs salgını ve ekonomiye etkileri küresel olarak etkiledi. Bu durumdan biz sanıyorum daha çok etkilenmiş durumdayız. Bankalarda bu aşamada Türk Lirası ile vadeli hesaplardan ziyade kişilerin daha çok altın başta olmak üzere dolar ve euro hesabı açtıkları ve paralarını buralarda beklettiklerini gördük. Bu durum önümüzdeki süreçte de devam edecek gibi diyebiliriz.

Kısa Vadede Paranızı Faize Yatırmak Doğru Olabilir

Paranızı bankada faize yatırmanız süre ile kazanılan husus. Elinizdeki parayı kısa süreli olarak kullanmak istiyorsanız bunu riske girmeden faizle değerlendirebilirsiniz. 32 günlük yatırımlar size en yüksek tutarı kazandırır. Burada para limitinizde önemli ki TL bazında zamanı olan paranızı değerlendirmede önemli bir fırsat olarak görülebilir. Ancak 6 ay 1 yıl gibi uzun vadelerde güncel olarak paranızı vadeli mevduat hesaplarında değerlendirmek çok ta mantık dışı gibi geliyor.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma