Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yatırım
  4. »
  5. Altın Ne Kadar Olur, Altına Yatırım Yapmalı mı?

Altın Ne Kadar Olur, Altına Yatırım Yapmalı mı?

Aydin Duran Aydin Duran -
217 0

Yatırım ile mevcut durumunuzu artırma çabası beraberinde altın ne kadar olur altına yatırım yapmalı mı sorusunu getirmektedir. Riskler ile yatırımlar bu konuda ilginç bir yaklaşık açısında kalmanıza neden olmaktadır.

Küçük büyük birikiminizi yatırım yapma  ve bu yatırımını da altına yapma düşüncesinde olan kişilerdenseniz ve nasıl yatırım yapacağınız hakkında bir bilginiz yoksa Altına yatırım yapmalı mı sorusunun cevabını bulmanız gerekir. Yatırım yapmaya elverişli bir çok yol bulunurken insanların altına yatırım yapma talebinin en büyük nedenlerinden birisi güvenilir bir liman oluşu.

Altına Yatırım Yapmalı mı?

Huzursuz bir ekonomi, belirsiz bir politikayı aslında seven bir maden olarak karşımıza çıkan altına böyle zamanlarda talep artıyor. Ki bu huzursuzluklar sadece ülke genelinde değil, dünya genelinde, küresel ekonomide dahi gerçekleşse bu durum yine aynı.

Evet binlerce yıldır en çok sevilen, hediye edilen ve her daim değer kazanabilen altına yatırım yapanların sayısı az değil. Altına kısa süreli yapılan yatırımlar yatırımcısını üzebilir. Fakat uzun süreli yapılan yatırımlar her daim yatırımcısına kazandırmıştır. Yani Türkiye ve Dünya ekonomisinde gelecekte neler yaşanacaktır bilinmez fakat uzun dönemli altın yatırımı yaparsanız kazanma ihtimaliniz oldukça yüksek. 2002 yılında altını gram fiyatı 18,30 lira seviyelerine idi. Günümüzde ise altının gram fiyatları 240 Lira seviyelerinde seyir ediyor. Yani aradan geçen 16 yıl sonunda altın yaklaşık 220 lira kazandırmış durumda.

Altın Fiyatı Ne Olur?

Evet cevabı bilinemeyen sorulardan birisi de önümüzdeki süreçte altının fiyatının en olacağı hususunda. Merkez Bankası son yayınladığı raporda yıl sonu altın fiyatı hakkında bilgi veriyor olsa da, 2024 yılında altın ne olur, altına yatırım yapmalı mı bir çok kesimin merak ettiği hususlardan biridir.

Geçmişte altına yatırım yapan küçük yatırımcılar maaş günleri geldiğinde aldıkları küçük bir altın yada yarım gibi alım yaparak evine götürür, yastık altı yaparak ileriki zamanda lazım olabilir düşüncesi ile yapılıyordu. Yada eş dost, akraba olan kuyumculara parasını teslim ederek yatırım yapmış oluyordu. Fakat artık her şey değişti. Altına yatırım yapmanın öyle çok yolu oldu ki saymakla bitmiyor. Altın yatırımı denildiğinde geçmiş dönemde yapılan bilezik alma, tam altın fiyatı ya da çeyrek altın alımı gibi hususlar artık geride kaldı.

Evde tutulan altın fiziksel olarak riskleri de beraberinde getiriyordu. Çalınma olasılığı bu nedenle daha çok artıyordu ki, gelişen teknoloji ve internet bizlere internet bankacılığını açtı.

Altına Yatırım Yolları, Altına Yatırımı Nasıl Yaparım?

Farklı çeşitli yolları bulunan altın yatırımı kazançlı enstrümanlardan birisi. Banka hesabında açacağınız altın hesapları şu sıralar en cazip olanları. Çünkü altın fiyatının düşmesi ile alınıyor ve yükselmesi ile anlık olarak satışı yapılarak kazanç sağlanıyor. Günün her saatinde de işlem yapılmasına olanak vermesi altın hesaplarını cazip kılıyor. Bankalar nezdinde açacağınız vadeli yada vadesiz altın hesapları ile birikim yapabiliyorsunuz.

Diğer bir yol ise Altın Fonları. Altın madenine dayalı olan araçlardan oluşan altın fonlarının alımı ile sabit getiri ya da ters repo işlemleri yapabiliyorsunuz.

Altına Dayalı Kira Sertifikası: Son dönemde Ziraat Bankasının zaman zaman talep topladığı kiralama işlemi ile mevcut tüm ziynet eşyalarınızı Ziraat Bankasına yatırabiliyorsunuz. Gram üzerinden yapılan yatırımlar ile altı ayda bir ya da yılda yatırmış olduğunuz altına oranla yine altın olarak kira ücreti alabiliyorsunuz.

Altın alım satım

Kuyumcular üzerinde altınınızı çalıştırma işlemi de halen devam eden yollardan birisi. Mevcut altınını teslim edenler ya da aylık olarak TL birikimlerini buralara yatıran kişiler altın karşılığı olarak Kuyumcularda yatırımını yapıyor. Biraz riskli olan bu yöntem seçilen yollardan birisi. Fakat ileriki dönemde kuyumcunun iflas etmesi yada ortadan kaybolması gibi oluşan nedenler ile mağdur edilen kişi sayısı da az değil.

Son bir kaç yıldır ekonomi hayatımıza gören Forex ile altın yatırımı işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu piyasada altını fiziki olmadan yatırım yapabiliyorsunuz. Buradaki işlemler altının gram fiyatı  ya da ons fiyatı üzerinden gerçekleştiriliyor altın fiyatlarındaki dalgalanmalar ile burada anında işlem yapma imkanı bulabiliyorsunuz.

Bankalar Gerçek Fiziki Altın Bozar mı?

Dolar Ne Olacak Dolara Yatırım Yapmalı mı

Dolar Daha Düşer mi?

Önümüzdeki Günlerde Euro Ne Olur, Euro Düşer mi Yoksa Çıkar mı?

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma