Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bankalar
  4. »
  5. EFT Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

EFT Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Aydin Duran Aydin Duran -
130 0

Para aktarımı ile birlikte merak edilen husus EFT sorgulama işlemi nasıl yapılır hem alıcı hem satıcı tarafından  araştırılmaktadır.

Farklı bankalara para göndermenin yolu EFT Sorgu ekranı sayesinde hangi aşamada olduğu kontrolü sağlanabilir. Burada kişiler para gönderdiklerinde yada kendilerine gelecek paranın henüz hesaba geçmemesi nedeniyle yapılan EFT’nin hangi aşamada olduğu üzerinde duruyor. Bankalar arası para gönderiminde sürenin uzaması için Merkez Bankası onayı olması gerektiğinden bu süre bazen hesap numarasına bağlı olarak çok daha uzun olabiliyor. Bu durumda para aktarımına konu olan tarafların yapması gerekti EFT Sorgulama işlemi nasıl yapılır sorusunun muhatabı olabilirsiniz.

Para Gönderirken EFT Sorgulaması

EFT sorgulama işleminin en kolay yolu parayı alacak kişinin banka müşteri hizmetlerini aramak yada kullanıyorsa internet bankacılığına giriş yaparak hesabını kontrol etmesi yeterli olur.

EFT sorgu işleminin en kolay yolu internet bankacılığı kullanıyorsanız buraya giriş yapmaktan geçiyor. Girişi sağladıktan sonra hesabınızdaki para hareketlerini inceleyerek durumu sorgulamanız mümkün. Bunun dışında daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız yapmanız gereken bankanızın müşteri hizmetlerini aramak olur. Parayı alacak kişinin bu anlamda sorgulaması daha uygun. Çünkü merkez bankası onayı sonrası para karşı bankanın havuzuna geçer. Bu havuzdaki durumu da alacak olan kişinin sorgulaması sayesinde net bilgi alınabilir.

EFT Aşamaları

Yapılan para gönderimi farklı markalardaki bankalara olduğu süreçte merkez bankasınca bu gönderime onay verilmesi gerekiyor. Ancak havale olması halinde bu duruma gerek olmadığından mesai saati, hafta tatilinin bitmesi gibi nedenler sizin para aktarımınızı engellemiyor. Yada süre uzatımına neden olmuyor. Faka EFT yapılması halinde bu süre uzuyor ki taraflarda paranın neden gelmediği, yanlışlık olup olmadığı hususunda endişeye kapılabiliyor. Bu durumda bir endişe söz konusu olmaması gerekir. Elbette hesap numarasının doğru olması halinde.

EFT Gönderiminde iban numarası

Para gönderiminde EFT için iban numarası girilmesi zorunlu tutuldu. Aksi takdirde iban girmek istemediğinizi ayrıca belirtmek zorundasınız. Bu durumda EFT için iban numarası dijital ortamlarda yazıldığında karşı kişiyi doğrulamak amacıyla adı ve soyadından iki harf ortaya çıkar. Burada doğruluğunu kabullenmeniz ile para gönderimi aktif hale gelmiş olur.

Para transferinde kullandığınız eft sorgulama ekranı diye bir şey yok aslında. Gönderilen para karşı bankanın havuzuna düşer. Buradan da banka yetkilisi doğru hesap numarasına parayı aktarır. Hesap numarası, hesabın kişisindeki isim benzerliği ve tutmayan bilgiler neticesinde biraz zaman alabiliyor. Bu gibi durumlarda zaten banka yetkilisi hesap sahibini yada gönderen kişinin bilgilerini inceleyerek hesaba virman ediyor. Burada bir yanlışlık olması halinde zaten paranın hesabınıza iadesi söz konusu oluyor.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma