Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. icralık Araçlar
  4. »
  5. Hacizli Araç Alan Günaha Girer Mi?

Hacizli Araç Alan Günaha Girer Mi?

Aydin Duran Aydin Duran -
205 0
Hacizli Araç Alan Günaha Girer Mi?

Öncelikle Diyanet İşleri Başkanlığının icradan alım yapmak helaldir fetvasının bulunduğunu bilmenizde fayda olacaktır. İslam hukukçularının çoğunluğu borçluların mallarına haciz konup satılmasını caiz görmektedirler. Bu şekilde satılan malı almak da helaldir. Ticari kurallara uygun ve içinde aldatma ve hile olmadığı sürece ihaleye girmek caizdir. İcralık olan ürünlerin satışına katılım yapılması oldukça hayırlı ve oldukça da kârlıdır. Çünkü icralık olan kişinin satışına girilmemesi, borçlu olan kişinin mağdur olmasına sebebiyet vermektedir.

Satışın sağlanması için çaba gösteren İcra Müdürlükleri; eğer satış olmaz, katılımcı olmaz ise, söz konusu icralık araçlar ile ürüne en üst fiyatı verenin gerçekçiliği araştırılmadan ihalesini görecek, yani yok pahasına satışı gerçekleşecektir. Anlaşmalı dolandırıcılık şebekeleri olmadığı sürece icra ihalelerine katılmakta bir sakınca bulunmamaktadır. Asgari ihtiyaç dışında olan mal varlıklarının icradan alınması caiz olmaktadır.

Hacizli Araç İhalesine Kimler Katılabilir?

T.C. vatandaşı olan, 18 yaşını bitirmiş ve icra satış ilanlarında belirtilen belgeleri zamanında teslim eden herkes icra satış ihalelerine katılabilirler. Talipli ihaleye bizzat iştirak etmek zorunlu değildir, vekâlet verdiği temsilcisi de alıcı adına ihaleye katılabilir. İlanları yapılan ve iştirak edilmek istenilen satış ihalelerine esatis.uyap.gov.tr üzerinden elektronik teklif vererek ya da ilanda belirtilen tarih, gün, saat zarfında  satış yerinde hazır bulunularak katılmak da mümkündür.

Hacizli Araçlar
Hacizli Araçlar

İcra İhalesine Katılım Şartları Nelerdir?

İcralık olan ilanların takip edileceği online siteleri ya da yayınlanan ilanları takip etmek gerekmektedir. Bulunan icralık ürünler ile alakalı olan ilanların sayfasında yer alan dosyaları indirmek  ve detaylı şekilde incelemek gerekmektedir. İcralık ürünlerden alınacak olan malların muhammen bedelleri bulunmaktadır, bu bedeller malların açılışında belirlenmiş olan fiyatlarıdır. İhale açılmadan önce online şekilde teklifler de verilebilmektedir.

Buradan alacağınız ürüne teklif verilip verilmediğine, en yüksek teklifin ne kadar  olduğuna bakmanız faydanıza olacaktır. İhalenin açılacağı gün Muhammen bedel yerine online şekilde verilecek olan en yüksek fiyat  teklifi  ile ihale açılışı yapılmaktadır. İhalenin yapılacağı yer, tarih ve saate dikkate  alınarak tedbirli olunmalıdır.

İcra ihalesine giderken teminat olacak  bedelin nakit şekilde götürülmesi gerekmektedir. İhaleyi yapacak olan icra dairesi ile görüşüp teminat bedelinin nakit yatırılması  gerekmektedir. Vergi ile ilgili olan bu miktarların da peşin olarak ödenmesi  istenmektedir. İcra ihalesi başlatılırken nakit olan teminatlar ya da yatırılan teminatların  dekontları görevliler tarafından kimlikler ile beraber toplanarak  masanın üzerine sıralı bir şekilde düzenlenir.

İcra ihalesi sonunda her zaman en yüksek fiyat  teklifi veren kazanmaktadır. İcra ihalesinin kazanan kişi her zaman  var olan KDV’yi peşin şekilde ödemekle yükümlüdür. İcra müdürü, yatırılan ihale bedelini ihalenin feshine yönelik şikayet kesinleşinceye kadar bankalarda nemalandırır.. İhale satışının  kesinleşmesi ile birlikte, satış bedelini nemasıyla birlikte alacaklıya öde yapar. İhale tarihinden itibaren yedi günlük şikâyet süresi içinde ihalenin feshi davası açılmazsa ihale kesinleşerek, sonuçlandırılır.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma