Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Krediler
  4. »
  5. Tarım Kredisi Hangi Bankalar Verir?

Tarım Kredisi Hangi Bankalar Verir?

Aydin Duran Aydin Duran -
209 0

Çiftçilere ve meyve sebze yetiştiricilerine özel kredi imkanı veren bankalar var. Tarlayı sürmek, ekmeye hazır hale getirmek, ekmek, biçmek ve sonrasında hasat yapmak belirli zaman alacaktır. Fakat bu ara süreçte tarım kredisi ödeme planı olmasaydı, çiftçilerin tamamı zor durumlarla karşılaşabilirdi.

Tarım Kredisi Veren Bankalar

Bankalar tarafından çiftçilerimize özel tarım krediler ile tahsisini düzenlenmektedir. İsteyen çiftçilerimiz bu kredilerden yararlanabilirler peki bu tarım kredisi veren bankalar hangileridir? Vakıfbank’ın başlatmış olduğu Tarım bankacılığı sloganıyla çıktıkları yolda ucuz faiz oranları ve esnek ödeme seçenekleri ile çiftçilerimizin yanında yer aldığını belirtmiştir. Banka verdiği kredinin geri ödemesini 12,6,3 ve aylık olarak geri ödeme seçenekleri sunmaktadır. Tarım Kredisi veren bir diğer banka ise Denizbank. Banka kredi seçeneklerinde detaya inerek çiftçilerimizin yanında olduğunu göstermiştir. Besicilik, hayvancılık, seracılık, meyvecilik vs. diye uzayan bir listeleri bulunmaktadır.

Denizbank’ta kısaca tarımın ve hayvancılığın hangi alanıyla uğraşıyorsanız spesifik olarak size özel bir kredi mevcuttur. Bu banka da diğer bankamız gibi çiftçilerimize esnek ödeme seçenekleri sunmaktadır. Tarım kredisi veren bir diğer bankamız ise ziraat zaten kuruluş amacı da tarımın desteklenmesi olan bu bankamızda diğer bankalarımızdan daha fazla cazip seçenekler bulunmaktadır. Hatta Başak kart isimli kredi kartı seçeneği bile sunmaktadır çiftçilerimize.

Bu seçeneklerde kredi veren diğer bankalar ise Yapı ve Kredi bankası çiftçilerimize özel vade ve faiz seçenekleriyle sizleri şubelerine bekliyor. Garanti Bankası yine aynı şekilde uygun ve esnek ödeme fırsatı sunuyor aziz çiftçilerimize.

Tarım Kredisinin Avantajları Nelerdir?

Çiftçilere özel olarak çıkarılan kredi türleri arasındadır. Meyve ve sebze yetiştiricileri yılın belli dönemlerinde ekinlerini topluyor ve paraya çevirebiliyor. Elindeki ürünleri satmadan bir gelir elde etmesi mümkün değildir, fakat bankaya olan borç böyle şeyleri önemsemez. Banka size imkan sunarsa krediyi ertelemekte özgürsünüz, aksi halde düzensiz ödemeye başlarsınız ve kredi notunuz olumsuz olarak etkilenir. Fakat tarımla uğraşanlara özel olarak çıkarılan kredinin ödeme planlaması sizin ürünlerinizin tarladan toplanıp satılma tarihiyle birbirine çok yakındır.

Türkiye’de tarımla uğraşanlar artık ön plana çıkarılıyor ve bunu değerlendirmek sizin elinizdedir. Bankalar aracılığıyla tarıma destek kredisi alabilirsiniz, ayrıca bunu KOSGEB gibi farklı alanlardan temin edebilirsiniz. Girişimcilerin üretime yönelmelerini sağlayan bir sistem var, fakat siz üretici olarak zaten bundan faydalanabiliyorsunuz.

Çiftçilerin işlerini şansa bırakmaya lüksleri olmaz, çünkü hasat zamanından sonra yeni hasat sürecine kadar gelir elde edemezler. Tabii ek işler ile uğraşanlar farklı, onların yan gelirleri mevcut. Tarlayı sürmek, tohumu ekmek, sulamak ve büyütene kadar gereken vitaminleri vermek meşakkatli iştir. Beklentiyi karşılamak adına çiftçinin ürününü toplaması ve satması gerekir. Son dönemlerde Denizbank, Vakıfbank, Şekerbank ve YapıKredi Bankası düşük faizli tarım kredisi vermektedir.

İlgili Yazılar

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma