Son Satır Güncel Bilgiler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yatırım
  4. »
  5. Altın Yatırımı Mantıklı mı Nerede Saklanmalı?

Altın Yatırımı Mantıklı mı Nerede Saklanmalı?

Aydin Duran Aydin Duran -
269 0

Bizler için manevi değeri yüksek olan altından yapılma eşyalarımızı sürekli evimizde tutarız.Bu anlaşılabilir fakat yatırım olması amacıyla alınan küçük, orta büyük altın olsun yada gram altınlar her zaman evimizin bir köşesinde tutuyor olsak ta bu durum bizlere riskleri de beraberinde getirir.Yani ne kadar altını evde saklı tutmak doğrudur buna alıcısı olan sizler karar vereceksiniz. Fakat yiyeceğinizden, giyeceğinizden kısarak aldığınız irilik ufaklı bütün altınları artı evde saklamak yerine ekonomiye kazandırma zamanı gelmedi mi? Yani yatırım yapacaksınız altın yatırımı mantıklımı nerede saklanmalı irdelemek lazım.

Altın Yatırımı Mantıklı mı?

Altın yatırımı yapmak en mantıklı kazançlardan birisidir. Bu kazancınızı, altının hangi aşamalardan geçerek bugünlere geldiğini zaman zaman makalelerimizde açıklamıştık. 2002 yılında altının gram fiyatı 18,30 lira iken günümüzde 215 lira seviyelerinde. Bu durumda yaklaşık 200 lira kazanç söz konusu. Uzun vadelerde yapacağınız altın yatırımları mutlaka yatırımcısını güldürür. Zira en güvenilir liman olmasının nedeni de budur.

Evde Saklanan Altınlar

Yapılan açıklamalar tonlarca altının bir çok çağrıya rağmen hâlâ ekonomiye kazandırılmadığı yönünde. Bu durum aslında Türkiye ekonomisini kötü yönde etkiliyor. Sürekli yapılan çağrılara siyasilerin dışında bankaların yaptığı reklamlarda eklendi. Özellikle Ziraat Bankası Altın Hesap vadeli ve vadesiz özelliğinin yanında talep toplaması ve sertifika dağıtması bu altınların ekonomiye kazanması yönünde atılan büyük adımlardan. Yada evde hırsızlıktan sakladığınız altınların yerini unutabilirsiniz yada sizlere bir şey olduğunda saklanılan altınlar yerinde kalır ve sevdiklerinize ulaşmayabilir. Bu risklerden uzak olarak mevcut altınlarınızı banka hesaplarında saklamanız en mantıklı adımlardan birisi olacaktır.

Banka Hesapları En Doğrusu

Altınınızı saklamak istiyorsanız banka kiralık kasalarını düşünebilirsiniz. Fakat bu işlem için kiralık kasa ücreti vereceksiniz ve altınlarınızın ekonomiye yine katkısı olmayacaktır. Bu sebeple banka hesaplarına altınlarınızı aktarmanız doğrusu. Bankalarda iki farklı altın hesabı açabilirsiniz. Vadeli altın hesabı ile faiz kazancı sağlarken size uygun olan vadesiz altın hesap ile hesap işletim ücreti ödemeden ve alım satım için ayrıca komisyon bedelleri ödemeden işlem yapabilirsiniz.

Altın Fiyatları Piyasada da Aynı

Piyasada bulunan altın kurlarının değer kazanması elinizde bulunan fiziki altınında değerinin arttığı anlamına gelir. Piyasalar kayıp yaşıyorsa zaten sizde yaşarsınız. Bunun için bankalara yatırıldığında kayıplarınızın olacağı endişesinden uzak durmalıdır. Bankalar altınınız için en az risk taşıyan güvenli yerlerdir ve bununla birlikte yasal olarak 100 bin liralık altınınıza kadar devlet güvencesi altındadır. Bu hangi bankada olursa olsun aynıdır. Banka iflas ettiğinde yada kapandığında böyle bir hesabınız varsa güvence sigortası mağduriyetinizi giderir ve zarar görmemiş olursunuz.

Kuyumculara Verilen Altınlar

Eskiden olduğu gibi geleneksel olarak altın yatırımını kuyumculara teslim eden tüketiciler hâlâ mevcut. Bu kuyumcular içerisinde altınları toplamasına rağmen iflas eden, kapatan, ortadan kaybolan yüzlerce kuyumcu olmasına ve bu gibi örneklerin piyasada çok yaşanması ve haberlere konu olmasına rağmen nedense tüketiciler bu tercihlerinden vazgeçmiyor. Kuyumcuya teslim ettiğiniz altın için faiz getiriniz olmaz, her zaman risk içerisindedir, çalınma riski burada da vardır ve devlet güvencesini bir kuyumcudaki altın için bulamazsınız. Bu nedenle altın yatırımınız varsa bu yatırımınızı saklamanızın en doğru yolu yine bankalardan geçiyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel Bilgiler Turan AY - 2006 - 2024 – Her hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz. Yazılar kişisel tavsiyelerden ibarettir ve yazarlar sorumlu tutulamaz. Yatırım bilgileri yatırım tavsiyesi değildir. İlan ve iletişim için turanay@turanay.com.tr adresine yazabilirsiniz. 1 Saatte Para Kazanma